امروز: پنج شنبه 14 فروردين 1399 برابر با 02 آوریل 2020

اگر به آزادی بیان اهمیت ندهیم انقلاب شکست خواهد خورد/ پس از انقلاب بی انضباطی های مالی قابل بررسی است

  • شنبه, 21 بهمن 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

علي مطهري نائب رئيس مجلس ايران عصر امروز پنج شنبه 19 بهمن ماه،در همايش «ياد انقلاب»  گراميداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران در مجموعه نامجوي يادگار امام (ره) براي جمع زيادي از حاضران سخنراني کرد.اين مراسم به همت مجمع دانش آموختگان ايران اسلامي و شوراي حاميان تدبير و اميد گيلان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، مطهری در این مراسم با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب به مردم گیلان گفت: اکنون باید دستاوردهای انقلاب بیش از پیش پاس بداریم ، انقلاب ایران برخلاف انقلابهای کلاسیک در روسیه و جین با دست خالی مردم صورت گرفت

مطهری با اشاره به ویژگی های انقلاب اسلامی اذعان داشت :انقلاب ایران انقلاب به تمام معنا واقعی است کهبرگرفته از خواست و اعتقاد مذهبی مردم است. وی افزود: در انقلاب اسلامی همه ی اقشار جامعه شرکت داشته و نمی توانیم بگوییم که مخصوص طبقه ی خاصی بوده است .

نائب رئیس مجلس خاطرنشان کرد : انقلاب اسلامی یک انقلاب ایدئولوژیک بود ،زیرا مردم می خواستند به ایده آل اجتماعی خود برسند و اعتقادات مذهبی مردم در آن زمان جریحه دار شده بود. وی ادامه داد: امام از این عواطف استفاده کردند و دخالت در این امر را تکلیف شرعی و اسلامی معرفی کردند .حتی ایشان عنوان کردند که خانم ها برای شرکت در تظاهرات مختلف نیاز به اجازه ی همسر خود ندارند .

وی با اشاره به این که مساله ی آزادی خواهی در انقلاب ما مطرح بوده است افزود: امام علی (ع) به مالک اشتر توصیه می کند که به مردم درس آزاد منشی بدهد و به خود غره نباشد. امیر مومنان در تمامی جملات و روایات می فرمایند تنها کسی که بر همه ی موجودات حقی دارد فقط خداست .

ی به سخنان شهید مطهری در ابتدای انقلاب اشاره کرد و ادامه داد: شهید مطهری در نوشته های خود به این امر تاکید داشتند که اگر به عدالتخواهی تاکید نداشته باشیم این انقلاب شکست خواهد خورد و اگر به آزادی بیان اهمیت ندهیم انقلاب شکست خواهد خورد .

نائب رئیس مجلس در ادامه گفت:هر وقت آزادی بیان وجود داشته و مخالفان حرفهای خود را بزنند می توان درصد پاسخ برآمد . همان کاری که روحانیون با سخنان کسروی کردند. وی ادامه داد: امام خمینی نیز بر این اعتفاد بودند که در جمهوری اسلامی احزاب غیر اسلامی هم مجاز به فعالیت هستند مجاز به اینکه با مشخصه خود باشند .مرز آزادی های فردی باید بدین گونه باشد که جامعه تحت شعاع قرار نگیرد .

مطهری به شعار استقلال در انقلاب اسلامی نیز اشاره و بیان داشت : بحث استقلال مکتبی در اسلام مهم است و برای ادامه ی این انقلاب باید به این معیارها توجه داشته باشیم.

مطهری ادامه داد : آیا ما در مساله ی عدالت موفق بودیم یا خیر ؟پس از انقلاب فاصله ی شهرها و روستاها از نظر امکانات کم شده است اما فاصله طبقاتی در برخی موارد زیاد است.بی انضباطی های مالی قابل بررسی است .

وی به شرایط آزادی بیان در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت :در دوران جنگ چند نشریه تعطیل شد چون روزنامه هایی بودند که فرآیند جنگ را تضعیف می کردند و امام فرموده بودند که قلم های مسموم باید شکسته شود اما پس از جنگ همت بر آن بود که سازندگی صورت گیرد . دوره ی اصلاحات از آزادی بیان خوبی برخوردار بودیم اما در دولت دهم از سال ۸۸ به اینطرف محدودیت های زیادی ایجاد شد و هنوز هم برخی از اینها ادامه دارد .

وی خاطرنشان کرد:در دولت یازدهم و دوازدهم آزادی بیان نسبی وجود دارد اما در برخی مسایل افراد نمی توانند وارد شوند .ما که به اروپا در جریان هولوکاست که خط قرمز است انتقاد می کنیم خودمان نباید در خصوص مسایل سال ۸۸ اینگونه باشیم .

نائب رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت:شهید مطهری در نوشته های خود می گفت باید از رخنه ی فرصت طلبان جلوگیری کنیم ، این انقلاب مراقبت می خواهد. و آفت دیگر انقلاب مشخص نبودن طرحهای انقلاب و هدفها ست. اکنون بسیاری از انقلابیون اولیه به حاشیه رانده شدند و برخی امکان ورود به جامعه ندارند و برخی در حصر هستند و کسانی که معلوم نیست ریشه ی آنها کجا هست وارد شدند که اینها به انقلاب آسیب می زند.

انتهای پیام / 083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در نمایندگان ملت
خواندن کد خبر: 16841

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی