امروز: پنج شنبه 03 مهر 1399 برابر با 24 سبتامبر 2020

اهداء عضو در گیلان جان سه بیمار را نجات داد

  • شنبه, 29 تیر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دهمین اهداء عضو سال جاری در استان گیلان، در رشت انجام شد و جان سه بیمار نیازمند به پیوند عضو را نجات داد.مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان روز جمعه در این باره گفت: اهداء عضو جوان لرستانی دچار مرگ مغزی در بیمارستان رازی رشت، جان سه بیمار را نجات داد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، طلعت کاویانی بیان داشت: اهدای عضو مسعود سرشب ٢٤ ساله اهل و ساکن شهرستان الشتر استان لرستان که بیست و ششم تیرماه جاری دچار مرگ مغزی شده بود، پس از تأیید مرگ مغزی و رضایت خانواده اش به اهداء عضو، صورت گرفت.

وی اظهار داشت: دو کلیه و کبد این بیمار در مرکز دانشگاهی رازی رشت به بیماران نیازمند پیوند زده شد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام گرفت؛ باربد چمن زیبای کودک چهار ساله اولین اهداکننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده، کلیه اش به مرد ٤٢ ساله پیوند زده شد.

بر اساس آمارها هر ١٠ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود و هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جانش را از دست می‌دهد.

کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی از بافت‌های بدن از جمله پوست و همچنین قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 21371

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی