امروز: دوشنبه 05 خرداد 1399 برابر با 24 می 2020

آبشار ورزان گیلان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران

  • چهارشنبه, 27 شهریور 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از ثبت آبشار ورزان «سوباتان» به عنوان یک اثر ارزشمند در فهرست آثار طبیعی ملی ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: آبشار ورزان «سوباتان» با ارتفاع ۱۰۰متر در روستای ورزان بخش لیسار شهرستان تالش در بالای مرز درختی واقع شده و پوشیده از گونه‌های مرتعی و انواع گون است و زیستگاه گونه‌های شاخصی همچون مرال، کل و بز و قوچ ومیش وحشی، شوکا، پلنگ ایرانی و گرگ، خرس قهوه‌ای و مارمولک صخره‌ای، افعی چالدار و کبک دری، زیر آبروک، عقاب طلایی و هما است.

او به برخی دلایل ثبت این اثر طبیعی اشاره کرد و با بیان اینکه این آبشار یکی از زیباترین آبشار‌های منطقه بوده و تاکنون برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است، افزود: با توجه به ثبت ملی این اثر و معرفی آن به عنوان یک جاذبه طبیعی گردشگری برنامه‌ریزی‌های متعددی برای سفر‌های انفرادی و گروهی به این مناطق انجام خواهد شد و از سوی دیگر ایجاد شغل‌های موقت و ارائه خدمات پذیرایی به گردشگران و کسب درآمد از این راه، سبب حضور گسترده و استقبال عمومی از این جاذبه‌های طبیعی می‌شود.
امیرانتخابی ادامه داد: پرونده ثبتی آبشار ورزان «سوباتان» در همایش شورای ثبت ملی آثار طبیعی که شهریور ماه امسال در انزلی برگزار شد ارائه و با تائید هیات داوران این شورا به عنوان یک میراث ارزشمند در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در ادامه با تأکید بر اینکه ثبت این اثر روند حفاظت و معرفی هر چه بیشتر آن سرعت می‌دهد، تصریح کرد: بهبود زیرساخت‌های بوم‌گردی و ارائه آموزش‌های لازم به مردم محلی، معرفی صنایع دستی و غذا‌های محلی منطقه و افزایش اطلاع رسانی و آگاهی عمومی نسبت به اثر، نصب تابلو، در نظر گرفتن حریم و افزایش تمهیدات حفاظتی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش تهدیدات موجود داشته باشد.

اننهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 22035

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی