امروز: چهارشنبه 01 آذر 1396 برابر با 22 نوامبر 2017

فرهنگی

فرهنگی (1375)

سرویس فرهنگی پایگاه اطلاع رسانی اخبار رشت ارائه دهنده جدیدترین اخبار روز در این بخش خواهد بود.

دوشنبه, 29 آبان 1396

با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شهرداری رشت و برخی از تشکل‌های فرهنگی استان گیلان همایش بزرگداشت زنده یاد اکبر رادی برگزار می شود.

یکشنبه, 28 آبان 1396

هادی نوری در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیمای مرکز گیلان نگاه حرفه ای و برنامه محوری را به عنوان دو اصل اساسی اداره کتابخانه های عمومی گیلان عنوان و با اشاره به تدوین برنامه توسعه 5ساله کتابخانه های عمومی استان با برشهای یکساله از این سند بعنوان نقشه راه این مجموعه یاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، دکتر هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان روز شنبه (27آبان)با حضور در واحد خبر شبانگاهی صدا و سیمای مرکز گیلان ضمن پاسخگویی به سوالات مجری این برنامه به تشریح اقدامات کتابخانه های عمومی پرداخت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در ابتدا با تسلیت به بازماندگان حادثه زلزله اخیر استان کرمانشاه، در پاسخ به سوال مجری واحد خبر در خصوص آمار سرانه مطالعه در گیلان و کشور عنوان کرد: دستگاههای مختلفی درگیر بحث کتابخوانی و وضعیت مطالعه در کشور هستند و نهاد کتابخانه های عمومی کشور تنها یکی از این دستگاههای مرتبط است.
نوری با بیان این که آمارهای مختلفی در خصوص وضعیت سرانه مطالعه در کشور وجود دارد گفت: از 2 دقیقه در روز تا 79 دقیقه آمار مطالعه در کشور منتشر می شود که دلیلش وجود شاخص های مختلف برای سنجش میزان مطالعه در کشور است. استان گیلان در این خصوص از وضعیت مناسبی برخوردار است که می توان به پیشینه فرهنگی ریشه دار گیلان مرتبط دانست.
این استاد دانشگاه گیلان در خصوص چرایی انتخاب شعار هفته کتاب امسال تحت عنوان «آینده روشن با خانوده کتابخوان» آن را تصادفی ندانست و گفت: کتابخوانی یک فرایند اجتماعی است که از خانواده شروع می شود و طی زندگی فرد به آموزش و پروزش، دانشگاهها و رسانه ها و کتابخانه ها ارتباط پیدا می کند و بر افراد جامعه اثرگذار هستند.
توجه ویژه کتابخانه های عمومی گیلان به بخش کودک
نوری نهاد کتابخانه ها گفت: بر اساس این بینش است که نهاد کتابخانه ها بدنبال تدارک بسترهای مطالعه با تکیه بر خانواده ها است و از چند سال قبل تأکید ویژه ای بر بخش کودک در کتابخانه ها داشته است. لذا شعار امسال هفته کتاب در راستای فعالیت های پیشین این نهاد است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان این که فضای مجازی بک واقعیت انکار ناپذیر است بر ضرورت توجه به این پدیده مسلط دوران حاضر تأکید کرد و گفت: پویش کتابخوان مجازی برای نهاد کتابخانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در ماههای پیش رو فعالیت های هدفمندی با تمرکز بر حضور کتابخانه ها در فضای مجازی صورت می گیرد.


برگزاری 200 نشست کتاب خوان در کتابخانه های گیلان از ابتدای سال جاری
این جامعه شناس از تعامل مثبت میان اداره کتابخانه های عمومی گیلان و آموزش و پرورش بعنوان زمینه مناسب برای انجام فعالیت مشترک فرهنگی یاد کرد و از نشست های کتابخوان مدرسه ای و کتابخانه ای بعنوان محور این تعامل عنوان کرد که از ابتدای سال جاری تاکنون 200 نشست کتابخوان مدرسه به همکاری آموزش و پرورش استان انجام شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان ظرفیت رسانه ملی را در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخانه اساسی دانست و گفت: بدنبال یک برنامه کاری مشترک و هدفمند با صدا و سیمای مرکز گیلان هستیم و به زودی تفاهم نامه ای در این خصوص منعقد خواهد شد که راه را برای انجام برنامه های مشترک باز خواهد کرد.

گیلان در سرانه فضای فیزیکی مطالعه نیازمند توجه ویژه مسئولان است
نوری با بیان این که وضعیت فیزیکی کتابخانه های عمومی استان گیلان نیازمند توجه ویژه است گفت: تلاش اصلی ما افزایش سرانه فضای مطالعه استان و بهبود و شاداب سازی کتابخانه ها است که در این زمینه یاری همه دستگاههای اجرایی هستیم. او گفت: به رغم وضعیت مطلوب سرانه مطالعه گیلان در کشور از لحاظ سرانه فضای مطالعه و کتابخانه ای در وضعیت نامناسبی قرار داریم.  

وضعیت پرداخت سهم نیم درصد درآمد شهرداری های استان به کتابخانه های عمومی مناسب نیست
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از سهم نیم درصد درآمدهای شهرداری ها بعنوان تأمین کننده بودجه جاری کتابخانه های عمومی یاد کرد و قانون پرداخت این نیم درصد الزام است نه اختیار که شهرداران هر وقت خواستند بپردازند. او در این خصوص وضعیت پرداخت نیم درصد درآمدهای شهرداری ها به کتابخانه ها را مناسب ندانست و خواهان نظارت جدی بر روند پرداخت این نیم درصد شد.
هادی نوری در پایان نگاه حرفه ای و برنامه محوری را به عنوان دو اصل اساسی اداره کتابخانه های عمومی گیلان عنوان کرد و با اشاره به تدوین برنامه توسعه 5ساله کتابخانه های عمومی استان با برشهای یکساله از این سند بعنوان نقشه راه این مجموعه یاد کرد. وی همچنین گفت: این برنامه 5ساله در چندین نسخه تهیه و در اختیار مسئولین استانی و روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها قرار گرفته و پس از این تاریخ می بایست کلیه اقدامات کتابخانه ها بر محور برنامه ریزی مدون توسط کارکروه توسعه کتابخانه ها به انجام برسد.
نوری اضافه کرد: در این کارگروه ویژه متشکل از کارشناسان و معاونین اداره کل کتابخانه های عمومی استان سعی شده به کوچکترین نیازهای کتابخانه های عمومی در حوزه عمرانی، فناوری اطلاعات، تبلیغات محیطی، شاداب سازی، امور کتابخانه ای و برنامه های فرهنگی و آمار پرداخته شود.

انتهای پیام/083466

 

پنج شنبه, 25 آبان 1396

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه توسعه یک مفهوم کیفی است، خاطرنشان کرد: مفهوم توسعه نیازمند بومی سازی است، اما این مسئله در کشور ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

چهارشنبه, 24 آبان 1396
رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان مجلس شورای اسلامی جزئیات فرار «ش.م» متهم اصلی پرونده صندوق ذخیر فرهنگیان را تشریح کرد و گفت: این فرد با برداشتن 500 میلیارد تومان پول به آلمان رفته است.
چهارشنبه, 24 آبان 1396

"نشست علمی – تخصصی موزه و مجموعه‌داری در گیلان" با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، معاون پژوهشی و رئیس پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان، دانشگاهیان و مجموعه‌داران موزه در پژوهشکده گیلان‌شناسی برگزار شد.

چهارشنبه, 24 آبان 1396

نشست علمی و تخصصی موزه و موزه داری در گیلان با حضور مدیر کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی ،رییس انجمن مجموعه داران کشور ؛ مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ،رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان و جمعی از مجموعه داران استان و اساتید دانشگاه در پژوهشکده گیلان شناسی برگزار شد

دوشنبه, 22 آبان 1396

مدیرکل حوزه حمایت از تولید سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه گستردگی خوبی در توسعه صنایع دستی گیلان به چشم می خورد،اذعان کرد: یکی از سیاست‌هایی که باید بصورت جدی دنبال شود،موضوع تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات است

صفحه1 از197

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی