امروز: یکشنبه 10 فروردين 1399 برابر با 29 مارس 2020

تقویم فرهنگی شورای فرهنگی منطقه آزاد انزلی تنظیم شود

  • دوشنبه, 03 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس با حضور مديران فرهنگي اجتماعي استان گيلان، نخستين جلسه شوراي فرهنگي منطقه آزاد انزلي با مشاركت اعضاء درتقویم فرهنگی شورای فرهنگی منطقه آزاد انزلی تنظیم شود اين منطقه برگزار شد.

سيد ضياء الدين شفيعي معاون فرهنگي اجتماعي گردشگري سازمان منطقه آزاد انزلي با بيان اينكه با حضور جمعي از تصميم گيرندگان اصلي حوزه فرهنگي استان تلاش داريم گامهاي عملي براي ساختن جامعه نمونه در اين منطقه برداريم، افزود: رويكرد سازمان منطقه آزاد انزلي دست يابي به افقهاي فرهنگي كم نقص، اثرگذار و پيش رونده است و تشكيل شوراي فرهنگي اين منطقه را بايد در راستاي دست يابي به اين اهداف ارزيابي نمود.

دبير شوراي فرهنگي منطقه آزاد انزلي به بيان گزارشي از عملكرد معاونت متبوع خود طي ۹ماهه گذشته پرداخت و با تصريح بر اينكه در تلاشيم فرهنگ را از نقطه انفعالي، روزمرگي و تابعيت از متغيرهاي ديگر خارج كنيم، اضافه كرد: در تمامي بيش از ۱۰۰ فعاليت و برنامه فرهنگي – هنري – گردشگري و اجتماعي اجرا شده از سوي اين معاونت طي اين مدت در بالاترين سطح از توانمنديهاي استاني و كشوري بهره گرفته ايم تا جامعه هدف اين سازمان كه نيروي جوان و بااستعداد منطقه و استان است در بهترين شكل ممكن آموزشهاي لازم را فرا گيرند و ما نگاه منطقه اي ،فعاليت استاني و افق ملي را در برنامه هاي خود لحاظ نموده ايم.

حجت الاسلام سيد عبدالجواد شمس الدين امام جمعه شهرستان بندر انزلي در اين جلسه ضمن قدرداني از تشكيل شوراي فرهنگي از سوي سازمان منطقه آزاد انزلي، لازمه كار فرهنگي را برنامه ريزي مستمر، فراگير و زمان بر ارزيابي كرد و گفت: راستگويي ،وفاي به عهد و امانتداري سه دغدغه مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلي را مي توان در اصل تعاليم و روايات اسلامي نيز به عنوان نشانه ها و شاخصه هاي مسلمان واقعي مشاهده نمود.

وي خواستار توسعه حوزه كاركرد و شمول عملكرد شوراي فرهنگي منطقه آزاد انزلي از محدوده خود به سطح شهرستان، استان و كشور شد و افزود: لازمه پيشرفت اقتصادي تعالي فرهنگي است و اعلام شعار راهبردي سال جاري از سوي مقام معظم رهبري را نيز بايد بر همين اساس تجزيه و تحليل نمود، چراكه تا فرهنگ ارتقاء نيابد، در اقتصاد پيشرفتي حاصل نمي شود.

فيروز فاضلي مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان گيلان نيز در اين جلسه ،اين شورا را شورايي تصميم ساز اعلام كرد و گفت: بايد به آسيب شناسي عملكرد مثبت و كاستي هاي موجود فرهنگي به منظور برنامه ريزي كارآمد پرداخت و از سوي ديگر در برنامه ريزي و اجراي اقدامات فرهنگي بايد از هنرمندان و مفاخر فرهنگي استان استفاده نمود.

وي خواستار تنظيم تقويم فرهنگي از سوي شوراي فرهنگي منطقه آزاد انزلي شد و بر لزوم فرهنگ سازي در ميان مردم و بخصوص مسئولين استان به منظور افزايش حضور سرمايه گذاران در استان اشاره كرد و افزود: مردم از مسئولين و نخبگان خود الگو مي پذيرند و آنچه باعث تبديل مسئله اي به فرهنگ مي شود، وجود دوگانه منفعت، امنيت و تبديل آنها به ارزش است كه در گذر زمان و با تبيين و تكرار به فرهنگ بدل مي شود.

يونس رنجكش مديركل امور فرهنگي اجتماعي استانداري گيلان در اين نشست با تصريح بر اينكه با همگرايي و همدلي مي توان به اهداف تشكيل شوراي فرهنگي منطقه آزاد انزلي دست يافت، اين منطقه آزاد را مهمترين فرصت الگويي براي اعمال ظرفيتهاي پيمايشي، اجرايي استان بيان كرد و افزود: مي توان از توانمنديها و ظرفيتهاي موجود در منطقه آزاد انزلي در زمينه اجراي طرح هاي الگو سازي چون حقوق شهروندي بهره برد و آمادگي خود را براي اجراي چنين طرحهايي در اين منطقه اعلام مي كنيم.

حجت الاسلام عابدين نژاد از چهره هاي فرهنگي استان خواستار استفاده از نظرات و تجربيات صاحبان و فعالان فرهنگي براي ارائه راهكارهاي توسعه فعاليت هاي فرهنگي شد و افزود :با توجه به حضور گسترده گردشگران در اين منطقه ،اين گردشگران مي توانند به عنوان سفيران فرهنگي اين منطقه تاثيرات مثبت برنامه هاي اجرا شده را در سطح كشور گسترش دهند.

گفتني است شوراي فرهنگي منطقه آزاد انزلي با رياست مهندس مسرور رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلي و حضور معاونين و مديران مرتبط سازمان و با عضويت امام جمعه شهرستان بندر انزلي ،مديران سازمانهاي فرهنگي استان، مسائل و مشكلات فرهنگي منطقه را شناسايي و اولويت بندي نموده و نسبت به رفع مشكلات از طريق دستگاههاي اجرايي ذي ربط اقدام مي نمايند و به عنوان تنها مرجع مسئول، مسئول مطالعه و تحقيق درباره مسائل فرهنگي منطقه بوده و مقررات و دستورالعملهاي لازم فرهنگي را به سازمان ها و نهاد هاي مربوط ابلاغ و فعاليتهاي فرهنگي را در منطقه نهادينه مي كند.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 408

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی