امروز: یکشنبه 11 خرداد 1399 برابر با 31 می 2020

احتمال ریاست مظفر نیکومنش نودهی بر کرسی ریاست شورای شهر رشت قطعی شد+جزئیات

  • یکشنبه, 28 شهریور 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/ به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، به دنبال سلسله جلسات ناتمام انتخابات هیات رئیسه شورای اسلامی شهر رشت که واکنش های بسیاری را در پی داشت ، مقرر گردیده پنج شنبه ساعت 11 هفته جاری انتخابات برگزار گردد.

بنا براین گزارش، ناکامی انتخابات هیات رئیسه شورای شهر رشت در حالی در روز پنج شنبه برگزار خواهد شد که هنوز ابهامات بسیاری در توافقات اعضای شورا دیده می شود. لذا در این یاداشت سعی خواهیم کرد ابعاد مختلف و تئوری های محتمل و تاثیر گذار بر انتخابات هیات رئیسه را باهم مرور کنیم .

شواهد تا این لحظه نشان می دهد که دو طیف در شورا فارغ از جناح بندی های سیاسی وجود دارد که هرکدام به سهم خود در انتخابات هیات رئیسه ایمان دارند و حاضرند برای کسب کرسی ریاست هر از شیوه و متدی بهره برند حال این شیوه بر اصولی استوار باشد یا خیر! را باید در یک فرصت دیگری بررسی کرد.

به همین جهت چند فرضیه را می توان برای حصول نتیجه انتخابات هیات رئیسه متصور شد که در ادامه به آن می پردازیم:

فرضیه اول : رقابت مظفر نیکومنش نودهی و فرانک پیشگر

در این حالت مظفر نیکومنش نودهی به نمایندگی از روزان- علوی – حاجی پور – رسولی – جذب و شیرزاد وارد عرصه انتخابات هیات رئیسه می گردد و فرانک پیشگر به نمایندگی از باقری خطیبانی – رفیعی نودهی – رجبی- صابر – کاظمی – شوقی و کارگرنیا وارد عرصه رقابت می گردد .

در اولین نگاه و سطحی ترین حالت ممکن پیشگر با اکثریت آرا به عنوان رئیس شورا انتخاب میگردد و این در حالی است که با توجه به اخبار و اطلاعات واصله و مصاحبه های اخیر برخی اعضای شورای اسلامی شهر قطعا در این حالت ریزش آرایی به نفع نیکومنش خواهیم داشت که دلایل آن مطمئنا با توجه به پیشنیه برگزاری چنین انتخاباتی در سال گذشته دور از ذهن نیست.

لذا تحلیلگران اجتماعی به پایبندی رای محمود باقری خطیبانی در این مرحله توجهی نخواهند کرد حتی اگر این اظهارات مورد تائید باشد چراکه رای سرنوشت سازی در انتخابات هیات رئیسه محسوب نمی گردد .

در نتیجه به فرض صحت تئوری فوق باید پیروزی نیکومنش نودهی در انتخابات هیات رئیسه را پیش بینی کرد.

البته نباید از این غافل شد که در سال گذشته رای محمود باقری برای پیشگر یک رای سرنوشت ساز محسوب می شد که وی از اعتماد به آن امتناع کرد و این موضوع با بازتابهای مختلفی همراه بود . شاید بیان این موضوعات از طرف باقری خطیبانی در چند روز گذشته نشان از جبران سال گذشته و پذیرش اشتباه توسط وی باشد و باز باقری به تنهایی به عنوان حامیان اصلی پیشگر و جمشیدی ایفای نقش کند!

فرضیه دوم : رقابت مظفر نیکومنش نودهی – فرانک پیشگر و محمد حسین واثق کارگرنیا

در این صورت رقابت بر کرسی ریاست شورای شهر رشت نیز دور از ذهن نمی باشد چرا که تنها راه خروج از بحران شخصی برای برخی از اعضای شورا در حمایت از پیشگر ، اعلام کاندیداتوری و یا رای سفید خواهد بود که در این صورت در طیف پیشگر چند دستگی و چند گانگی شکل خواهد گرفت لذا برخی از اعضاء طیف اکثریت امروز ! به پیشگر و برخی به کارگرنیا رای خواهند داد و در این صورت با شکست رای خود زمینه موفقیت مظفر نیکومنش نودهی مهیا خواهد شد .

فرضیه سوم: رقابت مظفر نیکومنش نودهی ، فرانک پیشگر ، محمد حسین واثق کارگرنیا و رجبی

در این صورت احتمال های مطروحه در فرضیه قبلی همچنان جاری است و در صورت نرسیدن به یک اجماع واحد قطعا باید انتظار ریاست مظفر نیکومنش نودهی را در سال چهارم شورا داشت.

به هرحال از مطالب فوق به راحتی می توان دریافت آرای طیف اکثریت بسیار شکننده و آسیب پذیر است و تا رسیدن به مراد فاصله زیادی وجود دارد .

حال اگر به هرطریقی و به فرض محال اجماع طیف اکثریت به ریاست پیشگر برسد می توان برای اولین بار در تاریخ شورای اسلامی شهر رشت ریاست یک زن را شاهد بود که در این صورت باید نام فرانک پیشگر را در کنار هفت زن رئیس شورای اسلامی شهرهای ایران به نام های اختر ویسی در کرمانشاه، جمیله ملازهی در نیکشهر سیستان و بلوچستان، طیبه نیکخو دیلمی در دیلمان گیلان، مهناز کعیان‌حسینی در چمران خوزستان، سیما کمایی در رامهرمز و زینب کاظمی در کجور در استان مازندران اضافه کرد و در صورت عدم کسب کرسی ریاست توسط پیشگر باید نام وی را به خاطرات سپرد و از تجربه کسب شده در سالهای بعد بهره برد .

در پایان باید خاطر نشان کرد پیشگر که به تازگی وارد گود انتخابات هیات رئیسه شورا شده و تجربه تلخ شکست سال گذشته را یدک می کشد با مشورت بزرگان و با دید باز پا در ادامه این مسیر میگذاشت و در جایی که از حداقل احتمالات برخوردار است با سیاست خاصی خود را از کانون ابهامات دور می کرد ، امری که تا این لحظه محال به نظر می رسد.

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 11289

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی