امروز: شنبه 30 شهریور 1398 برابر با 20 سبتامبر 2019

بازبینی مجدد طرح توسعه پايدار و شهر سالم شهرداري رشت

  • یکشنبه, 19 بهمن 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس در چهل و نهمين جلسه ي کميسيون بهداشت ، محيط زيست و خدمات شهري " بررسي ستاد توسعه پايدار و شهر سالم شهرداري رشت " مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه فاطمه قديمي رييس ستاد توسعه پايدار و شهر سالم شهرداري رشت در خصوص هدف از ايجاد اين ستاد و طرح پيشنهادي گفت : در سالهاي اخير، رشد روز افزون شهرنشيني خصوصا در کشورهاي در حال توسعه تغييرات سريعي را در روند پيشرفت و ميزان جمعيت شهرها رقم زده است که توجه به هماهنگي ميان جنبه هاي مختلف اجتماعي و محيط زيستي در اين زمينه بسيار حايز اهميت است .

وي افزود : هدف کلان سيستم مديريت شهري تقويت فرآيند توسعه ي پايدار شهر است به نحوي که زمينه و محيط مناسب را براي زندگي راحت، امن و کارآمد شهروندان فراهم سازد.

وي در مورد اهداف کلي اين ستاد اذعان داشت : توسعه ي پايدار محيط زيستي بر کاهش استفاده از منابع طبيعي و انرژي هاي تجديدناپذير، جلوگيري از اتلاف منابع انرژي، کاهش توليد پسماندها و تاکيد بر استفاده مجدد و کاهش توليد آلودگي ها تاکيد مي کند.

قديمي در زمينه ي اهداف اختصاصي ستاد توسعه ي پايدار را اينگونه برشمرد و عنوان کرد : تبديل راهبردها و برنامه ها به پروژه هاي قابل اجرا و تدوين معيارهاي پايدار زيست محيطي ، يکپارچه سازي و هماهنگي در فعاليت هاي شهرداري رشت مبتني بر آموزش مولفه هاي توسعه پايدار شهري ، شناسايي مسايل و مشکلات زيست محيطي ، تهيه و بررسي استاندارد ها و قوانين مرتبط با حوزه ي سلامت و ...

وي در زمينه ي ساختار طرح ستاد توسعه ي پايدار شهرداري رشت اظهار داشت : اين طرح داراي هشت ماده مي باشد که اين 8 ماده شامل ارکان توسعه پايدار ، اختيارات و وظايف ستاد توسعه پايدار ، اعضا و مديريت ستاد ، تحقيق و توسعه در فاز اوليه و در حوزه ي محيط زيست ، دبيرخانه اين ستاد ، نحوه تشکيل جلسات و چارت ساختاري اين ستاد است .

در ادامه ي اين جلسه فرانک پيشگر در خصوص طرح ستاد توسعه پايدارشهرداري رشت گفت : نکته اي که در توضيحات ارايه شده در اين طرح مشاهده مي شود اين است که در ابتدا عنوان توسعه پايدار محيط زيستي مطرح شده است اما در اهداف و راهبردها جنبه هاي ديگر منجمله فعاليت هاي اقتصادي و غيره مورد تاکيد قرار دارد .

وي افزود : نکته اي که بسيار حايز اهميت است و کميسيون بهداشت ، محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي نيز بر روي آن تاکيد دارد پرداختن به مبحث محيط زيست در اين طرح است . همچنين راهبردهاي اين طرح در مقايسه با اهداف آن کم است و اشکالات شکلي طرح ستاد توسعه پايدار بايد برطرف شود .

رييس کميسيون بهداشت ،محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي کلانشهر رشت تصريح نمود : نبايد از اين نکته غافل شويم که ستاد نقش برنامه ريزي دارد اما در اين لايحه صحبت از اجرا شده است که بايد اين موارد با تامل بيشتري مورد بررسي قرار گيرد .

پيشگر گفت : بازبيني مجددي با حضور مشاوران کميسيون در خصوص اين لايحه طي جلساتي صورت گيرد تا ايرادت و اشکالات اين طرح برطرف گردد و همچنين در کليه ي موارد ذکر شده الزام به وجود پيوست هاي زيست محيطي در فعاليت هاي شهرداري نيز لحاظ گردد .

فاطمه شيرزاد نايب رييس کميسيون بهداشت ، محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر رشت نيز در اين جلسه ضمن تسليت فرا رسيدن وفات حضرت معصومه سلام الله عليها به همه ي شيعيان و دوستداران آن حضرت ، اظهار داشت : در روزهاي پر برکت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي قرار داريم و جا دارد که تبريک و تهنيت داشته باشيم خدمت تمامي مردم غيور شهر رشت که هميشه در صحنه هاي مختلف نظام مقدس جمهوري اسلامي حضوري پر رنگ داشته اند .

وي در زمينه ي توسعه ي پايدار شهري گفت : کلمه ي توسعه پايدار يک مفهوم عام دارد و آنهم ارتقاي سطح فرهنگ عمومي و رفاهي در شهرها است و اين مفهوم يکي از اهدافي است که در افق چشم انداز کشور نيز ديده شده است . شيرزاد با بيان اين مطلب که رسالت اصلي ستاد توسعه پايدار حفاظت از محيط زيست است گفت : رشد تکنولوژي و تغييراتي که در سبک زندگي مردم بوجود آمده ، آسايش شهروندان و همچنين محيط زيست و زندگي را تحت شعاع قرار داده است و تخريب هاي محيط زيستي به انحاء مختلف در حال گسترش است .

اين عضو شوراي شهر افزود : يکي از رسالت هاي مهم توسعه پايدار هم بايد توجه به محيط زيست باشد در جهت کاهش آسيب هايي که به خود انسانها خواهد رسيد . ستاد توسعه پايدار مي توان نقشي موثري در جلوگيري از اين آسيب ها داشته باشد .

وي اضافه کرد : طرح تشکيل ستاد توسعه ي پايدار از سال نخست فعاليت شوراي اسلامي دوره ي چهارم مطرح بوده است و اين ستاد در شهرهاي ديگر کشور نيز به صورت زير نظر معاونت خدمات شهري و سازمان فرهنگي است اما در چارتي که اکنون ارايه شده است اين ستاد زير نظر شهردار قرار دارد و اين امر را به کليه بخش ها تسري داده اند . شيرزاد اذعان داشت : بايد توجه داشته باشيم که مي خواهيم اين ستاد را با چه رويکرد و در کدام يک از حوزه هاي شهرداري مد نظر قرار دهيم .

دکتر رضا جمشيدي چناري عضو کميسيون بهداشت ، محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر رشت نيز در خصوص طرح ستاد توسعه پايدار اظهار داشت : بايد در تمامي فعاليت هاي شهرداري نگاه توسعه ي پايدار وجود داشته باشد خصوصا در اجراي پروژه هاي عمراني و غيره بايد اين ديدگاه مد نظر قرار گيرد .

وي گفت : پيوست زيست محيطي در پروژه هاي زيباسازي و شهرسازي و عمراني بايد مورد توجه قرار بگيرد و پيشنهاد بنده اين است که اين طرح ، طرح بسيار مطلوبي با رعايت اصول خواهد بود.

در ادامه باقري خطيباني ديگر عضو کميسيون بهداشت ، محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر رشت به چارت پيش بيني شده در طرح ستاد توسعه پايدار اشاره کرد و گفت : تصويب چارت تشکيلاتي و معاونت هايي که در اين طرح ارايه شده است در محدوده ي اختيارات شورا و شهرداري نيست و بايد دقت نظر داشته باشيم که اين ستاد نمي تواند يک پست سازماني را ايجاد کند .

سيد رضا موسوي روزان نيز در اين خصوص اظهار داشت : اين طرح بايد در بخش برنامه ريزي و اجرا کاملا از يکديگر منفک شود چون اگر بخواهد در جايگاه تک تک معاونت ها ورود شود ، تداخل کاري باعث بروز مشکلاتي در آينده خواهد شد . وي افزود : طرح ستاد توسعه پايدار بايد با دقت بيشتري توسط کارشناسان مورد بررسي قرار گيرد .

در ادامه دکتر حسين متقي طلب مشاور کميسيون بهداشت ، محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي کلانشهر رشت گفت : پروژه ي شهر سالم و بحث توسعه پايدار دو مبحث کاملا متفاوت است و ما نمي توانيم کار نويني را انجام دهيم چون بر طبق آيين نامه ممنوعيت قانوني وجود دارد .

وي افزود : دغدغه اي که همواره وجود داشته اين است که آيا الگو برداري فرآيند هاي توسعه ي شهري از ساير استانها و شهرهاي کشور ، خروجي هاي مطلوبي را تاکنون ارايه داده است يا خير؟ و بايد اين نکته مد نظر قرار گيرد .

اسکندري ديگر مشاور کميسيون نيز در اين زمينه اظهار کرد : ستاد توسعه پايدار نقش نظارتي دارد و ورود اين ستاد در نقش اجرايي نمي تواند مطلوب باشد و بايد تداخل وظايف و اختيارات در جلسات کارشناسي مورد بررسي قرار گيرد .

خانم خوش صحبت مشاور کميسيون بهداشت و محيط زيست شوراي اسلامي کلانشهر رشت نيز در اين مورد گفت : ستاد توسعه ي پايدار را به شکل خردتر و کوچک تري ببينيم تا بدين طريق بتواند در فعاليت هاي خود نقش مهمي را ايفا کند .

وي تصريح کرد : امور اين ستاد به سمت محيط زيست و منابع طبيعي پيش رود و در حقيقت يک مديريت محيط زيستي با تکيه بر نگاه توسعه داشته باشد .

انتهای پیام/083451

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 1562

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی