امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

گاهی کار فرهنگی، تخریب چیزی مخرب است/قانون کپی رایت از ایرانی‌ها گرفته شده است

  • چهارشنبه, 23 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رشت پرس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه گاهی کار فرهنگی تخریب چیزی مخرب است، اظهار کرد: از بین بردن آثار فرهنگی غیرمجاز ادامه دارد چون خانواده برای ما اصل است و فراهم کردن امنیت روانی برای خانواده وظیفه همه ماست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، در مراسم امحای ۱۵۰ هزار لوح فشرده غیرمجاز مکشوفه از سراسر استان در رشت، اظهار کرد: برای اینکه وارد بحث شویم نیاز به یک این‌همانی داریم، یعنی برای قضاوت یک نفر باید خودمان را جای او قرار دهیم.

وی گفت: فرض کنیم وارد اتاق فرزندمان شده و او را در حال تماشای فیلمی ببینیم که مناسب او نیست؛ چه حالتی به انسان دست می‌دهد؟! مطمئناً در چنین موقعیتی، امنیت روانی شخص زیر سوال خواهد رفت.

فاضلی ادامه داد: در این مواقع، انسان احساس می‌کند که فرزندش دچار بلوغ زودرس شده و ویروسی وارد خانواده‌اش شده که بافته‌هایش را پنبه می‌کند.

این مسئول افزود: فرض کنید شما هنرمندی هستید، اثری هنری خلق کرده‌اید که برای آن یک سال وقت گذاشته‌اید و تمام هزینه‌های تهیه آن را نیز خودتان پرداخت کرده‌اید؛ حالا پس از عرضه اثرتان می‌بینید کپی غیرمجاز اثری را که میلیون‌ها برایش هزینه و ساعت‌ها برایش عمر گذاشتید که قابل جبران هم نیست، فردی در کنار خیابان به قیمت هزار تومان می‌فروشد! چه حالتی به شما دست می‌دهد؟!

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بیان کرد: ما موظفیم که ابتدا امنیت خانواده‌ها را از نظر خلقی و روانی حفظ کنیم که خواسته خود خانواده‌ها از ماست و دوم اینکه قانون کپی رایت را تا آنجا که می‌توانیم رعایت کنیم که خواسته هنرمندان از ماست.

جمع‌آوری بیش از ۱۵۰ هزار لوح فشرده غیرمجاز در گیلان طی سال ۹۳

وی با بیان اینکه فقط در سال ۹۳ بیش از ۱۵۰ هزار لوح فشرده غیرمجاز در سطح استان جمع‌آوری شده است، تصریح کرد: بیش از ۹ هزار از آن بازی‌های رایانه‌ای غیر مجاز بوده است.

فاضلی ادامه داد: کودکی که بازی غیرمجاز استفاده می‌کند یعنی اینکه این مجوز به او داده شده است تا مطابق‌‌ همان زندگی خود را طراحی کند و طراحی یک زندگی با یک عمل غیرمجاز مطمئناً زندگی دگرگونی خواهد بود و از هنجار‌ها به دور خواهد بود.

این استاد دانشگاه افزود: همه ما در مورد هنجارهای اخلاقی، روانی و اجتماعی موظفیم؛ نه به عنوان کاری اداری بلکه به عنوان وظیفه‌ای انسانی و کسی که دوست دارد جامعه‌ای پیراسته داشته باشد.

وی با بیان اینکه بنیاد جامعه بر بنیاد خانواده متکی است و استحکام خانواده‌ها باعث استحکام جامعه می‌شود، گفت: بالغ بر ۱۸ هزار از این لوح‌های فشرده، حاوی مسائلی است که اساساً هیچ کس دوست ندارد خانواده‌اش از این مسائل استفاده کند و باعث اختلال در بنیاد خانواده‌ها می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اضافه کرد: مابقی این لوح‌های فشرده نیز به دلیل عدم دارا بودن هولوگرام و یا موارد کپی غیرمجاز جمع آوری شده است که برای حمایت از هنرمندان و رعایت قانون کپی رایت باید آن‌ها را نیز از بین برد.

قانون کپی رایت از ایرانی‌ها گرفته شده است

فاضلی با بیان خاطرهٔ خود از جلسه‌ای درخصوص حق مالکیت آثار فرهنگی و هنری با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادگستری؛ اظهار کرد: خانمی بلژیکی که نماینده یونسکو در آن جلسه بود، جمله‌ای را بیان کرد که برایم بسیار عجیب بود. وی گفت: «قانون کپی رایت را ما از شما گرفته‌ایم؛ شاعران شما در پایان اشعار خود از تخلص شاعریشان استفاده می‌کردند یعنی می‌خواستند بگویند که این شعر متعلق به آن‌هاست و کسی آن‌را به نام خود نکند». حالا چه شده که ما متأسفانه این حق را رعایت نکرده و به راحتی به صورت غیرمجاز کپی می‌کنیم.

وی تأکید کرد: حالا یک لحظه خودتان را هنرمندی در نظر بگیرید، آیا حاضرید حاصل عمرتان را به حراج بگذارید؟ و یا پدر و مادری را در نظر بگیرید که با فرزندش در حال تماشای چیزی که برایش امنیت روانی ندارد مواجه شده است!

گاهی کار فرهنگی، تخریب چیزی مخرب است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه کار فرهنگی همیشه به معنای ساختن نیست و گاهی تخریب چیزی که مخرب است، خودش کار فرهنگی است؛ از تمامی افرادی که در جمع آوری و امحای این لوح‌های فشرده غیرمجاز همکاری داشتند تشکر کرد.

فاضلی با بیان اینکه این راه پایان ندارد، یادآور شد: این راه ادامه دارد چون خانواده برای ما اصل است و فراهم کردن امنیت روانی برای خانواده وظیفه همه ماست، علاوه بر قانون، وژدان بیدار انسان‌ها نیز این وظیفه را برای ما قائل شده است.

مراسم امحای ۱۵۰ هزار لوح فشرده غیرمجاز مکشوفه از سراسر استان به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و با همکاری دادگستری و نیروی انتظامی استان، پیش از ظهر چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۴ با حضور نمایندگان دستگاه‌های مذکور و جمعی از خبرنگاران در آتش نشانی مرکز شماره شش رشت برگزار شد.

انتهاي پيام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 3572

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی