امروز: یکشنبه 04 آبان 1399 برابر با 25 اکتبر 2020

شورای اسلامی رشت برای معضلات حرکتی معلولان چاره ای بیاندیشد

  • چهارشنبه, 12 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس حسین نحوی‌نژاد مدیر کل سازمان بهزیستی گیلان ، به مناسبت 12 آذر ماه روز جهانی معلولان در نشستی در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت : شورای اسلامی رشت برای معضلات حرکتی معلولان چاره ای بیاندیشد سازمان بهزیستی استان گیلان خدمات توابخشی بسیاری را به معلولان و سالمندان ارایه می دهد و در این زمینه بر طبق معیارهای جهانی عمل می کند.

وی افزود : معلولیت هر فرد طبق بر طبق معیارهای جهانی بر اثر نقص ظاهری رابطه مستقیم نداردو تعاریف مختلفی بر اساس معلولیت های فیزیو لوژیکی و عملکردی در بحث ارایه خدمات به معلولان وجود دارد .

نحوی‌نژاد با اشاره به اینکه بر اساس معیارهای جهانی حدود سه درصد جمعیت یک جامعه دچار معلولیت هستند گفت : این سه درصد افراد معلولیت بارز دارند در گیلان 35 هزار نفر معلول زیرپوشش بهزیستی هستند و 11 هزار نفر مستمری می‌گیرند.

نحوی نژاد خاطر نشان کرد : سالمندانی که باید از سمعک و وسایل توانبخشی استفاده کنند نیز از امکانات سازمان بهزیستی بهره مند می شوند و همچنین بیماران روانی مزمن نیز تحت پوشش این سازمان قرار دارند .

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه ، 9 هزار و 850 نفر معلول و سالمند مستمری‌بگیر توانبخشی این سازمان هستند تصریح کرد : یک‌هزار نفر بیمار روانی مزمن محسوب می‌شوند و زیرپوشش بهزیستی هستندو یک‌هزار و 750 نفر دانش‌آموز و 3 هزار و 500 نفر دانشجو از بهزیستی گیلان کمک هزینه دریافت می‌کنند.

نحوی‌نژاد با بیان اینکه 710 نفر ضایعه نخاعی از بهزیستی گیلان خدمات دریافت می‌کنند، ادامه داد : معلولان ضایعه نخاعی مستمری و حق پرستاری دریافت می‌کنند ضمن اینکه به معلولان ضایع نخاعی ماهانه 120 هزار تومان غیر از مستمری پرداخت می‌شود.

مدیرکل بهزیستی گیلان از واگذاری خدمات جدید بهزیستی گیلان به بخش‌های غیر دولتی خبر داد و تاکید کرد : 12 هزار پرونده به بخش‌های غیر دولتی واگذار شده و ضایعه نخاعی یکی از این موارد است و بیمارانی که از نابینایی و بیماریهای خاص رنج می برند به سمن های مردم نهاد برای بحث درمانی و پوششی می توانند مراجعه کنند .

وی همچنین از ایجاد مرکز بنیاد فرزانگان امید گیلان برای توجه به وضعیت اجتماعی و فرهنگی سالمندان خبر داد و اظهار داشت : استان گیلان دارای بیشترین تعداد از سالمندان در کشور است و بنیاد مزبور برای ارایه خدماتی نظیر بحث سلامت ، مقوله های اجتماعی و ... برای سالمندان در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد .

همچنین وی اضافه کرد : فعالیت های خوبی در زمینه شورای سالمندان در استان که ریاست آن بر عهده استاندار گیلان و دبیری آن بر عهده ی مدیر کل سازمان بهزیستی استان گیلان است و یکی از اقدامات این شورا صدور کارت منزلت برای سالمندان عزیز می باشد .

وی در زمینه ی اشتغالزایی سازمان بهزیستی برای افراد تحت پوشش خود در گیلان گفت : 850 موسسه و مرکز مردم‌نهاد وابسته به بهزیستی گیلان در حال فعالیت هستند و این سازمان از نهادهای پیشرو در ایجاد اشتغال محسوب می‌شود.

مدیر کل سازمان بهزیستی استان گیلان از وضعیت فضای شهری در خصوص معابر برای گذر معلولان و سالمندان انتقاد کرد و تصریح نمود: باید مجموعه ی شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت برای معضلات حرکتی معلولان در محیط های شهری چاره ای بیندیشند .

نحوی نژاد گفت : تا زمانی که محیط شهری برای رفت و آمد این عزیزان فراهم نباشد نباید انتظار داشته باشیم که آنان بتواند درمحیط های اجتماعی مشارکت کنند .

انتهای پیام/083463

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 396

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی