امروز: یکشنبه 28 دی 1399 برابر با 17 ژانویه 2021

همایش « ماهواره در آئینه حقوق و اخلاق» در واحد رشت

  • دوشنبه, 10 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، ، همایش « ماهواره در آینه حقوق و اخلاق» با حضور جمعی از مسئولین و مدیران استان گیلان و جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت ، به همت سازمان بسیج حقوقدانان سپاه قدس گیلان و همکاری دادگستری کل و دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی استان گیلان ،در سالن همایش دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار شد.

در این همایش حجت‌الاسلام هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضائیه، ماهیت تکنولوژی و بلایی که بر سر بشر آورده را تشریح کرد و گفت : امروزجامعه در معرض امواج ماهواره‌ای است و به عنوان زنگ خطریست که برای ما به صدا درآمده و کارشناسان در این همایش موضوع را بررسی می‌کنند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه همایش مذکور را محل عرضه بررسی و تحقیقات عنوان کرد و گفت: برنامه‌ریزان و مدیران جامعه از این تحقیقات باید استفاده کنند.

وی تغییر بنیاد هویتی جامعه را هدف شبکه‌های ماهواره‌ای عنوان کرد و افزود: باید بدانیم که مدیران شبکه‌های ماهواره‌‌ای دلسوز جامعه نیستند و اهداف خود را در جامعه دنبال می‌کنند. رابطه ماهواره با اخلاق باید دغدغه تمام انسان‌ها باشد و توصیه می‌کنم مردم کتاب‌های هشداردهنده درباره رسانه‌ها را مطالعه کنند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه ماهواره می‌خواهد در زندگی بشر خدایی کند، تصریح کرد: آگاه‌سازی مردم از اثرات مخرب ماهواره وظیفه تمام سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها است. در بحث‌های اجرایی برای جهت‌دادن به رفتار حاکمیت وظایفی وجود دارد و می‌توان با اصلاح ساختاری رفتار مناسب را ایجاد کرد.

صادقی با اشاره به سخنان و نظریات متفکران غربی در زمینه تاثیرگذاری رسانه‌ها، افزود: هویت انسان در زمان اوقات فراغت او ساخته می‌شود و در این هنگام به سراغ ماهواره‌ها می‌رود و از آنجا که کار برنامه‌های ماهواره‌ای هویت‌سازی است بهترین تاثیر را بر مخاطب خود گذاشته و آمادگی پذیرش هر آنچه را که می‌بیند دارد. امروز تکنولوژی، فرهنگ را به بند کشیده و رسانه‌ها برای زندگی مردم با ایجاد جهان مجازی برنامه‌ریزی می‌کنند وبرای همنشینی‌های خانوادگی جایگزین انتخاب کرده و ترویج می‌کنند و تغییر سبک زندگی را رقم می‌زنند.

وی با تصریح بر اینکه در سه ماه نخست امسال 70 عنوان سریال فارسی زبان از شبکه‌های ماهواره‌ای ترکیه و آمریکا پخش شد، خاطرنشان کرد: هدف از ساخت سریال‌های ترکی با ظاهر اسلامی عملی مناسب‌گونه است که برای اقشار دینی جامعه برنامه‌ریزی شده و پخش می‌شود.

صادقی با اشاره به پیامدهای خانوادگی این سریال‌ها گفت: ترویج روابط جنسی زننده، سقط جنین، ترویج تولد فرزندان نامشروع، خیانت، نشان دادن آثار خوشبختی پس از طلاق، تجرد گزینی، تشکیل زندگی مشترک بدون ازدواج از جمله پیامدهای سوء این سریال‌ها است.

وی ترویج همجنس‌گرایی را از دیگر پیامدهای این برنامه‌ها و سریال‌ها در جامعه خواند و گفت: امروز در دنیا موج سهمگین و تبلیغات عظیمی علیه نظام جمهوری اسلامی به دلیل نپذیرفتن مسئله همجنس‌گرایی به راه افتاده است.

معاون فرهنگی قوه قضائیه، یکی از فعالیت‌ها را افزایش شبکه‌ها در رسانه ملی خواند و یادآور شد: این امر محصول انجام یکسری مطالعات است. بر این اساس طبق قانون موظفیم که در زمینه ماهواره برخورد کنیم و می‌دانیم برخوردها کافی نیست و تنها با برخورد نمی‌توان با موضوع فرهنگی مقابله کرد بلکه تمام بخش‌ها باید به وظیفه خود به درستی عمل کنند چرا که ما در حوزه نظارت مشکل داریم و امسال سازمان بازرسی به حوزه فرهنگ ورود کرده است.

درحاشیه این همایش، عضو هیت داوران همایش « ماهواره در آینه حقوق و اخلاق » اظهار کرد: در این همایش از 80 مقاله ارسالی ، هفت مقاله انتخاب و بررسی شده است.

محسن پورمحمدی با بیان اینکه ماهواره در زندگی موثر و مهم است، تصریح کرد: ماهواره علاوه بر فواید، در شرایط فعلی آثار مخرب دارد و از جوانب اخلاقی و حقوقی مورد بحث است.

وی ماهواره را وسیله و تریبونی به عنوان ابزار در دست دشمن دانست و تصریح کرد: ماهواره به عنوان وسیله ای جنگی علیه ما است و برای ما تهدید تلقی می شود که باید آن را به فرصت تبدیل کرد.

پورمحمدی با بیان اینکه اگر ماهواره در اختیار جهان اسلام گیرد وضعیت متفاوت می‌شود، خاطرنشان کرد: در این صورت می‌توان از طریق ماهواره صدای مظلومیت و ظلم ظالمان و ستمگران را به گوش جهانیان رساند.

در پایان از مقالات برتر ، طی مراسمی تقدیر شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 228

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی