امروز: شنبه 03 آبان 1399 برابر با 24 اکتبر 2020

کتاب "مدیریت شهری و حقوق شهروندی" رسما رونمایی شد + عکس

  • یکشنبه, 20 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس ، کتاب مدیریت شهری و حقوق شهروندی تالیف دکتر حسین متقی طلب در نود و چهارمین جلسه ی علنی شورای اسلامی کلانشهر رشت رونمایی شد .

دکتر متقی طلب مشاور کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی رشت در مراسم رونمایی از کتاب مذکور اظهار داشت: با توجه به حوزه های فعالیت خود در عرصه های مختلف اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و بهداشتی ، تجاربی را در خصوص مقوله های مربوط به مدیریت شهری کسب  کردم و تفکر تالیف و گردآوری این کتاب از دو سال پیش در ذهن اینجانب شکل گرفت .

وی با بیان این مطلب که  عدم دستیابی به موفقیت ها در توسعه ی شهری از دغدغه هایی است که در جامعه وجود دارد گفت : در قانون بطور مصوب وظایف مدیریت شهری و حقوق شهروندی و تکالیفی که مردم و مسوولین نسبت به یکدیگر دارند  مشخص شده است .

وی افزود : مشارکت مردم در زمینه ی فعالیت های شهری از مقوله های مهم در فرآیندهای مدیریت شهری است و باید آموزشهای لازم در این زمینه نهادینه شود .

وی تاکید کرد : کتاب مدیریت شهری و حقوق شهروندی به اصول اساسی در زمینه ی ارتباط بین مردم و مدیران پرداخته است و خلاهای موجود در این  رابطه را با راهکارهای مختلف تشریح کرده است

متقی طلب اذعان داشت : باید تفکر تقابل بین مردم و مدیران به تفکر تعامل در جهت توسعه ی پایدار شهری تبدیل شود و در اینصورت ما شاهد رسیدن به اهداف توسعه و افزایش بهره وری در تمامی امور شهری خو اهیم بود .

وی گفت : دو دیدگاه در زمینه ی فعالیت های شو را ها وجود دارد یکی دیدگاه حداکثر گرا و دیگری دیدگاه حداقل گرا که هر دو دیدگاه امروزه در جوامع مدرن مردود استدر دیگاه حداکثر گرا جایگاه شورا به یک دولت شهری تعریف می شود که وظیفه پاسخگویی به تمام نیاز های کلان در حوزه شهری را پوشش خواهد داد ، در بعد دیگر دیدگاه حداقل گرا مورد توجه است و آن این که وظایف شوراها به ارائه خدمات شهری محدود می باشد . با کمی تامل به این دیدگاه ها به راحتی می توان ایراداتی را بر آنها وارد کرد و نظریه سومی را مطرح کرد و آن دیدگاه مشارکتی مردم در مدیریت شهری خواهد بود .

دکتر متقی طلب تاکید کرد : وظیفه ی مدیران شهری و شورا تنها ارایه خدمات نیست و اینگونه نیست که تمامی امکانات و اعتبار لازم در اختیار این نهاد ها باشد. عدم مشارکت مردم در مراحل مختلف مدیریت شهری به منزله عدم حصول نتیجه لازم در اهداف ترسیم شده مدیریت شهری خواهد بود که بایستی این موضوع مورد توجه ویژه همگان قرار گیرد .

وی گفت: دیدگاه دیگری که در این کتاب بیان شده است راههای مشارکت مردم در توسعه ی شهر است که بدین طریق نوعی هویت شخصیتی برای افراد در جامعه شهری و حس مسوولیت پذیری تعریف می شود  .

وی عنوان کرد : بر این اساس حس رضایتمندی در محیط شهری افزایش خواهد یافت و تعامل لازم بین مردم و مدیران برقرار می شود.

انتهای پیام/083463

{phocagallery view=category|categoryid=37|limitstart=0|limitcount=0|detail=8|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0}

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 3516

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی