امروز: یکشنبه 26 خرداد 1398 برابر با 16 جون 2019

انتشار فهرست رسانه های دارای مجوز کشور درقاب شفاف سازی

  • دوشنبه, 17 دی 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای شفاف سازی این وزارتخانه لیست و جدول کامل رسانه های دارای مجوز را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: فهرست رسانه های دارای مجوز منتشره حدود 10 هزار و 524 رسانه شامل رسانه هایی است که تا تاریخ ١٥ دی ماه ١٣٩٧ منتشر و مجوز فعالیت از هیات نظارت بر مطبوعات دریافت و در سامانه جامع رسانه های کشور ثبت هستند.

** رسانه های کشور در یک نگاه
براین اساس لیست و جدول منتشره تمامی رسانه ها اعم از مجازی و مکتوب را در بر می گیرد که شامل : روزنامه ها، خبرگزاریها ، هفته نامه ها، انواع مجلات ، دوهفته نامه ها، فصلنامه ها ، پایگاه های خبری و اطلاع رسانی، سایت ها ، ماهنامه ها ، سه ماه نامه ها ، دوفصلنامه ، سالنامه ها ، خبرگزاریها می شود.
تمامی رسانه های دارای مجوز هرکدام با توجه به حوزه فعالیت در زمینه های فرهنگی ، اجتماعی ، عمومی ، اجتماعی ، سیاسی ، شهری ، تخصصی ، دانشجویی و دانشگاهی ، استانی ، دینی و مذهبی ، معارف وقرآنی ، روستایی ، تحقیقاتی ، پژوهشی ، علمی ، کودک و نوجوان ، زیست محیطی ، کاریکاتور و.... است. 
این رسانه ها علاوه بر زبان فارسی به زبان های انگلیسی ، عربی و بعضا برخی از خبرگزاریها به چندین زبان فرانسوی، ترکیه ای ، اسپانیایی ، آلمانی و دیگر زبانه ها اخبار و مطالب و اطلاعات خود را روی سایت و رسانه های خود منتشر می کنند. 
فهرست رسانه های دارای مجوز هم اکنون در سایت سامانه جامع رسانه های کشور معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی https://www.farhang.gov.ir قابل مشاهده است.

** شفاف سازی آئینه تمام نمای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
به گزارش ایرنا ، دولت تدبیر و امید با عنایت به سیاست‌ها و برنامه‌های اعلامی این دولت درخصوص شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی کامل مجموعه فعالیت‌ها و عملکرد خود و دیگر دستگاه‌های وابسته این مسیر را با درایت پیموده و درنتیجه به آنچه وعده کرده بود به طور تقریبی جامه عمل پوشاند.
در این میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به عنوان یکی از دستگاه‌های زیر مجموعه دولت جمهوری اسلامی ایران در این راستا همگام با این دولت اقدامات لازم و بایسته را به عمل آورد تا از این طریق بتواند علاوه بر عمل به وعده سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم به نوعی شفاف سازی خود را به عنوان آئینه تمام نمای وزارتخانه متبوع در اختیار همگان قرار دهد.
** دسترسی آزاد به اطلاعات گامی دیگر در شفاف سازی 
اینک و در دوره جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور سید عباس صالحی، «شفاف‌سازی» و اطلاع‌رسانی سیر صعودی به خود گرفته تا جایی که می‌توان گفت به نقطه اوج خود رسیده و این مهم را در اولویت امور خود قرار داده و ضمن ابلاغ آن به زیر مجموعه‌های این وزارتخانه تا حد زیادی نیز نسبت به دیگر جاهای گوی سبقت را در همراهی و همگامی با قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را پیش گرفته است.
صالحی که از دوره معاونت فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان داد همواره به اصل شفافیت اعتقادی راسخ دارد و در جلسه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی نیز شفاف‌سازی را یکی از برنامه‌های اصلی خود برشمرد که طی مدت کوتاهی که سکان هدایت این وزارتخانه را در اختیار گرفت، تاکید ویژه‌ای بر این مهم داشته و دارد.
این وزارتخانه همچنین از طرف دیگر تلاش کرده در موضوع مجوزها و جشنواره‌ها با نزدیک شدن به اتاق شیشه‌ای اقدامات انجام گرفته این حوزه نیز به صورت شفاف در اختیار آحاد مردم به ویژه اهالی فرهنگ و هنر قرار ‌بگیرد تا جامعه به سوی اعتمادسازی پیش ‌رود.
** تاکید وزیر بر اجرایی شدن دستورالعمل شفاف‌سازی اطلاعات
عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین به منظور حمایت و تقویت آفرینش‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای، بهبود و ارتقای بهره‌وری نظام‌های حمایتی و نظارتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد سیاست‌های کلی نظام اداری کشور، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و رویکرد دولت دوازدهم، با تصویب «دستورالعمل شفاف‌سازی اطلاعات» با حضور اعضای شورای معاونان در نشست خرداد ماه امسال دیگر بار ثابت کرد شفافیت به عنوان یکی از دغدغه‌هایش به شمار می‌رود که باید با جدیت هرچه تمام‌تر پیگیری و در اولویت امور قرار گیرد.
این در حالی است که سیدعباس صالحی همچنین تاکید ویژه‌ای بر شفافیت مالی از میزان هزینه‌ها، حمایت‌ها و درآمدهای معاونت‌های این وزراتخانه داشته و دارد و تاکید داشته که پس از اتمام هر رویداد فرهنگی و هنری به ویژه جشنواره‌ها‌، نمایشگاه‌‌ها و دیگر موارد مشابه، در اسرع وقت گزارش تمامی هزینه‌کردها حداکثر تا چند روز پس از پایان آنها مشخص و شفاف از طریق سایت وزارتخانه اطلاع‌رسانی شود تا نقطه ابهامی برای افراد باقی نماند.
این وزارتخانه همچنین در این دوره با تقویت ابعاد فرهنگی و هنری، اهتمام و توجه به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در پرتو شفاف‌سازی و تعامل همه جانبه مجموعه‌های تابعه خود و مشارکت همه جانبه اقدام به انتشار تمامی فعالیت‌ها وعملکرد خود کرده است. 
* نمونه ای از شفاف سازی
در ادامه روند شفاف سازی سالهای گذشته این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور سید عباس صالحی نیز بلافاصله پس از اتمام نمایشگاههای مطبوعات و خبرگزاری‌ها، همچنین جشنواره‌های فیلم، تجسمی، تئاتر، موسیقی و دیگر رویدادهای فجر، جداول و فهرست کامل تمامی هزینه‌کردها و مخارج انجام شده ، انتشار تمامی قراردهای با رقم های مختلف به ویژه بالا ،ارائه مجوز به موسسات و... از طریق سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اطلاع‌رسانی و در اختیار افکار عمومی قرار داده شد.

انتهای پیام/083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 19772

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی