امروز: چهارشنبه 01 بهمن 1399 برابر با 20 ژانویه 2021

تشریح نماینده مردم رشت در مجلس از آیین نوروزی گیلان

  • شنبه, 28 اسفند 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نوروزخوانی، گُل‌گُل چهارشنبه، عروس گوله، سیزده سال، کشتی گیله مردی و غیره از جمله مراسم‌هایی است که در ایام نوروز در استان گیلان رایج است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس جبار کوچکی‌نژاد  با اشاره به اینکه مردم گیلان هر ساله در آستانه فرارسیدن فصل بهار با نوروزخوانی به استقبال عید باستانی نوروز می‌روند، گفت: نوروزخوانی در استان سرسبز گیلان نماد ورود خیر و برکت فصل بهار است از این رو نوروزخوانان با استفاده از لباس محلی در کوچه و خیابان به راه افتاده و اشعار خاصی را می‌خوانند که مردم هم به آنها برنج هدیه می‌دهند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گیلانی‌ها در غروب آخرین سه شنبه سال و در شب چهارشنبه مراسم سنتی " گُل گُل چهارشنبه " را اجرا می‌کنند، اظهار کرد: در این مراسم کهن آتشی از کاه و بوته درست می‌کنند و از روی آن رد می‌شوند و اشعاری مانند "زردی من از تو و سرخی تو از من" را می‌خوانند.

وی با اشاره به اینکه در آیین نوروز گیلانی‌ها عمو نوروز یا به اصطلاح محلی "عروس گوله" وجود دارد، ادامه داد: افرادی با پوشش محلی در شب‌های منتهی به سال نو در محلات به راه افتاده و با خواندن اشعار بومی اقدام به شادی می‌کنند که دارای جذابیت خاصی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: دید و بازدید از بزرگترها و انجام صله رحم نیز از دیگر برنامه‌های نوروزی گیلان است.

رییس فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم گیلان با اتمام تعطیلات نوروزی مراسم "سیزده سال" را اجرا می‌کنند، خاطرنشان کرد: آخرین مراسم نوروز عنوان سیزده سال را دارد که در این روز مردم بیشتر به کنار رودخانه‌ها و در دل جنگل‌ها می‌روند. دختران گیلانی در این روز سبزه گره می زنند و این آیین سنتی معمولاً با کشتی گیله مردی و نواختن ساز و غیره ادامه می‌یابد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار گوناگون
خواندن کد خبر: 13268

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی