امروز: سه شنبه 06 خرداد 1399 برابر با 26 می 2020

داستان متفاوت یک کانکس در میدان توحید رشت

  • سه شنبه, 11 خرداد 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
به گزارش پایگاه خبری رشت پرس مردم شهر رشت یک سالی است که  9 کانکس دریافت پسماند خشک را در سطح شهرمی‌بینند. این کانکس‌ها شرایطی فراهم کرده که هر یک از شهروندان در صبح و عصر زباله خشک را تحویل دهند و به ازای آن وسایل شوینده تحویل بگیرند.
اما داستان یک کانکس با بقیه متفاوت است. کانکس توحید که در میدان توحید گلسار در ورودی پارکتوحید جانمایی شده این روزها با استقبال بیشتری از سوی شهروندان روبرومی‌شود.
دلیل آن هم حضور پویا نایینی است. پویانایینی مسئول دریافت زباله خشک این کانکس است اما وی به این شرح وظیفه اکتفا نکرده و به مانند یک شهروند مسئول سعی در آشتی دادن شهروندان شهرش با تفکیک زباله را دارد.
وقتی نزدیک کانکس می‌شوید صدای موسیقی دلنشین و گلدان‌های گل،  قرار گرفتن سبد بازیافتی در جلوی کانکس و دو کیسه پر از زباله که یکی با روبان قرمزی گرهزده شده توجه را جلب می‌کند.
داخل کانکس هم نمای متفاوت‌تری با دیگر کانکس‌ها دارد. اگر در کانکس‌های دیگرفقط دستمال کاغذی، پودر لباسشویی، صابون و دیگر پاک کننده‌ها دیده می‌شود اینجا کفش اسکیت، آلبوم موسیقی، خودکار، مداد، پکیج کامل رژیم لاغری، ترازوی آشپزخانه، کتاب‌های مذهبی و جاکلیدی‌های عروسکی هم ببینید.
پویا نایینی درباره کانکس متفاوتش می‌گوید: به خاطر آینده شهر وحفظ محیط زیست تصمیم گرفته تا رفتاردیگری داشته باشد.
حتی داخل و فضایی اطراف نیز تمیز به نظر می‌رسد و این به خاطر این است که او به کمک شوینده‌های باقیمانده در  قوطی‌های بازیافتی شهروندان کف کانکس راتمیز می‌کند.
به روزهای اول حضور خودش اشاره می‌کند و می‌گوید: فروشگاه و مغازه‌های نزدیک این کانکس مانند اکثر نقاط شهر زباله‌ها را غروب بیرون از مغازه قرار می‌دادند که با زباله تر قاطی می‌شد.
من برای همه کیسه زباله بردم و به آنها گفتم خودم برای تحویل زباله غروب به مغازه شما می‌آیم. بعد از یک هفته حالا بسیاری خودشان غروب کیسه زباله خشک مغازه را تحویل کانکس می‌دهند.
وی حتی اطراف کانکس کنار رودخانه زرجوب را تمیز کرده و زباله‌های آن را جمع کرده است.
 
نایینی از استقبال مردم راضی است و تصمیم گرفته تا کارهای بیشتری انجام دهد.می‌گوید بچه‌ها به خاطر هدایای کانکس مشتری ثابت من هستند. جالب‌تر از همه داستان دو خانمی است که برای گرفتن پکیج لاغری که شامل کتاب و سی است  بایکدیگر رقابت دارند.
اما چرا کانکس توحید روز به روز شرایط بهتری پیدا می‌کند؟ آنطور که ازصحبت‌های نایینی مشخص است ارتباط همراه با احترام او با شهروندان باعث شده تا همگان او را دوست داشته باشند.
می‌گوید: اگر به ببینیم یکی از شهروندان سالخورده در حال آوردن کیسه زباله خود است اجازه نمی‌دهم از ماشین پیاده شود و خودم زباله را از وی تحویلمی‌گیرم.
نایینی داستان روبان قرمز کیسه زباله خشک را هم توضیح می‌دهد: من همه پلاستیک‌ها را در کانکس نگاه می‌کنم و متوجه شدم برخی از شهروندان در تفکیک اشتباه می‌کنند. پلاستیک که یکی نشان دهنده تفکیک درست است را با روبان قرمز مشخص کرده‌ام و دیگری نشان دهنده تفکیک نادرست است را در جلوی کانکس قرار داده‌ام.  با این کار شهروندان در همان نگاه اول می‌توانند متوجه اشتباه خود شوند.
من چند  روزنامه هم اول صبح می‌خرم و به برخی از شهروندانی که می دانم اهل مطالعه و خواندن روزنامه هستند می‌دهم. از حمایت پزشکانی مانند مجلسی و پور بهادر نیز راضی است که به کمک آنها برخی از هدایای کانکس را تهیه کرده است.
بسیاری از شهروندان پس از دریافت کیسه زباله برای نگهداری آن در خانه دچار مشکل هستند و حتی برخی آن را نشانه بی نظمی در خانه می‌دانند و ترجیح می‌دهند جایی از خانه این کیسه‌های آبی دیده نشود. وی در این باره می‌گوید: سبدهای بازیافتی که در این کانکس با قیمت ده هزارتومان ارائه می‌شود می‌توانند به خانم‌های باسلیقه برای نظم خانه کمک کند.
نایینی اعتقاد زیادی به رفتار درست با شهروندان دارد و می‌گوید مردم، شهر و کشور خودشان را دوست دارند و اگر رفتار احترام آمیز ببینند بیشترین همکاری را خواهند داشت.
نایینی حالا از فخب وپیربازار تا گلسار مشتری دارد و بیشتر اوقات تا دو ساعت بیشتر از ساعت کاری خود تا ده شب در کانکس می‌ماند تا شهروندان برای تحویل زباله خشک به مشکل بر نخورند. نایینی می‌گوید اگر برای کار خود ارزش قائل شوی کار نیز برایت ارزش قائل می‌شود.  این جمله می‌تواند برگ برنده همه ما در زندگی باشد اگر واقعاً به آن عمل کنیم و نایینی مصداقی برای این جمله است.
شهر رشت٬ سازمان مدیریت پسماند و دوستداران محیط زیست می‌توانند از وجود پویا نایینی خوشحال باشند و کمک کنند تا افراد «مسئول» بیشتری در مسئولیت باشند.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 9470

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی