امروز: یکشنبه 26 خرداد 1398 برابر با 16 جون 2019

  • برای نخستین بار در گیلان؛
برگزاری کارگاه آموزشی" آسیب شناسی آموزش های مهارتی معطوف به نیاز بازار کار"

  • دوشنبه, 17 دی 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کارگزار توسعه اشتغال استان اظهار داشت: سیاست های متخذه در سیستم آموزشی و مهارتی نتوانسته تاکنون نتایج قابل قبولی را در رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار در پی داشته باشد و امروز با انبوهی از فارغ التحصیلان بیکار و غیرمرتبط با فعالیت های اقتصادی مزیت دار استان روبرو هستیم.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، بدنبال اتخاذ تصمیماتی مبنی بر اصلاح شیوه های آموزش رسمی و غیر رسمی در کشور و تدوین سند تحلیل نیروی کار استان گیلان مبتنی بر مطالعات دینامیک اشتغال ( تکاپو ) ، اولین کارگاه آموزشی " آسیب شناسی آموزش های مهارتی معطوف به نیاز بازار کار" به همت اداره کل فنی و حرفه ای استان گیلان و با حضور حسین متقی طلب کارگزار توسعه اشتغال استان در محل سالن اجتماعات مرکز شهید انصاری رشت برگزار شد.  

حسین متقی طلب در این کارگاه یک روزه با تشریح فعالیت های آموزشی صورت گرفته و ترسیم چشم اندازی از وضعیت اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان بیان داشت: در یک نگاه کلی می توان سهم آموزشی مراکز عرضه کننده نیروی کار استان را در بخش های عمده اقتصادی به سه بخش تقسیم کرد در ابتدا مراکز آموزش عالی؛ که عمدتا محورهای آموزشی آنها حول رشته های علوم انسانی می باشد و تناسبی با بازار کار در این رشته ها مشاهده نمی گردد و صرفا مدرک گرایی و افزایش شمار فارغ التحصیلان در این رشته ها به چشم می خورد لذا در سایر رشته ها نمی توان سهم قابل قبولی از فارغ التحصیلان را منطبق بر تقاضای نیروی کار در سه بخش عمده اقتصادی استان شاهد بود. دوم مراکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی ، این مراکز با سهم بیش از 50 درصدی در بخش صنعت به عرضه نیروی کار می پردازند حال آنکه اولویت های آموزشی بر مزیت های استان انطباقی نداشته و صرفاً به موضوع خوداشتغالی و کسب مهارت فراگیران تکیه دارد و سوم مراکز آموزش فنی و حرفه ای غیر دولتی که با سهم بیش از 70 درصد در حوزه خدمات و عرضه نیروی کار فعالیت دارد که این موضوع نیز با مزیت ها و توانمندی های استان همخوانی ندارد.

کارگزار توسعه اشتغال استان افزود: آنچه مسلم است سیاست های متخذه در سیستم آموزشی و مهارتی نتوانسته نتایج قابل قبولی را در رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار در پی داشته باشد و امروز با انبوهی از فارغ التحصیلان بیکار و غیرمرتبط با فعالیت های اقتصادی مزیت دار استان روبرو هستیم. از طرف دیگر بررسی دوره های مهارتی حکایت از آن دارد که عمده آموزش های مهارتی در جهت توانمندسازی افراد برای ایجاد کسب و کارهای خرد و کوچک ( خود اشتغالی و مشاغل خانگی ) بوده و این موضوع موجب عدم استقبال فعالان اقتصادی بنگاه های متوسط و بزرگ از فارغ التحصیلان در مشاغل تخصصی شده است که قطعا نیازمند اصلاح روش های مهارت آموزی خواهیم بود.

حسین متقی طلب با اشاره به اینکه؛ از اوایل دهه 60 بخش کشاورزی سهم 45 درصدی خود را از دست داده و سهم خود را به بخش خدمات داده است افزود: همانگونه که مشخص است در طول دوره مورد بررسی همواره سهم صنعت از سایر بخش ها پایین تر بوده و تنها در یک مقطع زمانی دهه 90 با تغیرات اندکی رو به افزایش بوده که مجددا سهم خود را از دست داد و در سال 96 دو بخش کشاورزی و صنعت همواره در رقابت کسب سهم بوده است.

کارگزار توسعه اشتغال استان در ادامه اذعان داشت: سهم پایین بخش صنعت در تمام طول دوره های زمانی را باید مربوط به سیاست های اتخاذ شده در برنامه های اول و دوم توسعه دانست که با توجه به رویکرد کشوری ؛ استان گیلان در زمره استان های غیر صنعتی قرار داده شد و این موضوع باعث گردید رتبه استان همواره با اختلاف زیادی از میانگین کشوری قرار داشته باشد. عدم بهره­ وری مناسب در بخش کشاورزی، مهاجرت اهالی روستا به شهرهای مرکزی و همچنین استعداد بالای مناطق روستایی در بخش خدمات گردشگری باعث کم شدن شاغلین بخش کشاورزی و تغییر کاربری اراضی در چند سال اخیر شده است. جالب است که در بخش کشاورزی، در گیلان نیز به دلیل عدم توسعه صنعتی مناسب و نبود واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی کشاورزی ، شاهد خام فروشی محصولات زراعی و باغی و ایجاد ارزش افزوده کم برای این محصولات می­باشیم. در هر صورت بررسی بخش­های عمده اقتصادی استان نشان می­دهد که پویایی­های اشتغال در استان گیلان عمدتا به سمت خدمات و ارائه خدمات گردشگری و همچنین تکمیل صنایع تبدیلی کشاورزی در حرکت می­باشد از اینرو در حوزه فنی­وحرفه­ای به دلیل عدم بررسی مناسب اولویت­ فعالیت­های اقتصادی استان در راستای آموزش­های لازم برای بخش­های اصلی اشتغال صورت نمی­گیرد.

وی در پایان با بیان اینکه وضعیت عرضه کنندگان نیروی کار در راستای بهبود فضای اشتغال منطبق بر ظرفیت ها و توانمندی های استان نمی باشد افزود: شیوه اتخاذ شده در سازمان فنی و حرفه ای کشور و وزارت تعاون کارو رفاه اجتماعی با هدف اصلاح فرایندها و انطباق آموزش های بخش دولتی و غیر دولتی با اولویت های استان می توان به عنوان نقطه عطفی امیدبخش در آینده محسوب گردد.

شایان ذکر است کارگاه آموزشی آسیب شناسی آموزش های مهارتی معطوف به نیاز بازارکار با حضور تمام مدیران و کارشناسان ستادی و شهرستانی در محل سالن اجتماعات مرکز شهید انصاری شهرستان رشت برگزار شد .

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 19771

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی