امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

پیوند ایرانیان با شاهنامه در جهان بی‌همتاست

  • چهارشنبه, 23 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس همایش نکوداشت زبان پارسی و فردوسی، با حضور معاون هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، مسئولین و رؤسای دانشکده ها، اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در سالن اجتماعات این واحد دانشگاهی برگزار شد.

در این همایش، دکتر میرجلالدین کزازی، یکی از چهره های ماندگار ایران، با بیان اینکه برترین و گمانزدایترین سنجه ایرانی بودن دوستداری فردوسی و شاهنامه است، اظهار کرد: هرکس شاهنامه را ارج مینهد و بزرگ میداند بیگمان ایران را هم بزرگ میداند و گرامی میشمارد.

وی با بیان اینکه ایرانی جان آشنا، دل آگاه و روشن روان است، افزود: همه ما از هر قشری که باشیم مانند دیگر مردمان جهان، سرزمین خویش را گرامی میداریم. من معتقدم هرکس ایران را به درستی بشناسد بیشک آگاهانه بدان دل خواهد باخت، بسیاری از افراد بودند که در آغاز هیچ پیوندی با ایران نداشتند اما با شناخت این سرزمین اهورایی، شیفته آن شده و عمر خود را صرف شناخت آن کردهاند.

میر جلال الدین کزازی در این مراسم با اشاره به فرهنگ غنی ایران، بیان کرد: بسیاری از مردم در کشورهای مختلف جهان شیفته فرهنگ و زبانی ایران هستند. ما ایرانیان باید با تبعیت از فرهنگ دیرینه خود، ایرانی بمانیم.

این استاد ادبیات فارسی، با اشاره به رواج مد به عنوان پسند روز در فرهنگ ایرانی، ادامه داد: مد پدیدهای جهانی است که افراد بسیاری را دربند خود ساخته و رندان بسیاری در گوشه گوشه گیتی پسند را سامان میدهند و برای مردمان جهان در این زمینه برنامه میریزند،عده‌ای در برخی از کشورها می‌نشینند و برنامه‌ریزی می‌کنند که چه پوششی و با چه رنگی در دنیا مد شود که این سستی و هر دم به رنگی بودن زیبنده ایرانی با این فرهنگ غنی نیست.

وی با بیان اینکه ما در این روزگار بیش از هر زمان دیگری در تاریخ نو و ایران پس از اسلام نیاز داریم که ایرانی بمانیم، اذعان داشت: ایرانیان میهندوستترین مردمان جهان هستند، در هیچ کجای دنیا مردمانی اینچنین دلبسته آب و خاک و میهن خویش نمیتوان یافت، راز ماندگاری ایران و ایرانی نیز همین دلبستگی است که سرزمین ما را از گزند و آسیب دور نگاه داشته است.

این چهره ماندگار ایران اضافه کرد: برای اینکه ایرانی بمانیم باید دست در دامان شاهنامه بگذاریم و با جهان شاهنامه که چیزی جز جهان ایرانی نیست آشنا شویم، شناخت شاهنامه مایه خودشناسی ما میشود، اگر ایرانی به درستی بداند که ایران چیست و ایرانی کیست هرگز به آسانی در برابر اندیشهها و دیدگاههای گوناگون فرونخواهد ریخت.

دکترکزازی با بیان اینکه ایرانیان همواره با آغوش فراخ از بیگانگان استقبال میکنند، تصریح کرد: تا زمانی که بیم آن نرود که گزندی به ما، سرزمین و فرهنگ‌مان وارد نشود این فراخی آغوش ادامه خواهد داشت و نشانهای از خودباوری و آگاهی عمیق ایرانیان است.

وی با بیان اینکه فردوسی خداوندگار زبان پارسی است، گفت: اگر فردوسی شاهنامه را نمیسرود ما اکنون به زبان پارسی سخن نمیگفتیم، شاهنامه مزین به زبانی سراسر متشکل از واژههای ناب ایرانی و پارسی است و اگر واژهای از زبانی دیگر در آن است آن وامواژه با هنجارها و ویژگیهای این زبان سازگاری دارد.

چهره ماندگار ادبیات کشور بر لزوم فعال شدن دانشگاه‌ها در زمینه شناساندن فرهنگ و ادب ایرانی به دانشجویان، تاکید کرد: نسل جوان جامعه باید با این ارزش‌ها انس بگیرند.

این چهره ماندگار ایران با بیان اینکه هنر راستین در شاهنامه جای دارد ، اظهارکرد: به راستی پیوند ایرانیان با شاهنامه در جهان بی‌همتاست، بسیاری از ابیات شاهنامه نیازی به بزک، آرایش و نگارینی ندارد از این رو شاهنامه از همان زمان که پدید آمد در دل و جان ایرانیان نشسته است، شاهنامه در کنار ویژگیهای بیمانند و بسیاری که دارد از این ویژگی بنیادین برخوردار است که بیشترین کارکرد و اثر را در زندگی مردم داشته است.

لازم به ذکر است همایش نکوداشت زبان پارسی به همت حوزه فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در سالن اجتماعات این واحد دانشگاهی برگزار شد که مورد توجه جمع کثیری از استادان، دانشجویان و علاقه مندان  قرار گرفت.

انتهای پیام/083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 3570

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی