امروز: پنج شنبه 14 فروردين 1399 برابر با 02 آوریل 2020

اظهارات اعضای کمیسیون بهداشت شورا در خصوص معوقات حقوق کارگران شهرداری+ جزییات

  • سه شنبه, 09 شهریور 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس  فاطمه شیرزاد با هشدار دادن به شهرداری رشت برای پرداخت مطالبات کارگران، تاکید کرد: هم‌اکنون مساله‌ی تاخیر در پرداختیهای این کارگران به بحرانی جدید برای شهرداری رشت تبدیل شده که به هیچوجه زیبنده‌ی شورا و شهرداری نیست.

در  نشست کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر رشت فاطمه شیرزاد گفت: تلاش می‌کنیم در آخرین نشست این کمیسیون خدمات شهری در زمینه‌ی ایجاد پارکهای محله‌یی، افزایش فضای سبز، ساماندهی وضعیت سرویسهای بهداشتی، گزارشی از وضعیت مدیریت پسماندها در شهر و تشریح برنامه‌های در دست اقدام این حوزه‌ها را بررسی کنیم و امیدواریم در یکسالی که از عمر و فعالیت شورا باقی مانده با سیاستگذاریهایی که همکاران ارجمند ما انجام می‌دهند هر چه بیشتر در جهت ارتقای سلامت اجتماعی، روانی و بهداشتی شهروندان گام برداریم.

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر رشت تاکید کرد: همکاریهای خوبی در طول یکسال گذشته بین مسوولان حوزه‌های مختلف انجام شده و اقدامات ارزشمندی هم اجرایی گردیده است و امیدواریم در یکسال پیش رو هم با همکاری همگان این اقدامات تداوم یابد.

 وی سپس به مساله‌ی تاخیر در پرداختیهای حقوق کارگران فضای سبز و پاکبانان اشاره کرد و گفت: مدیریت این کارگران به بخش خصوصی واگذار شده‌ است اما باید قبول کرد که از نظر معیشت و زندگی با این تاخیرهایی که در پرداختیهای آنها صورت می‌گیرد دچار آسیب و مشکل هستند و این افرادی که در سخت‌ترین شرایط کار می‌کنند آلان دغدغه‌ی امرار معاش نیز دارند و امیدوارم مسوولان دلسوز مدیریت شهری توجه بیشتری به آنها بنمایند.

 فاطمه شیرزاد گفت: اینکه ما دائماً تاکید می‌کنیم پرداختیهای این عزیزان به موقع باشد این جزو وظایف ما و شهرداری رشت و تجمع کارگران برای دریافت حق و حقوق خود به هیچوجه زیبنده‌ی مدیریت شهری، شورا و حتی خود کارگران نیست.

 وی خاطر نشان کرد: من از همینجا به مدیران مناطق تاکید می‌کنم وهشدار چندباره می‌دهم که این مساله را حل کنند و از آقای شهردار هم می‌خواهم که جامعه‌ی کارگران را بیشتر دریابند و توجه کنند که اگر خودشان حقوق نگیرند آیا در زندگی خود دچار مشکل نمی‌شوند؟

 رئیس کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر رشت سپس هفته‌ی دولت را گرامی داشت و به روح پرفتوح همه‌ی شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به ویژه شهیدان رجایی و باهنر درود فرستاد و گفت: این شهیدان از جنس مردم بودند و مشکلات مردم را به خوبی درک می‌کردند و به همین دلیل در تاریخ ماندگار شدند و اگر ما می‌خواهیم نام نیک از ما باقی بماند بایستی به فکر مردم، شهروندان و به ویژه اقشار آسیب‌پذیر همچون کارگران شهرداری باشیم.

تاخیر در پرداخت حقوق کارگران اقدامات خوب شهرداری را زیر سوال می‌برد

سیدرضا موسوی روزان عضو کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر رشت در‌باره تاخیر در پرداخت مطالبات پاکبانان رشت گفت: این موضوع نقطه‌ی ‌ضعف کار ما و شهرداری است و تاخیر در پرداختیها عملکرد مثبت و اقدامات خوب شهرداری و دوستان ما را در مناطق پنجگانه زیر سوال می‌برد.

   وی با اشاره به اینکه وقتی کارگران حقوق حقه‌ی خود را دریافت نمی‌کنند در اقتصاد خانواده‌ی آنها مشکل ایجاد می‌شود و این موضوع روی عملکرد و انگیزه‌ی کار آنها نیز تاثیر نامطلوب می‌گذارد، از توجه فاطمه شیرزاد به این مساله تشکر کرد و از شهردار رشت هم خواست تا روی این موضوع حساسیت بیشتر داشته باشد.

روزان گفت: کارگران حقوق خود را می‌خواهند و این توقع نابه‌جا هم نیست، انتظارات نادرست و زیادی هم نیست و عزیزان باید بدانند که این موضوع بایستی در اولویت باشد چون هر قدر کار انجام شود اما این نارضایتی وجود داشته باشد عملکرد شهرداری زیر سوال است.

   وی اضافه کرد: از شهردار رشت می‌خواهم این مبالغ را از جایی تامین کند و در اولین فرصت حقوق به تاخیر افتاده‌ی کارگران را پرداخت نماید تا آرامش به خانواده‌ی بزرگ شهرداری برگردد.

پیگیریهای خانم شیرزاد قابل تقدیر است

عباس صابر دیگر عضو کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورا هم پیگیریهای مکرر فاطمه شیرزاد را در این زمینه ستود و گفت: ما نباید روی این مساله اینقدر صحبت کنیم چون پرداخت حقوق کارگران شهرداری جزو وظایف اصلی و اولیه‌ی مدیریت شهری است.

 صابر افزود: باید یکبار برای همیشه پرونده‌ی این بحش بسته شود و پرداخت حقوق کارگران ضابطه‌مند گردد. خب نقش مدیریت شهری در چنین روزهایی مشخص می‌شود و باید در اجرای طرحها اهم و فی‌الاهم کرد و این مشکلات را که ممکن است آسیبهای اجتماعی برای شهر هم در پی داشته باشد یکبار برای همیشه رفع نمود.

در ادامه‌ی این نشست شهرداران مناطق پنجگانه گزارشی از فعالیتها و اقدامات انجام شده و همچنین کارها و برنامه‌های در دست اقدام ارائه کردند.

 مرتضی عاطفی شهردار منطقه‌ی ۲ به برخی از برنامه‌ها از جمله ساماندهی سرویسهای بهداشتی، بهسازی وسایل بازی کودکان در پارکها، نصب المانهای جدید، طراحی آرامگاه دکتر حشمت جنگلی، طراحی افزایش فضای سبز شهری در پیاده‌راه، خیابان امام خمینی، خیابان سعدی و...، اصلاح آبنماها، بهسازی فضای سبز بلوارهای منطقه، طراحی فضای مکث در چندین نقطه، استفاده از گونه‌های گیاهی معطر در فضای سبز، کاشت گیاهان دارویی، بهسازی وضعیت چندین پارک و...اشاره کرد و گفت: بازنگری در برنامه‌ها از اولویتهای کاری ما بوده و ما امیدواریم با حمایتهای شورا بتوانیم تا پایان سال اقداماتی موثر برای منطقه انجام دهیم.

سمیه رستگار شهردار منطقه‌ی سه نیز به برخی از اقدامات انجام شده همچون بهسازی فضای سبز، ایجاد زمین فوتبال با چمن مصنوعی، زمینی والیبان و... در پارک ملت، اجرای پروژه‌ی زهکشی پارک ملت، تعویضنیمکهای این پارک، نصب المان مهر امام رضا(ع) در میدان جانبازان، نصب المان فرهنگ مکتبوب مقابل کتابخانه‌ی امام رضا(ع)، و... اشاره کرد و گفت: نصب المانهای خودسازی، پدر، کودک، وفاداری، نیایش، چرخ روزگار، دانش آموز و... اصلاح هندسی برخی نقاط، احداث آبنماها از جملهخ در کوی دیانتی، میدان محیط زیست، خیابان شهدا، احداث پارک محله‌یی آب آسیاب، تعویض سطلهای زباله‌ی منطقه‌. احداث فضای مکث در خیابان امام و... از جمله اقدامات آینده است.

مهندس علی بهارمست هم سیاستهای شهرداری رشت را در طول سالهای اخیر در حوزه‌ی خدمات شهری بهسازی پارکهای موجود و احداث پارکهای جدید، افزایش فضای سبز و ارائه‌ی خدمات شهری مفید به شهروندان توصیف کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت گفت: تلاش بر این است تا پارکهایی که فاقد امکانات اولیه بوده‌اند بهسازی شوند و در برخی نقاط هم که پارک وجود نداشته پارکهای جدید احداث شود که در سال ۹۵ حدود ۲۵ هزار مترمربع بهسازی شده و ۵۷ هزار مترمربع هم پارک ساخته شده است و این میزان منهای پارک ۴۵۰ هکتاری است که هنوز با اداره‌ی کل منابع طبیعی در زمینه‌ی مالکیت آن در حال رایزنی هستیم.

 وی گفت: مجموعه‌ی اقداماتی که در طول سه سال گذشته انجام شده کارنامه‌ی موفقی از شهرداری در حوزه‌ی خدمات شهری بوده و ما این فعالیتها را مرهون همکاری مدیران مناطق پنجگانه تسمی.

مهندس علی مقصودی مدیر منطقه‌ی چهار شهرداری رشت نیز گفت: المان نخستین شهید مدافع حرم گیلان این منطقه نصب ‌شده و این المان در محله‌ی حمیدیان رشت رونمایی گردیده است.

وی گفت: این منطقه ظرفیتهای فروانی برای توسعه‌ی فضای سبز و حفاظت از محیط زیست دارد‌ و با توجه به فضای سبز فوق‌العاده‌یی که منطقه‌ی چهار وجود دارد می‌توان برای آن برنامه‌ریزی‌ کرد.

مقصودی افزود: پارک گیاهشناسی را بهسازی می‌کنیم، مبلمان شهری را در برخی از فضای سبز منطقه‌ی ۴ افزایش می‌دهیم  و همچنین دو پارک الغدیر و فرشتگان را برای توسعه‌ی فضای سبز ایجاد کرده‌ایم.

وی به ساماندهی پارک دانشجو و همچنین زمین ۱۴ هکتاری روبه‌روی دخانیات اشاره کرد و گفت: باغ سالار مشکات هم در دست اقدام است.

مقصودی به ایجاد چندین فضای مکث،  طراحی فاز یک تالاب عینک، پارک حاشیه‌یی خیابان آیت‌الله رودباری و اطراف میدان رازی اشاره کرد و گفت: مجموعه‌ی این اقدامات سبب توسعه‌ی فضای سبز منطقه می‌شود.

 خداپرست معاون منطقه‌ی پنج شهرداری رشت نیز به برخی از اقدامات این منطقه در طول سال ۱۳۹۵ پرداخت و گفت: ساخت پارک مسکن مهر، ایجاد وسایل ورزشی در مسکن مهر، ایجاد دو پارک محله‌یی، افزایش فضای سبز، پارک محله‌یی در دروازه لاکان، ایجاد پیاده‌راه در جاده تهران، ایجاد فضای سبز در شهرک لاکانشهر و... از جمله اقدامات ما در شهرداری منطقه‌ی ۵ بوده است.

وی همچنین به برخی از اقدامات دیگر این منطقه که در دست اجرا است اشاره کرد.

برای نصب المانها باید با شورا مشورت شود

 مظفر نیکومنش‌نودهی از عدم اطلاع اعضای شورا و به ویژه کمیسیون فرهنگی از برخی تصمیمات در زمینه‌ی نصب المانهای جدید شهری گلایه کرد.

وی خاطر نشان کرد: بنده یکسال است نماینده‌ی ناظر شورا در سازمان سیما و مناظر شهری شهرداری رشت هستم، اما در این مدت حتی یکبار نیز از بنده برای حضور در جلسات سازمان دعوت نشده است.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر رشت گفت: باید کمیسیون فرهنگی از نصب هر المان شهری در بلوارها و میادین شهر مطلع باشد اما تا امروز چنین اتفاقی نیافته‌ است.

 وی گفت: مخالفت من این نیست که با نصب المان جدید مخالف هستم، بلکه ناهماهنگی در نصب المانها را نمی‌پذیرم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت گفت: رئیس سازمان سیما و منظر شهری شهرداری رشت موظف است  نصب هر گونه المان را با کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورا هماهنگ کند.

فاطمه شیرزاد هم با تاکید بر اینکه نظر این عضو شورا و رئیس کمیسیون فرهنگی برای جلوگیری از موازی‌کاری و یا احیاناً جلوگیری از هزینه‌های چندباره از بیت‌المال است گفت: این موضوع به راحتی با ایجاد هماهنگیهای لازم قابل رفع است.

فرانک پیشگر هم نقض اعضای شورا را نقش نظارت و سیاستگذاری دانست و گفت: البته در کارها نبایستی موازی‌کاری صورت گیرد هر چند که ممکن است اعضای شورا فرصت حضور در همه‌ی جلسات را نداشته باشند اما اطلاع‌یافتن از چیزی که در شهر رخ می‌دهد حق اعضا است.

وی تاکید کرد: به نظر من برای نصب تندیسها و المانها باید کارگروهی از افراد متخصص و کارشناسان مرتبط ایجاد شود و بر اساس نظر کارشناسی عمل شود و شورا هم نقش نظارت بر کار این کارگروه داشته باشد.

پیشگر افزود: مساله‌ی دیگر اینکه پیش از نصب المانها بایستی ماکت آن ساخحته شده و به رویت اعضای شورا برسد.

اقدامات مدیریت پسماند در دو حوزه‌ی فنی و فرهنگی است

در ادامه‌ی این نشست علیرضا حاجی‌پور مدیر عامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری کلانشهر رشت به بیان گوشه‌هایی از اقدامات انجام شده در این سازمان اشاره کرد و گفت: این اقدامات در دو حوزه‌ی فنی و فرهنگی انجام شده است.

وی گفت: در حوزه‌ی فنی و اجرایی نظارت مستمر بر ر فت و روب شهری، لایروبی و رفع گرفتگی فاضلابها،  جمع‌آوری گارچی‌ها و سازماندهی آنها، سمپاکسی مرکز دفن زباله‌ی سراوان، بهسازی مرکز دفن زباله در سراوان، زنده گیری و ساماندهی سگهای ولگرد، بهسازی محل دفن زباله در سراوان، تلاش برای ایجاد تصفیه‌خانه‌ی شیرابه‌های زباله واگذاری زمین برای احجداث زباله‌سوز به شرکت تی‌تی‌اس، توسعه، بهسازی و نوسازی کارخانه‌ی کود آلی و... بوده است.

 وی همچنین  به برخی از اقدامات فرهنگی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت اشاره کرد و گفت:  فرهنگسازی برای تفکیک زباله از مبدا و آموزش خانواده‌ها برای اجرای این طرح، تهیه و توزیع بروشورهای آموزشی برای خانواده‌ها و رده‌های مختلف سنی، اجرای طرح جمع‌آوری کاغذهای باطله از مدارس، اجرای نمایش «مبارک و پسماند» برای کودکان، آموزش تفکیک زباله از مبدا در ۸۰ مهدکودک رشت، اجرای جشنواره‌ی زمین پاک، آموزش مدیریت پسماند در مدارس، نصب بنرها و استندهای تبلیغاتی و... از جمله اقدامات فرهنگی انجام شده بوده است.

وی در پایان تاکید کرد با رفع موانع زیست محیطی ایجاد زباله‌سوز در رشت و همچنین تاکید معاونت عمرانی استانداری گیلان و هماهنگی با شرکت تی‌تی اس در این زمینه امیدواریم این پروژه پس از سالها در رشت با جدیت بیشتر دنبال شود.

در پایان این نشست هم با تاکید فاطمه شیرزاد مقرر شد تا پایان این هفته همه‌ی مطالبات کارگران شهرداری رشت به وسیله‌ی منطقه پنجگانه‌ی شهرداری پرداخت شود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 10947

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی