امروز: چهارشنبه 13 فروردين 1399 برابر با 01 آوریل 2020

مسئولان مطبوعات استان را حمایت کنند

  • شنبه, 08 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، روز پنجشنبه 6 آذر در همایش یک روزه هم اندیشی نقش اجتماعی مطبوعات که درمسئولان مطبوعات استان را حمایت کنند پژوهشکده آموزش و پرورش رشت  برگزار شد، اظهارکرد: مطبوعات در اطلاع رسانی و آگاهی به موقع به مردم و مسئولان امر نقش اساسی در جامعه ایفا می‌کنند.

وی با بیان اینکه یکصد و 66 نشریه در گیلان فعالیت می‌کنند گفت: از نظر باسوادی گیلان از میانگین کل کشور فراتر است به طوری که میانگین باسواد کشور 85 درصد است در صورتی که در گیلان 87 درصد مردم باسواد هستند.

فاضلی اذعان کرد: مطبوعات گیلان در کل کشور رتبه نخست را داراست و اهالی قلم و تولید در جایگاه مثبتی قرار دارند فقط در انعکاس اخبار فعالیت نمی‌کنند بلکه خود تولید کننده خبر هستند و از نظر فعالیت‌های فرهنگی بسیار فعال هستند.

وی به نقش مطبوعات محلی گیلان در کشور و حتی در جهان اشاره کرد و افزود: ایرانی‌های که مقیم خارج از کشور هستند از مطبوعات گیلان و رسانه‌ها استفاده می‌کنند که این نشان دهنده جایگاه بسیار خوب مطبوعات گیلان است که حتی در خارج از کشور مخاطب دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه اظهار کرد: درستی هیچ کس در شکستن دیگران نیست خبرنگاران مطبوعات به نقد و بررسی مسائل جامعه می‌پردازند و کارکردهای مسئولان امر را برای مخاطبان بازگو می‌کنند یعنی جای که مشکلی یا کاستی هست را بیان و یا کار درست و مثبتی انجام شده را نیز انعکاس می‌دهند.

وی به برخی از مشکلات و موانع مطبوعات اشاره کرد و افزود: برای اینکه مطبوعات سر پا بمانند می‌بایست در آمد خوبی داشته باشند که بخشی از درآمد از یارانه پرداخت می‌شود و بخش دیگر از تبلیغات و آگهی تامین می‌شود لذا مسئولان امر باید توجه داشته و حمایت‌های ویژه‌‎ای از این قشر کنند.

این مقام مسئول اذعان کرد: امروزه با آمدن سایت‌های مختلف کپی پیست فراوان شده و قلم کمتر به دست گرفته می‌شود در حالیکه ارزش تولید خبر بیش از انعکاس خبر است در تولید خبر، خبرنگاران به کاستی‌ها می‌پردازند لذا می‌باید آستانه تحمل مدیران بیشتر باشد تا انتقادها را بپذیرند و در جهت رفع آنها برآیند.

حسن حیدری، مدیر عامل اتحادیه مطبوعات کشور در این همایش اذعان کرد: مطبوعات فاصله ها را در کل جهان کم کرده و اگر کوچکترین رخدادی در یک قسمت از دنیا صورت گیرد بلافاصله همه باخبر خواهندشد.

وی تصریح کرد: در هیچ دوره‌ای این گونه نبوده و انتقال فرهنگ اینچنین گسترش نداشته است و این گسترش هم تهدید و  هم فرصت برای جوامع است تهدید از این نظر که باعث تحریک پذیری برخی جوامع شده و فرصت بخاطر اینکه می‌توان از مطبوعات برای اتحاد ملی استفاده کرد.

این مسئول اذعان کرد: سرچشمه اطلاعات و آگاهی رسانی مطبوعات یک حلقه مفقوده است این هم اندیشی ها منشاء توسعه مطبوعات را فراهم می‌کند و می‌باید مسئولان امر از این قشر پر تلاش در جامعه حمایت کنند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 400

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی