امروز: یکشنبه 11 خرداد 1399 برابر با 31 می 2020

راه اندازی بخش نگهداری نسخ خطی در کتابخانه عمومی آستانه اشرفیه

  • پنج شنبه, 28 شهریور 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از راه اندازی بخش نگهداری نسخ خطی و قدیمی در کتابخانه عمومی اهل بیت (ع) آستانه اشرفیه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، پریسا کرمی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی آستانه اشرفیه در محل فرمانداری این شهرستان  اظهار داشت: با راه اندازی این بخش ، کلیه نسخ خطی موجود در کتابخانه های عمومی استان گیلان در کتابخانه عمومی آستانه اشرفیه نگهداری می شود.

وی با تاکید بر حفظ آثار و نسخ خطی قدیمی افزود:  ایجاد یک فضای مناسب و استاندارد در کتابخانه عمومی آستانه اشرفیه می تواند در حفظ نسخ خطی استان موثر بوده و از آسیب به این آثار قدیمی جلوگیری کند.

به گفته مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان  ، مقدمات راه اندازی این بخش در کتابخانه عمومی آستانه اشرفیه با جدیت در حال پیگیری است .

کرمی  در ادامه توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه را ضروری دانست و اظهار داشت: توجه به این فرهنگ ،  کاهش بسیاری از ناهنجاری های جامعه  را به همراه داشته و موجب توسعه آن می شود ضمن آنکه برای انجام فعالیت های فرهنگی به ویژه کتاب و کتابخوانی بایستی برنامه ریزی مناسبی را با توجه به فضاهای موجود  داشته باشیم .

فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه نیز در این جلسه به نقش سازمان ها و نهادهای فرهنگی در توسعه فرهنگ کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان اشاره و تصریح کرد: ترویج  کتاب خوانی در جامعه از کارهای مهم فرهنگی است که ارتقاء سطح آگاهی و فرهنگی جامعه را به همراه دارد.

رحیم حیدری با بیان اینکه توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید از کودکان آغاز شود، افزود: نظام آموزشی در ترویج فرهنگ کتابخوانی نقشی موثر دارد و مدارس در این زمینه باید دانش آموزان را تشویق کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه ارتباط مردم با کتاب باید پررنگ شود افزود: توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی از بروز بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی در جامعه جلوگیری می کند ، ضمن آنکه استفاده از ظرفیت های خیرین در این بخش ضروری است.

رییس اداره کتابخانه های عمومی آستانه اشرفیه ، با اشاره به اینکه این شهرستان از وجود چهار کتابخانه در مناطق شهری آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر و روستاهای چهارده و دهنه سر سفید رود بهره مند است اظهار داشت: در مجموع این کتابخانه های عمومی دارای یکهزار و 200 مترمربع فضای مطالعه هستند و یکهزار و 945 نفر عضو ثابت دارند.

رقیه زرگری مساحت کتابخانه عمومی اهل بیت (ع) شهر آستانه اشرفیه را حدود 700 متر مربع اعلام و تصریح کرد : 29 هزار و 514 نسخه کتاب با موضوعات مختلف در این کتابخانه موجود است.

وی گفت : همچنین حدود 150 نسخه خطی چاپی ، سربی و سنگی قدیمی با موضوعات ادبی و دینی  نیز  در این کتابخانه نگهداری می شود .

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت نگهداری از این نسخ خطی قدیمی ، ایجاد یک فضای مناسب در کتابخانه عمومی اهل بیت (ع) آستانه اشرفیه به منظور حفظ این آثار با ارزش در حال انجام است.

زرگری با اشاره به اینکه این بخش برای اولین بار در کتابخانه های عمومی گیلان راه اندازی می شود اظهار داشت: با راه اندازی این بخش ، دیگر نسخه های خطی کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در کتابخانه اهل بیت (ع) آستانه اشرفیه نگهداری خواهند شد.

شهرستان آستانه اشرفیه با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر در شرق استان گیلان قرار دارد.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 22056

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی