امروز: چهارشنبه 01 بهمن 1399 برابر با 20 ژانویه 2021

  • /images/banners/Special.png
آیا "نرخ رشد جمعیت" و "نرخ باسوادی" مرکز آمار در گیلان قابل استناد است؟!/مرکز آمار ایران نرخ بیکاری 12.2 درصد را رسما اعلام کرد

  • سه شنبه, 04 آبان 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، در پی انتشار اخباری مبنی بر تکی رقمی شد نرخ بیکاری در استان گیلان که بازتابهای گسترده ای به همراه داشت در این گزارش ، تحلیلی خواهیم داشت بر دستاوردهای دولت در استان گیلان تا شاید خواست مسئولان عالی استان تا حدود زیادی برآورده شود!

بنا بر این گزارش ، از آنجایی در بسیاری از اظهار نظرات مسئولان عالی استان استناد به آمار و ارقام مرکز آمار ایران می شود ، سعی گردیده در این گزارش معیار سنجش و قضاوت را برپایه اطلاعات مندرج در سایت مرکز آمار ایران قرار دهیم تا جای هیچگونه گله مندی نباشد .

ابتدا باید به عرض برسانیم سرانجام مرکز آمار ایران برای اولین بار نرخ بیکاری بالای 12 درصد را در بهار 95 اعلام کرد که قطعا باید نقش استانها را در این نتایج بررسی کرد که با نگاهی گذرا و سطحی و بدون هیچگونه محاسبه ریاضی پیچیده می توان دریافت سهم استان گیلان با نرخ بیکاری 11 درصد در سال94 در کنار سایر استانهای مشابه امری بدیهی و غیر قابل انکار بوده است حال اینکه در مدت سپری شده از سال 95 و به اذعان مرکز آمار که نرخ بیکاری بالای 12 درصد را رسما علام کرده چگونه می توان به کاهش نرخ بیکاری گیلان آنهم به نرخ تک رقمی اعتماد داشت!

لازم به ذکر است فارغ از اینکه شاید "نرخ بیکاری" امروز محلی برای تریبون های مجالس رسمی و غیر رسمی لحاظ شده است ، بهتر می بود مسئولان عالی استان پاسخ های قانع کننده ایی را در خصوص سایر آمار و ارقام اعلامی مرکز آمار ایران نیز اذعان می داشتند چرا که سایر شاخص ها نشانه های خوبی را برای آینده استانی همچون گیلان که همواره مسئولان آن علاقه زیادی به مرکز آمار دارند نشان نمی دهد.

یکی از این شاخص ها "نرخ رشد جمعیت" در استان گیلان است که علیرغم توصیه ها و توجهات ویژه و برنامه های تدوین شده متاسفانه شاهد رتبه 28 استان گیلان در شاخص نرخ رشد جمعیت هستیم امری که متاسفانه تاکنون هیچکدام از مسئولان عالی استان بجز برگزاری گردهمایی های تشریفاتی ، توجهی را برای برون از این وضعیت ارائه نداده اند که شاید بتوان بخش عمده ای از این وضعیت را بحران بیکاری و عدم تامین هزینه های معیشتی ، عدم توجه به برنامه های زیر بنایی و فرهنگی در راستای ابلاغ سیاستهای کلی جمعیت و ... دانست که قطعا مسئولان عالی استان و دست اندرکاران و صاحبنظران امر باید در این خصوص پاسخ قانع کننده ای داشته باشند .

شاخص دیگری که در اینجا لازم است به آن اشاره کنیم "نرخ باسوادی" استان گیلان است . آنچه همگان به آن اذعان داریم، سطح سواد و تحصیلات و ظرفیت های دانشگاهی و ... در استان گیلان است که متاسفانه بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران ، استان گیلان رتبه 10 را در شاخص نرخ باسوادی به خود اختصاص داده است که در این خصوص نیز نگرانی هایی را برای استان گیلان که روزی آوازه فرهیختگان و اندیشمندان آن در سطح کشور و جهان زبان زد بود متاسفانه با افت شدیدی همراه شده است که مطمئنا در این خصوص نیز باید مسئولان عالی استان به تشریح برنامه های خود و هدف گذاری های آتی آن بپردازند .

در پایان باید اشاره کرد موضوع بیکاری جوانان به خصوص قشر تحصیلکرده و جوانان آماده کار، این روزها دغدغه اصلی خانواده های گیلانی است، به نحوی که شاید کمتر خانواده ای با این معضل روبرو نباشد. رکود در واحدهای تولیدی، خیل عظیم جوانان آماده به کار، مشکلات ساختاری اقتصاد و ... از موارد تشدید این معضل است که متاسفانه کسی هم فکر جدی برای حل آنها نمی کند و صرفا با اعلام نرخ تک رقمی و یا چند رقمی نمی توان امید را در سفره خانواده های استان گیلان به ارمغان آورد لذا باید با تشریح وضعیت موجود و ارائه برنامه های عملیاتی و ارزیابی سایر شاخصه ها و تاثیر آنها بر یکدیگر اظهار نظر کرد .

http://uupload.ir/files/bjn6_2.jpg

http://uupload.ir/files/3w7q_1.jpg

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 11706

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی