امروز: شنبه 25 مرداد 1399 برابر با 15 آگوست 2020

آموزش و پرورش راحت ترین راه آموزشی را انتخاب کرده

  • شنبه, 11 اسفند 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است اینکه صرفا مطالب علمی بیش از حدی به دانش‌آموز منتقل شود بدون آنکه او مهارتی بیاموزد، راحت‌ترین راه است و آموزش و پرورش همین راه را انتخاب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، جبار کوچکی‌نژاد به انباشت مطالب علمی در نظام آموزشی کشور اشاره کرد و گفت: روش آموزش در کشور دارای مشکل است؛ انتقال مدام و انباشت مطالب علمی در دانش‌آموزان مشکلی را حل نمی‌کند بلکه در صورتی موثر است که آن را به صورت مهارتی به کار گیرند ولی متاسفانه آموزش روش‌های مهارتی در مدارس ما بسیار ضعیف است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، نبود امکانات مورد نیاز در مدارس را دلیل دیگر این موضوع دانست و افزود: دانش‌آموز باید به محیط‌های کارگاهی و عملی تردد داشته باشد و برای این کار نیاز به سرویس‌های مطمئن برای رفت و آمد دارد؛ البته آموزش و پرورش باید با دیگر محیط‌ها هماهنگی صورت دهد یا آنکه امکانات و تجهیزات را داخل واحدهای آموزشی بیاورد.

تربیت دانش‌آموز و دانشجوی ماهر لازم است؛ نه فقط توانمند ذهنی

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: آموزش و پرورش ما راحت‌ترین راه را انتخاب کرده است؛ منابع آموزشی بیش از حدی به دانش‌آموزان منتقل شده و به همین دلیل دانش‌آموزی که با دیپلم فارغ‌التحصیل می‌شود، هیچ مهارتی بلد نیست.

وی با اشاره به اینکه در قانون برنامه پنجم مقرر شده بود که حداقل یک مهارت به دانش‌آموزان آموزش داده شود، ادامه داد: در قانون برنامه ششم نیز تاکید بر همین است و دانشگاه‌های نسل سوم هم بر دانشجوی مهارتی تمرکز دارند که توانمندی عملی داشته باشد و نه فقط ذهنی.

کوچکی‌نژاد با اشاره به اینکه حصول این امر نیازمند امکانات و اعتبارات است، افزود: 96 درصد منابع آموزش و پرورش در بخش حقوق و دستمزد صرف می‌شود و مابقی نیز برای بخش سایر و اضافه کار و حق الزحمه؛ باید منابع بودجه‌ای آموزش و پرورش را تغییر داد، در غیر این صورت مساله حل نخواهد شد.

دستگاه‌ها ملزم به همکاری با آموزش و پرورش شوند

این نماینده مجلس، اساسی‌ترین مساله در حصول این اهداف را اختصاص بودجه و لزوم اصلاح قانون دانست و توضیح داد: باید همه دستگاه‌ها ملزم شوند به آموزش و پرورش خدمات و امکانات دهند تا دانش‌آموز وارد محیطی شود که امکانات برای او آماده است.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: اگر منابع وزارت آموزش و پرورش به گونه‌ای زیاد شود که بتواند کارگاه و تجهیزات خود در مدارس را فعالتر کند، دانش‌آموزان مهارتی تربیت خواهند شد که پس از گرفتن حتی مدرک دیپلم به جای کارجو، کارآفرین خواهند بود./

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار گوناگون
خواندن کد خبر: 20274

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی