امروز: جمعه 04 مهر 1399 برابر با 25 سبتامبر 2020

بیمه وحقوق ثابت خواسته مهم خبرنگاران گیلانی از رئیس جمهور

  • یکشنبه, 23 فروردين 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

استان گیلان صبح روز چهارشنبه (۲۶ فروردین) پذیرای نخستین سفر استانی رییس جمهور و کاروان تدبیر و امید در سال ۹۴ است و انعکاس اخبار این سفر که دارای اهمیت ویژه‌ایی بوده و نخستین حضور رئیس جمهور بعد از توافق لوزان است، بر عهده خبرنگاران استان است. این قشر زحمتکش خود دغدغه‌هایی داشته و درخواست‌هایی از رئیس جمهور دارند که در گفتگو با چند تن از خبرنگاران استان به بیان این خواسته‌ها می‌پردازیم.

پوشش بیمه‌ایی مهمترین دغدغه خبرنگاران

خبرنگار فعال گیلان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار کرد: بیش از سه سال است که در بخش خبر فعالیت میکنم ولی متاسفانه حقوق ثابتی نداشته و کمتر از 500 هزار تومان بابت اخبار دریافت می‌کنم.

وی به بیمه خبرنگاران اشاره کرد و گفت: بیمه خبرنگاری یکی از از مشکلات حاد در این شغل است با توجه به پیگیری‌هایی که از ارشاد اسلامی داشتم متاسفانه تاکنون بیمه نشده‌ام و ارشاد پاسخگو نیست و می‌گویند که دولت باید اقداماتی در این زمینه انجام دهد.

خبرنگار فعال گیلان به دیگر درخواست‌های خود از ریاست جمهوری پرداخت و افزود: یکی دیگر از مشکلات خبرنگاری این است که علی رغم خطرناک بودن، شغل محسوب نمی‌شود و حقوق دریافتی ما کمتر از زحماتی است که در این عرصه انجام می‌دهیم.

قلمی که مشکلات جامعه را بیان ولی رفاه نویسنده را شامل نمی شود

سمیه بشارتی، دیگر خبرنگار فعال استان در این زمینه اظهار کرد: بیش از هشت سال است که در عرصه خبرنگاری مشغول فعالیت هستم و هفت سال به عنوان خبرنگار و گزارشگر در باشگاه خبرنگاران فعالیت می‌کردم و متاسفانه حقوق ثابتی نداشتم.

وی با بیان اینکه نداشتن بیمه و حقوق ثابت یکی از دغدغه‌های مهم خبرنگاری است اذعان کرد: علاقه به گزارشگری و خبرنگاری باعث شده همچنان به این شغل ادامه دهم ولی متاسفانه توجه‌ای به این قشر پر تلاش جامعه نمی‌شود.

خبرنگار شبستان گفت: درخواست بیشتر خبرنگاران از ریاست جمهوری این است که زمینه رفاه حال خبرنگاران را در جامعه فراهم کنند تا خبرنگاران نیز از حقوق ثابت و مزایا برخوردار شوند.

بشارتی افزود: تسهیلاتی که برای کارمند دولت در نظر گرفته می شود برای یک خبرنگار که در عرصه اطلاع رسانی جامعه فعالیت می کند در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر یک روز عرصه اطلاع رسانی در جامعه تعطیل شود مردم با مشکلات مختلفی مواجه خواهند شد اذعان کرد: خبرنگاران باید بدون هیچ دغدغه‌ای در جامعه حضور فعال داشته باشند تا به سمت مسئول و یا جریان خاصی هدایت نشوند.

حقوق ثابت از دغدغه های اصحاب قلم

شهرام محمدپور، خبرنگار و گزارشگر باشگاه خبرنگاران جوان ضمن درخواست حقوق ثابت از دولت تدبیر و امید اظهار کرد: همه ما گزارشگران و خبرنگاران به امید اینکه آینده‌ای درخشانی در جامعه داشته باشیم به شغل خبرنگاری روی آورده‌ایم.

وی با بیان اینکه متاسفانه شغل خبرنگاری، درآمد مناسبی در جامعه ندارد گفت: از سال 88 تا کنون در عرصه خبرنگاری و گزارشگری فعالیت می‌کنم ولی متاسفانه این شغل در بخش دولتی تعریف نشده و هیچ حقوق و مزایایی ثابت به مانند کارمند دولت به این بخش تعلق نمی‌گیرد.

محمدپور اذعان کرد: همه خبرنگاران به نوعی با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی ضمن خیر مقدم و خوشحالی از حضور ریس جمهور و هیئت همراه در گیلان تصریح کرد: از دولت تدبیر امید که در آغاز سال 94 نخستین سفر خود را، گیلان قرار داده انتظار می‌رود مشکلات این استان راکه در طبیعت آن نهفته است را مرتفع کند.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه بیشتر افرادی که به خبرنگاری روی می‌آورند، خانم هستند افزود: آقایان نمی‌توانند به این شغل گرایش داشته باشند چرا که با حقوق کم که حتی گاهی اوقات ایاب و ذهاب خبرنگاران را نیز شامل نمی‌شود چگونه می‌توان تشکیل خانواده داد و هزینه گزاف زندگی را تامین کرد.

جایگاه خبرنگاران در جامعه تعیین شود

الهه ابراهیمی، خبرنگار فعال ایسنا در این زمینه اظهار کرد: هر یک از مسئولین امر در خصوص بیمه وعده وعیدهای را می‌دهند ولی متاسفانه اجرایی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه خبرنگاری شغل بسیار سخت و طاقت فرسایی است گفت: حقوق ثابت و توجه به جایگاه خبرنگاری یکی از دغدغه‌های بسیار مهم قشر پرتلاش خبرنگار است. 

ابراهیمی تصریح کرد: خبرنگاران به نوعی مشکلات، موانع و خدمات مسئولان امر را انعکاس می‌دهند ولی متاسفانه کسی مشکلات معیشتی خبرنگاران که انگیزه فعالیت بیشتر آنها را به نوعی خنثی می کندپیگیری نمی‌کند و امید  است با سفر پربرکت هیئت دولت به گیلان برخی از موانع و مشکلات خبرنگاران حل گردد.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 2939

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی