امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399 برابر با 27 می 2020

افشاگری خداداد عزیزی علیه کی‌روش و فردوسی‌پور

  • چهارشنبه, 19 فروردين 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، روزنامه گل نوشت: نوع نگاه افراد فوتبالی به عملکرد کارلوس کی‌روش نسبت به آن چیزی که در جامعه توسط حامیان رسانه‌ای این پرتغالی پرحاشیه به راه افتاده متفاوت است و حالا که او می‌خواهد از فوتبال ایران برود مسایل مختلفی از عملکرد چندساله کی‌روش رو می‌شود.

از اتهام دلالی تا دلیل حمایت بی‌چون و چرای برخی از این مربی...خداداد عزیزی که از منتقدان سرسخت کی‌روش طی چند سال اخیر بوده علیه فردوسی‌پور و کی‌روش دست به افشاگری زد و گفت به او گفته‌اند به‌خاطر اینکه قلعه‌نویی سرمربی تیم‌ملی نشود از کی‌روش حمایت می‌کنند.

* گویا شما گفته‌اید بهتر است کی‌روش بماند اگر قرار به آوردن یک مربی خارجی دیگر باشد.- من این‌گونه صحبت نکردم اما به‌طور کلی بارها گفته‌ام در این چهار سال حضور کی‌روش اتفاق خاصی برای فوتبال نیفتاده است. ما از کی‌روش با توجه به کارنامه خوبی که داشته چیز خاصی ندیدیم. در این چهار سال با کی‌روش به جام‌جهانی رفتیم که با برانکو هم رفتیم که از نظر خیلی‌ها برانکو یک مربی درجه دو و سه بود. با برانکو در جام‌ملت‌ها سوم شدیم و در بازی‌های آسیایی قهرمان که با کی‌روش در جام‌ملت‌ها حذف شدیم.مگر کی‌روش را نیاوردند که بهتر شویم اما با برانکو که بهتر کار کردیم...

*شما از نظر فنی معتقدید کی‌روش کار خاصی نکرد؟- توقع داشتیم با توجه به اسم و رسمی که دارد تحولی در فوتبال ما ایجاد کند و بازیکنان ما به سطح اول فوتبال اروپا ترانسفر شوند که حتی نتوانست به لیگ دوی اروپایی هم بازیکنی ترانسفر کند. در این میان یک عده به‌خاطر نگرانی از موقعیت خودشان می‌زنند تا کی‌روش بماند.

* یعنی اگر کی‌روش بماند آنها نفع می‌برند؟- یک عده نگران هستند کی‌روش برود، قلعه‌نویی بیاید چون با قلعه‌نویی مشکل دارند. برخی افراد تفکرشان و گمانه‌زنی‌شان این است که شاید بعد از کی‌روش قلعه‌نویی یا دایی سرمربی تیم‌ملی شوند برای همین می‌زنند تا او را نگه دارند. برای همین هر کاری می‌کنند تا این دو تا سرمربی تیم‌ملی نشوند. آنها حاضرند کی‌روش ۱۰برابر قراردادش بگیرد اما این‌ها نباشند.* اما این افراد دفاع فنی هم از کی‌روش دارند و می‌گویند فوتبال ایران با کی‌روش اعتبار کسب می‌کند.- واقعا کی‌روش از لحاظ فنی کمکی به فوتبال ما نکرد.

آنهایی که چنین حرف‌هایی می‌زنند دایما بازی با آرژانتین را مطرح می‌کنند چرا از باخت برابر لبنان و ازبک در تهران و شکست برابر عراق حرف نمی‌زنند. ما اگر بازی با آرژانتین را داشتیم در قبال آن نتایج ضعیفی هم گرفته‌ایم. این شیوه حمایت بودار است...

* خیلی واضح بپرسم، عادل فردوسی‌پور به عنوان حامی اصلی کی‌روش توانسته روی افکار عمومی اثرگذار باشد و برای همین می‌گویند مردم کی‌روش را دوست دارند.- از رسانه ملی استفاده شخصی می‌کنند. عادل به هر دلیلی که برای خودش موجه است دوست دارد کی‌روش بماند. در دیدار برابر عراق وقتی ۲ بر یک یا ۳ بر ۲ عقب بودیم موج را به راه انداخت.

آنهایی که دوست دارند کی‌روش بماند شروع کردند به جو دادن که این شکست کمتر از قهرمانی نیست، ناداوری باعث این شکست شد، کار بزرگ کی‌روش و از این جور حرف‌ها. در صورتی که بازیکنان با غیرت خودشان بازی را به تساوی کشاندند و ربطی به کی‌روش نداشت.

همین عادل در جام‌جهانی ۲۰۰۶بعد از بازی آخر گفت خداحافظ برانکو اما برای کی‌روش برعکس عمل کرد. اینکه نظرات شخصی‌مان را در رسانه‌ ملی بیان کنیم اخلاقی نیست. عادل دوست دارد کی‌روش بماند پس دیگر چه نیازی به دعوت از کارشناس است. این‌همه کارشناس می‌آورد که خودش بگوید کی‌روش باید بماند.

* فکر می‌کنید دلیل حمایت حامیان کی‌روش فنی است؟- واقعا دلیل حمایت این عده از کی‌روش فنی نیست. در برنامه‌شان آنالیز نشان می‌دهند که در ضربات ایستگاهی برنامه داشتیم در صورتی که فوتبالی‌ها می‌دانند نمی‌توان برای ضربات ایستگاهی برنامه داشت. به هیچ عنوان روی بازی هوایی نمی‌توان برنامه مشخص داشت مگر اینکه فوق‌ستاره داشته باشید.مسی و رونالدو هم که باشند نمی‌توانید برای ضربات ایستگاهی برنامه مشخصی داشته باشید. وقتی دفاع حریف من تو من کار می‌کند تنها می‌توان از اشتباه مدافع استفاده کرد.در آن برنامه دایما گفتند کار تاکتیکی کی‌روش. آخر چرا سر مردم کلاه می‌گذارید یا آنها را ساده فرض می‌کنید؟ مگر تیم مقابل پشمک است که شما روی ضربات ایستگاهی هر کاری دل‌تان بخواهد انجام دهید؟ فوتبال ایران از قدیم روی ضربات ایستگاهی خوب کار می‌کرد و این ربطی به برنامه داشتن ندارد.

در گذشته همایون بهزادی، کلانی، غفور جهانی، حسین فرکی و کریم باقری بودند و بعد هم علی دایی و در زمان بلاژویچ پرندگان آسمانی را داشتیم! واقعا فکر می‌کند همه خر هستند و نمی‌فهمند که چه خبر است. به‌خاطر مشکلاتی که با یک عده دارند از کی‌روش این‌گونه حمایت می‌کنند. در همان برنامه‌ای که منصوریان و ذوالفقارنسب را آورده بود تا ذوالفقارنسب حرف می‌زد می‌پرید وسط حرف ذوالفقارنسب اما همین که منصوریان حرف می‌زد فقط تایید می‌کرد و می‌گفت درست می‌گی... واقعا اگر می‌خواهی مناظره بگذاری من و قلعه‌نویی را به عنوان مخالف و دو نفر را با انتخاب خودت به عنوان موافق و یک کارشناس کاملا بی‌طرف را دعوت کن تا بنشینیم و درباره عملکرد کی‌روش صحبت کنیم.

واقعا از صحبت‌های اسدی در یک برنامه تلویزیونی لذت بردم و ۱۰ بار از او تشکر کردم و باز هم تشکر می‌کنم چون او را از زمان فتح و راه‌آهن می‌شناسم و آدم فنی و سالمی است. او در برنامه تلویزیونی حرف جالبی زد و گفت کی‌روش فقط باید در حوزه فنی حرف بزند. مگر دروغ می‌گوید اما همین حرف او باعث شده حالا همه علیه اسدی شوند. وقتی می‌گویم این حمایت‌ها فنی نیست به‌خاطر همین رفتار برخی از افراد است. سراغ داشته‌اید عادل فردوسی‌پور در شبکه ورزش بازی گزارش کند اما چه می‌شود برای بازی ایران - سوئد حاضر می‌شود به این شبکه هم برود و بگوید در اینستاگرام شخصی روحانی مردم درخواست ماندن کی‌روش را کرده‌اند. در حالی که ۳ بر یک باخته‌ایم. واقعا عادل به چه قیمتی این‌گونه مردم را بازی می‌دهد؟

* شما در جریان پرونده دلالی کی‌روش هستید؟- تا زمانی که اثبات نشده است، نمی‌شود به این راحتی مربی را محکوم به دلالی کرد. تهمت بزرگی است و باید برای آن دلیل و مدرک داشت.* اما گفته می‌شود وزیر ورزش این اتهام را به کی‌روش زده است.- وقتی وزیر چنین حرفی را زده حتما دلایل و مدارک کافی دارد چون نفر اول ورزش مملکت است و بدون استناد حرفی نمی‌زند.

* شما فکر می‌کنید این اتهام صحت داشته باشد؟- من درباره کی‌روش هیچ‌وقت منتقد فنی نبودم و تنها بحث فنی من این است که او نتوانسته در فوتبال ما تحولی ایجاد کند و نتایج طلایی نگرفته است. برای من هم دعوت بعضی از نفرات به تیم‌ملی شبهه‌برانگیز است. چطور می‌شود از فولاد یک نفر به تیم‌ملی دعوت شود اما از تیمی که در حال حذف شدن است چند نفر دعوت می‌شوند. یا بازیکنی که در تیم خودش هم بازی نمی‌کند همیشه در لیست تیم‌ملی حضور داشته باشد. همین مسایل است که شک و شبهه ایجاد می‌کند.

* در فوتبال اروپا دلالی مربیان رایج است؟- آنقدر که در ایران رایج است در اروپا نیست. زمانی که در امارات بازی می‌کردم سرمربی برزیلی النصر از دستیارانش پورسانت می‌گرفت و این موضوع در فوتبال دنیا رایج است اما از بازیکنان نه... فکر می‌کنید اگر کی‌روش برود سرمربی بعدی اگر کسی مانند قلعه‌نویی باشد بتواند کار کند؟- به‌شخصه معتقدم این رفتارها که یک عده به سمت مخالفان کی‌روش سنگ می‌اندازند تا قلعه‌نویی سرمربی تیم‌ملی نشود خیانت به فوتبال ایران است. با یکی از منتقدان قلعه‌نویی که سری تو سرها دارد و موافق کی‌روش و تاثیرگذار در رسانه‌هاست صحبت می‌کردم و پرسیدم چرا از کی‌روش حمایت می‌کنید صراحتا گفت چون قلعه‌نویی سرمربی تیم‌ملی نشود. این فرد که حرفش در رسانه‌ها خریدار دارد گفت می‌دانیم کی‌روش به فوتبال ایران کمک فنی نکرده ولی حاضریم دو هزار برابر الان پول بگیرد اما قلعه‌نویی سرمربی تیم‌ملی نشود.

* و شما در پاسخ به این فرد بانفوذ چه گفتید؟- گفتم با این کارتان به فوتبال مملکت خیانت می‌کنید چون با قلعه‌نویی مشکل دارید. به آن فرد گفتم مگر حالا اعلام شده که اگر کی‌روش برود قلعه‌نویی سرمربی تیم‌ملی می‌شود که این‌طور موضع گرفته‌اید و کورکورانه از کی‌روش حمایت می‌کنید؟

* فکر می‌کنید کی‌روش از فوتبال ایران برود؟- کی‌روش هیچ‌جا نمی‌رود. کجا برود از این پول‌ها بگیرد. او جزو پنج مربی اول جام‌جهانی از نظر رقم قرارداد بود. به‌خدا عرب‌ها هم چنین پولی نمی‌دهند که ما به کی‌روش دادیم. ما دست عرب‌ها را از پشت بسته‌ایم. حالا هم می‌گویم تا اخراج نشود جایی نمی‌رود.* کی‌روش با صحبت‌هایش جو را هم به نفع خود پیش می‌برد...- دقیقا. او کارش را بلد است و زیرکانه اهدافش را پیش می‌برد. یک گروه مطبوعاتی و رسانه‌ای درست کرده که متاسفانه تریبون هم در دست آنهاست. مثل فردوسی‌پور و مزدک میرزایی یا جاودانی.

* جدا از عادل و دوستانش احسان علیخانی هم در برنامه ویژه نوروز کی‌روش را یک غریبه ایرانی یا چنین چیزهایی خطاب کرده است.- اگر این‌گونه گفته که واقعا برای او و رسانه‌ ملی متاسفم. واقعا به چه قیمتی این کارها را می‌کنند. فردوسی‌پور، مزدک و جاودانی علنا از کی‌روش حمایت می‌کنند و سوال من این است که چرا این حمایت را از قلعه‌نویی، دایی یا برانکو نکردند؟با ایرانی‌ها مشکل دارند چرا برای برانکو گفتند خداحافظ و چرا الان برای کی‌روش نمی‌گویند؟ واقعا دلایل فردوسی‌پور در دفاع از کی‌روش قانع‌کننده نیست و رخ دادن چنین مسایلی در رسانه ملی بودار است.

اگر قرار است هرکسی هرجا برود از طریق عادل باشد خب رسما اعلام کنند برای رسیدن به تیم‌ملی و سرمربی شدن باید به سراغ برنامه۹۰ و عادل فردوسی‌پور بروید. اعلام کنند تا همه بدانند. یک نفر را بزرگ می‌کنند تا دیگری را له کنند؟ آخر این چه وضعی است؟ خیانت به فوتبال که شاخ و دم ندارد.

* اما جدا از عادل و گروه مطبوعاتی که شما می‌گویید بازیکنان تیم‌ملی هم سفت و سخت از کی‌روش حمایت کرده‌اند.- بازیکنان این دوره و زمانه به دو ریال آدم را می‌فروشند. امروز کی‌روش آدم خوبی است و فردا کس دیگری بیاید و همین نفرات را دعوت کند می‌شود آدم خوبه داستان و اگر دعوت نکند می‌شود آدم بده... فوتبالیست‌های این دوره و زمانه به یک ارزن آدم را بازی می‌دهند.

این حمایت آنها هم دور از ذهن نیست ولی مطمئن باشید کی‌روش برود کسی جرات حرف زدن ندارد. شما الان چوب‌لباسی بگذارید جای کی‌روش این بازیکنان از چوب‌لباسی هم حمایت می‌کنند.* وضعیت پرسپولیس و استقلال را چطور می‌بینید؟- من از همان اول هم گفتم پرسپولیس بد بسته شد و نفر ندارد. درخشان که هیچ، مورینیو را هم بیاورند چون ابزار ندارد نتیجه نمی‌گیرد. هر کس هم الان بیاید نمی‌تواند معجزه کند.

* استقلال هم که شانس قهرمانی‌اش را از دست داد.- استقلال شرایطش با پرسپولیس فرق دارد. استقلال نفر دارد اما نفراتش در اختیارش نیستند. من در اردوی کیش دیدم استقلال با ۱۲، ۱۳بازیکن به اردو آمده بود و کم مانده بود قلعه‌نویی گریه کند. بازیکن از تیم‌ملی می‌آید مربی جرات ندارد بازی بدهد چون ریسک است.نتیجه نگیرد می‌گویند چرا از بازیکن خسته استفاده کرد و اگر بازی ندهد می‌گویند چرا استفاده نکرد؟جهان

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در ورزشی
خواندن کد خبر: 2861

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی