امروز: سه شنبه 30 مهر 1398 برابر با 21 اکتبر 2019

رکورد ایران در صدور مجوز برای خبرگزاری ها در مقایسه با 28 کشور اروپایی

  • چهارشنبه, 16 مرداد 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با مدیران مسئول و خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و مجازی گیلان، گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بیش از 11 هزار و 400 مجوز رسانه صادر شده است که از این تعداد پنج هزار و 700 مجوز فعال است و بقیه یا شروع نکرده‌اند یا در گذشته فعالیت داشته و حالا غیر فعال هستند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس دربندی  با بیان اینکه از مجموع مجوزهای صادر شده، چهار هزار و 100 مجوز مربوط به نشریات مکتوب و یک هزار و 570 مجوز مربوط به پایگاه‌های خبری و تحلیلی است، افزود: همچنین 30 خبرگزاری نیز مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه میزان صدور مجوز ما از حالت استاندارد خارج شده است، گفت: ایران در حالی 30 خبرگزاری دارد که کل کشورهای اتحادیه اروپا که شامل 28 کشور می‌شود، تعداد خبرگزاری‌های آن‌ها به 30 تا نمی‌رسد.

دربندی به جزئیات مجوز نشریات مکتوب اشاره و تاکید کرد: از مجموع مجوز نشریات، 300 روزنامه، یک هزار و 800 هفته‌نامه و دو هفته‌نامه و 2 هزار ماهنامه و فصلنامه هستند.

وی با اشاره به وجود 350 نشریه در حوزه تخصصی ورزش و 280 نشریه در حوزه تخصصی دین، معارف و قرآن، تصریح کرد: همچنین 75 نشریه تخصصی کودک و نوجوان،90  نشریه تخصصی خانواده، سرگرمی و جدول و 12 نشریه مربوط به اقلیت‌های دینی در کشور فعالیت می‌کنند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یک هزار و 400 مدیر مسئول رسانه در کشور خانم هستند، خاطرنشان کرد: همچنین 150 مدیر مسئول رسانه، از اهل سنت هستند.

وی یک از برنامه‌های اصلی اداره‌ کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی را توجه به بدنه اصلی رسانه یعنی خبرنگاران دانست و تصریح کرد: بیمه یکی از مسائل مهم در این زمینه است که با نگاه به این موضوع، سالانه سه هزار نفر از اصحاب رسانه تحت پوشش بیمه پایه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند و سهمیه بیمه تکمیلی نیز برای سه هزار نفر در نظر گرفته شده است.

دربندی به امکان استفاده از اینترنت بدون فیلتر برای خبرنگاران اشاره کرد و گفت: این طرح طی چند سال گذشته با هماهنگی وزیر ارتباطات برای خبرنگاران برقرار شد ولی بنا به دلایلی از سوی نهادهای نظارتی با ایراد روبرو شد و از بهمن سال گذشته تا یک ماه پیش متوقف شد.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: پس از هماهنگی‌های انجام شده و رفع ایرادات، این طرح دوباره در حال ثبت‌نام است و خبرنگاران متقاضی بدون محدودیت از سراسر کشور می‌توانند از اینترنت بدون فیلتر استفاده کنند.

وی به راه‌اندازی بخش مشاور حقوقی، بیمه‌ای و مالیاتی برای خبرنگاران و اصحاب رسانه اشاره و تاکید کرد: اداره کل مطبوعات داخلی همچنین روند صدور کارت خبرنگاری را ساده‌سازی کرده است و تماس تلفنی و ارتباط با معاونت و شخص بنده به راحتی انجام می‌شود.

دربندی در ادامه به ساماندهی پرداخت یارانه اشاره و و خاطرنشان کرد: در گذشته یارانه فقط به نشریات مکتوب اهدا می‌شد ولی 2 سال است که خبرگزاری و پایگاه‌های خبری و تحلیلی نیز یارانه دریافت می‌کنند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سه شرط دریافت یارانه برای پایگاه‌های خبری و تحلیلی اشاره و تصریح کرد: فعالیت پایگاه خبری در استان‌های کم برخوردار، فعالیت تخصصی پایگاه‌ خبری و پایگاه‌های برتر در رتبه‌بندی معاونت مطبوعاتی از شرایط دریافت یارانه برای پایگاه‌های خبری و تحلیلی است.

وی با بیان اینکه رویکرد اداره کل مطبوعات داخلی در حوزه یارانه این است که به طور کلی به رسانه‌های حکومتی یارانه ندهد، اظهار کرد: این اقدام سبب شده که حجم بیشتری از یارانه‌ها به رسانه‌های خصوصی تعلق گیرد و توجه ویژه به نشریات محلی شود.

دربندی به شیوه‌نامه‌های جدید در حوزه نشریات اشاره و بیان کرد: نوع نشر ویژه نامه ها، نحوه درج آگهی‌ها از جمله اندازه آگهی و تغییر نرخ‌نامه آگهی و افزایش 20 درصدی برای سال جاری از جمله این شیوه‌نامه است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بسته شدن نشریات و رسانه‌ها در سال‌های گذشته اشاره و تاکید کرد: در حال حاضر هیچ رسانه‌ای مگر به خواست هیئت مدیره و صاحب امتیازان آن تعطیل نمی‌شود.

وی اظهار کرد: در گذشته وزارت صمت مسئول کالاهایی بود که با ارز دولتی وارد می‌شدند اما سال گذشته این مسئولیت به وزارت ارشاد سپرده شد و در کارگروه تشکیل شده برای خرید حدود 13 هزار تن کاغذ مجوز صادر شد که یک هزار و 584 نشریه از این کاغذها استفاده کردند و تنها نشریات غیر فعال یا آنهایی که فعالیت کمی داشتند، کاغذ به آنها تعلق نگرفت.

دربندی با اشاره به اینکه از 20 اردیبهشت تاکنون، یک هزار و 300 تن کاغذ توزیع شده است، اذعان کرد: در حال حاضر، کمبود کاغذ وجود ندارد و مبنا برای دادن کاغذ، اعلام وصول نشریات است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 21588

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی