امروز: دوشنبه 05 خرداد 1399 برابر با 25 می 2020

تحقق ۵۰ درصدی بودجه سال ۹۴ در شهرداری رشت/ اولویت های تملک املاک شهرداری از طرف شورای شهر اعلام شد

  • پنج شنبه, 07 مرداد 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پايگاه خبري رشت پرس، پیش از ظهر چهارشنبه ششم مردادماه ،یکصد و سی و سومین جلسه کمیسیون برنامه و بودجه به ریاست امیرحسین علوی و همراهی حجت جذب، محمدحسین واثق کارگرنیا و رضا موسوی روزان برگزار شد. در این جلسه اعضای کمیسیون گزارشی از پروژه های عمرانی در اولویت بودجه سال جاری و همینطور مناقصه هایی که به منظور اجرای پروژه ها در دست اقدام است، دریافت کردند.

معاون برنامه ریزی و پژوهشی شهرداری رشت در جمع اعضای کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه اولویت های عمرانی بودجه سال جاری در راستای دغدغه های شهروندان و اعضای شورا تعیین شده است اظهار کرد: در مجموع چندین پروژه عمرانی به ارزش ۱۷۳ میلیارد تومان تاکنون منتتهی به عقد قرارداد با پیمانکاران شده است و پنچ  پروژه نیز به ارزش ۵۷ میلیارد تومان در دست مناقصه است یا مناقصه آن ها برگزار شده است.

محمدرضا شیرزاد اهم پروژه های عمرانی که قرارداد آن ها منعقد شده است را مربوط به پروژه هدایت روان آب های سطحی، زیرسازی و روکش معابر سطح شهر، نصب کفپوش و تامین روشنایی ورودی شهر، دیواره سازی حاشیه رودخانه ها عنوان کرد.

وی افزود: همچنین اجرای پروژه های تعریض خیابان مسیر کانال جی ۵، احداث ساختمان شهرداری منطقه ۳ و آسفالت معابر از جمله پروژه هایی هستند که در دست مناقصه یا در حین اجرای مناقصه هستند.

با این توضیحات، رئیس کمیسیون نسبت به اجرای مناقصه برخی پروژه ها بالاتر از رقم پیشنهادی در بودجه مصوب انتقاد کرد و گفت: شهرداری باید طبق بودجه مصوب عمل کند و خروج از رقم بودجه برای انجام مناقصه تخلف محسوب می شود.

علوی تاکید کرد: در صورتی که رقم مناقصه بیشتر از رقم پیشنهادی در بودجه مصوب باشد، شهرداری باید از شورای شهر مجوز لازم را اخذ کند در حالی که در اجرای مناقصه اسفالت چنین اقدامی از سوی شهرداری صورت نگرفت.

در توضیح به این انتقاد، معاون برنامه ریزی و پژوهش شهرداری به پرهزینه بودن پروژه اجرای آسفالت اشاره و بیان کرد: در همه شهرداری ها چنین بالارفت رقم مناقصه درباره آسفالت رخ می دهد اما شهرداری آماده است با اولویت بندی شورا نسبت به اجرای پروژه ها اقدام کند.

وی به دغدغه اعضا نسبت به آبگرفتگی ها در سه سال پیش نیز پرداخت و گفت: با تاکید اعضای شورا طی سه سال گذشته اجرای پروژه هدایت روان آب های سطحی در شهر اجرا شده است و حجم قابل توجهی از مشکلات آبگرفتگی شهر رفع شده است لذا با تداوم اجرای ان در سال جاری انتظار دایم این روند بهتر شود.

عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به تحقق ۵۰ درصدی بودجه سال ۹۴ در شهرداری گفت: باید بنا بر واقعیات عمل کرد.

واثق کارگرنیا افزود: با توجه به کارنامه شهرداری در تحقق بودجه سال گذشته باید واقعی تر عمل کرد و برنامه ریزی های لازم را برای این منظور در نظر گرفت.

در ادامه این جلسه، رئیس کمیسیون خواستار ارائه گزارشی از سوی مدیر گروه برنامه ریزی و بودجه شهرداری به کمیسیون شد. علوی با اشاره بازگشایی مسیرها که در بودجه نیز پیش بینی شده بود تملک املاک واقع در مسیر بازگشایی ها را مورد تاکید قرار داد.

احمدرضا حق بین در پاسخ به این تاکیدات، به پیش بینی های بودجه برای تملک املاک در راستای بازگشایی مسیرها پرداخت. مدیر گروه برنامه ریزی و بودجه اظهار کرد: مهمترین بخش بودجه در حوزه تملک املاک به املاک بافت مرکزی شهر در راستای بازگشایی کوچه های بن بست باز می گردد که در این حوزه ۱۸۰ میلیارد تومان در بودجه امسال پیش بینی شده است.

به گفته وی علاوه بر این حوزه، تملک املاک در حاشیه رودخانه ها، مسیر خیابان معلم به تختی، خیابان سعدی به میدان سرگل، خیابان سرچشمه در بودجه سال جاری در اولویت قرار گرفته است.

با این توضیحات، اعضای کمیسیون متفق القول نسبت به بازگشایی خیابان شهدا، مقابل مسجد ثارالله تاکید کردند و شهرداری را موظف به اجرای آن به عنوان اولویت نخست دانستند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه پس از ارائه گزارش های فوق، گفت: چشم انداز شهرداری برای تامین منابع مالی پروژه های عمرانی باید مشخص باشد.

در پاسخ به این سوال علوی، رئیس گروه برنامه ریزی و بودجه شهرداری فروش دو مجتمع زیتون و گلسار را که از پروژه های مشارکتی شهرداری با بخش خصوصی است به عنوان یکی از منابع مالی تعیین شده برای اجرای پروژه های عمرانی عنوان کرد.

حق بین افزود: در بودجه سال جاری، علاوه بر بخش نقدی، برای تامین منابع مالی پروژه ها، بخش غیرنقدی نیز پیش بینی شده است.

در پایان این جلسه، مقرر شد در جلسه آتی، اداره املاک شهرداری گزارشی مبسوط از فهرست املاک و میزان تملک املاکی که در دست اقدام است به کمیسیون برنامه و بودجه ارائه کند. همچنین گزارشی از شهرداری مبنی بر میزان مطالبات و همینطور تامین درامدهای مناطق ۵ گانه شهرداری به کمیسیون ارائه شود.

انتهاي پيام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 10480

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی