امروز: چهارشنبه 01 بهمن 1399 برابر با 19 ژانویه 2021

سرک کشیدن در گوشی دیگران چه مجازاتی دارد؟

  • دوشنبه, 10 آذر 1399
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اگر کسی در تلفن همراه شخص دیگری سرک بکشد و فضولی کند باید مجازات قانونی را طی کند.

رشت پرس/ در ماده یک قانون جرایم رایانه­‌ای درباره فضولی کردن در تلفن همراه دیگران توضیحاتی بیان شده است. مطابق با این ماده قانونی هر‌ شخص به‌ طور غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه­‌های رایانه­‌ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده‌اند، دسترسی پیدا کند به حبس از 91 روز تا یک سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 20 میلیون ریال یا هر 2 مجازات محکوم خواهد شد.

قانون گذار دسترسی غیرمجاز به سامانه رایانه­‌ای، مخابراتی یا داده‌ها را در صورت وجود شرایطی مستحق جرم می­‌داند و در صورت وقوع چنین شرایطی فرد خاطی مجرم است.

اگر دسترسی بدون اجازه شخص باشد، تخلف رخ داده است و براساس این شرط در مواردی‌ که خود شخص اجازه مشاهده دهد، جرمی رخ نمی‌دهد اما در غیر این صورت فرد مجازات می‌شود.

حال اگر تلفن همراه دارای تدابیر امنیتی باشد و فردی بدون اجازه وارد آن شود، او مجرم است و اگر تلفن همراه یا رایانه شخصی دارای رمز عبور باشد و مرتکب با گذر از این تدابیر امنیتی به اطلاعات دسترسی  پیدا کند، مجرم شناخته می‌شود.

گذر از این تدابیر امنیتی می­‌تواند از روش‌های مختلفی صورت گیرد، چه به‌ صورت فنی و با استفاده از نرم­‌افزار و چه به‌ صورت غیرفنی مثل فریب‌ دادن شخص برای در اختیار گذاشتن نام کاربری و رمز عبور که باز هم جرم رخ داده است.

بر اساس قانون اگر فردی از تدابیر امنیتی عبور کند و وارد سیستم‌های شخصی رایانه‌ای فرد شود، حتی بدون اینکه اطلاعاتی را مشاهده کند عمل وی جرم و قابل مجازات است.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار گوناگون
خواندن کد خبر: 25602
برچسب‌ها

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی