امروز: سه شنبه 29 مهر 1399 برابر با 20 اکتبر 2020

فقط ۲.۵ درصد ایرانیان کتاب خوانند

  • سه شنبه, 05 خرداد 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، حجت الاسلام سید محمدرضا واحدی روز دوشنبه در آیین معارفه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در شیراز بیان کرد: باید در سال ۱۴۰۴از هر ۱۰۰ نفر ۳۵ نفر عضو کتابخانه باشند و به ازای هر ۱۰۰ نفر چهارمترمربع فضای کتابخانه ای و ۴۰۰ عنوان کتاب وجود داشته باشد.

بر اساس آخری سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سال ۹۰ در کشور انجام شد جمعیت ایران ۷۴میلیون و ۹۶۱ هزار و ۷۰۲ نفر اعلام شد و مرکز آمار ایران نیز در سال ۹۳اعلام کرد که جمعیت کشور به ۷۷ میلیون و ۷۷۹ هزار نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: سرانه مطالعه و فضای کتابخانه ها با افق چشم انداز ۱۴۰۴ فاصله زیادی دارد و برای رسیدن به جایگاه مطلوب در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیاز به همت و عزم دوچندان مردم و مسوولان داریم.

معاون امور مجلس، استان ها و مشارکت های مردمی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ، گفت:تشویق مردم به مطالعه کتاب و ترویج فرهنگ درست کتابخوانی در جامعه نیز مستلزم همراهی دستگاه های مختلف اجرایی است.

واحدی ادامه داد:هم اینک نهاد کتابخانه های عمومی کشور با سه هزار و ۲۰۰ کتابخانه عمومی و بیش از شش هزار نیروی انسانی به اقشار جامعه خدمات فرهنگی ارائه می کند.

این مقام فرهنگی گفت: امروز سیاست نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مبتنی بر کتابدار محوری است و هدف ازاین رویکرد تبیین شان و منزلت کتابدار در جامعه است.

وی در بخش دیگری ازمطالب خود بیان کرد:متاسفانه استان فارس در چهار شاخص تعداد کتابخانه ها،فضا ، تعداد منابع و شمار اعضای کتابخانه ها در رتبه نوزدهم تا بیست و پنجم کشور قرار دارد و این آمار زیبنده این استان نیست.در این آیین سید امین جعفری حسینی به عنوان مدیر کل کتابخانه های عمومی استان فارس معرفی شد.ایرنا

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 3787

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی