امروز: دوشنبه 12 خرداد 1399 برابر با 31 می 2020

تکذیب خبر حضور زنان در ورزشگاه‌ها از سوی وزارت کشور

  • دوشنبه, 17 فروردين 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس درحالی که روز شنبه یک مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده بود شورای امنیت کشور با ورود زنان به ورزشگاه‌ها موافقت کرده و این طرح امسال اجرایی می‌شود، این خبر روز گذشته از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور تکذیب شد.

دین‌پرست، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور با تکذیب خبر منتشره اعلام کرد: شورای امنیت کشور در این زمینه مصوبه‌ای نداشته است.

ابتدای این هفته معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهش وزیر ورزش و جوانان از تائید طرح پیشنهادی این وزارتخانه برای حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی از سوی شورای امنیت کشور خبر داد. عبدالحمید احمدی با اشاره به اینکه این طرح سال گذشته به شورای امنیت کشور فرستاده شده گفت: این طرح تائید شده و امسال اجرایی خواهد شد. او با تاکید بر اینکه سالن‌های ورزشی را باید به سمت حضور خانواده‌ها برد تا با خروج از حالت تک‌بعدی فضای سالن‌های ورزشی تلطیف شود، گفت: این طرح مجموعه‌ای از ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و شرعی است.

تکذیب خبر حضور زنان در ورزشگاه‌ها

این خبر روز گذشته از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشورتکذیب شد و رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور اعلام کرد:  شورای امنیت کشور درخصوص حضور بانوان در سالن‌های ورزشی مصوبه ای نداشته است.

 دین‌پرست اظهار امیدواری کرد: رسانه‌ها در انعکاس اخبار مربوط به حوزه‌های مختلف وزارت کشور از جمله شورای امنیت کشور منحصراً از مجاری رسمی اطلاع‌رسانی این وزارتخانه از جمله پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور استفاده کنند. خبر تائید حضور بانوان و خانواده‌ها در برخی رشته‌های خاص در ورزشگاه‌های ورزشی، امروز بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت.

ورود زنان به ورزشگاه‌ها اشکال شرعی ندارد

درحالی مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها تکذیب می‌شود که معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در یک گفت و گوی اختصاصی اعلام کرده است:  شورای امنیت‌ملی با بسته پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان و معاونت زنان ریاست‌جمهوری برای ورود زنان به سالن‌های ورزشی موافقت کرده است. شهیندخت مولاوردی گفته است: «نمی‌توان برای تمام ورزش‌ها حکم کلی صادر کرد، درحال‌حاضر ورود زنان به سالن‌های ورزشی شامل شنا، بوکس و فوتبال نمی‌شود، اما شامل والیبال، هندبال، بسکتبال، تنیس و... می‌شود.

ورزش‌ها طبقه‌بندی شده و ملاحظات مختلف در نظر گرفته شده است. پس از بررسی فراوان، این نتیجه حاصل شد که ورود زنان به ورزشگاه‌ها هیچ اشکالی از نظر شرعی ندارد و باید سازوکار لازم برای حضور زنان فراهم شود.»«فعلا قدم‌به‌قدم باید جلو برویم»؛ این عبارتی است که مولاوردی برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها به کار برده و ادامه می‌دهد: طبق برنامه‌ای که قبلا اعلام شده بود، کمیته مشترکی با وزارت ورزش‌وجوانان برگزار و قرار شد تا نتایج و پیشنهادات آن جلسه به شورای‌عالی امنیت‌ملی ارسال شود و تصمیم‌گیری نهایی در آنجا صورت گرفت. به گزارش شرق، او درباره اینکه آیا این طرح در سراسر کشور اجرایی می‌شود یا خیر؟ گفت: پیش‌بینی‌هایی در این زمینه صورت گرفته است و حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی به تناسب رشته‌ها بستگی دارد که ما نیز تصمیم داریم این طرح را در سال‌جاری اجرا کنیم. سال گذشته با آغاز میزبانی ایران در جام‌جهانی والیبال، زنان خواستار حضور در ورزشگاه آزادی برای تشویق ملی‌پوشان شدند؛ این خواسته زنان با وجود دستور ریاست‌جمهوری برای پیگیری حضور زنان در ورزشگاه‌ها با مخالفت روبه‌رو شد.

تلاش برای حضور زنان ایرانی در ورزشگاه

برخی مجامع بین‌المللی ورزشی از جمله فدراسیون بین‌المللی والیبال از ایران خواسته اند تا زمینه حضور بیشتر زنان را در سالن‌های ورزشی با توجه به آیین‌نامه‌ها و مقررات بین‌المللی ورزشی مهیا کند. کمیته مشترک معاونت زنان ریاست‌جمهوری و وزارت ورزش مسئول تدوین بسته پیشنهادی و راهکارهای ورود زنان به ورزشگاه شدند و بهمن‌ماه سال گذشته، آیین‌نامه جامع خود را برای حضور خانواده‌ها و زنان در سالن‌های ورزشی به شورای امنیت کشور ارائه دادند. کمی پس از این اقدام دولت، تیم‌ملی والیبال ایران میزبانی لیگ جهانی را به‌خاطر ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه از دست داد. در همان روزها سپ‌بلاتر، رئیس فیفا، گفت ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال غیرقابل‌قبول است و از مقام‌های ایران خواست که به این ممنوعیت پایان بدهند. آقای بلاتر در هفته‌نامه فیفا نوشته است: «وقتی نوامبر۲۰۱۳ به ایران رفتم علاقه شدید مردم به فوتبال تنها چیزی نبود که به آن برخوردم. چیز دیگری که دیدم قانونی بود که حضور زنان در ورزشگاه‌ها را ممنوع می‌کرد». رئیس فدراسیون جهانی فوتبال می‌گوید از حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران خواسته است که در میان‌مدت این وضعیت را تغییر دهد، بااین‌حال از آن زمان تاکنون اتفاقی نیفتاده است. سپ بلاتر گفته است: «این وضعیت نمی‌تواند ادامه پیدا کند و از مقام‌های ایران می‌خواهم درهای ورزشگاه‌های کشور را به روی زنان باز کنند.»حالا دولت روحانی توانسته یک گام به جلو بردارد و زنان می‌توانند در سال جدید به تماشای مسابقات والیبال، بسکتبال و... بروند.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در ورزشی
خواندن کد خبر: 2829

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی