امروز: دوشنبه 13 مرداد 1399 برابر با 03 آگوست 2020

ضرورت توجه مسؤولان ‌به مسئله اشتغال‌زایی در روستاها

  • یکشنبه, 28 بهمن 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی توجه مسؤولان ‌به اشتغال‌زایی و گسترش صنایع دستی در روستاها را الزامی دانست و گفت: اگر جوان روستایی در زادگاه خود، کسب درآمد کند می‌تواند در همان‌جا به زندگی دهد و در این صورت به شهرهای اطراف مهاجرت نمی‌کند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس  سید کاظم دلخوش  با بیان اینکه طرح هادی باید در روستاها به‌درستی انجام شود، اظهار کرد: متأسفانه شاهد مهاجرت روستاییان به شهر بوده که باید این روند کاهش پیدا کند و برای انجام این کار باید طرح هادی به‌درستی اجرا و روستاها را ساماندهی کرد.
وی با اشاره به وظیفه سنگین بنیاد مسکن در قبال طرح هادی گفت: طرح هادی عالی‌ترین سند توسعه پایدار در روستاهاست که باید به آن در روستاها توجه جدی شود و این وظیفه بنیاد مسکن را زیاد و مهم می‌کند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی لازمه آبادانی روستاها را توجه به طرح هادی دانست و افزود: روستایی که سند طرح هادی نداشته باشد مانند انسان بی‌هویت است زیرا طرح  هادی موجب توسعه همه‌جانبه پایدار و آبادانی روستاها به لحاظ امکانات رفاهی می‌شود.

وی با اذعان به اینکه خیلی از بافت های روستایی فرسوده است تصریح کرد: متأسفانه خیلی از جاده‌ها و بافت‌های روستایی دارای وضعیت مناسبی نبوده و افراد زیادی به‌این‌علت به شهرها مهاجرت کرده   و با طرح‌های هادی می‌توان این مشکل راحل کرد.
دلخوش با اشاره به عوامل مهاجرت مردم از روستا به شهر گفت: شغل اصلی مردمان روستا کشاورزی است ولی در این مدت توجه ویژه‌ای به این امر نشده و روستانشینان‌ را دارای مشکل اقتصادی کرده و مردم را جذب شهرهای مختلف استان کرده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی توجه مسؤولان ‌به مسئله اشتغال‌زایی در روستاها را الزامی دانست و افزود: مسؤولان باید به بحث اشتغال‌زایی گسترش صنایع‌دستی و کوچک توجه کنند زیرا  اگر یک جوان روستایی بتواند در روستای خود، کار داشته و کسب درآمد کند می‌تواند در همان‌جا به زندگی خود دهد و در این صورت به شهرهای اطراف مهاجرت نمی‌کند.

دلخوش تصریح کرد: استان گیلان دارای جاذبه‌های  گردشگری بسیار بالایی بوده و این مسئله باعث اشتیاق سرمایه‌گذاران برای سرمایه گذاری می‌شود ولی برخی از مسؤولان با رفتارهای خود باعث فراری شدن، آن‌ها می‌شوند که این امر  باعث عدم پیشرفت استان می‌شود.
وی لازمه پیشرفت استان و جذب گردشگر را کاهش بوروکراسی اداری برای سرمایه گذار  دانست و گفت: وقتی یک سرمایه گذار وارد استان می‌شود نباید با سیاسی‌کاری و آشکار کردن اختلافات در بحث گردشگری مشکلی ایجاد شود زیرا هرچه سرمایه گذار در استان بیشتر شود اشتغال‌زایی خوبی شکل خواهد گرفت.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طول این ۴۰ سال بسیار تلاش کردیم تا بیش از پیش به روستانشینان خدمات ارائه دهیم اظهار کرد: از اول انقلاب استکبار با شروع جنگ تحمیلی و بعداز آن با تحریم‌های ظالمانه اجازه پیشرفت و استفاده درست از منابع را به مسؤولان نداده و این امر باعث کاهش خدمات‌رسانی به روستاییان در مقایسه با آنچه که در ذهنمان بوده، شده است.فارس

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار گوناگون
خواندن کد خبر: 20159

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی