امروز: چهارشنبه 14 خرداد 1399 برابر با 03 جون 2020

بیان دغدغه ها و مشکلات محیط زیستی گیلان در دیدار با معاون رییس جمهور

  • چهارشنبه, 01 بهمن 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 محمد رضا برجی مدیر کل اداره محیط زیست استان گیلان در جلسه شورای اداری استان که با حضوردکتر اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری، خانم دکتر ابتکار ریاست سازمان محیط زیست کشور  و جمع کثیری از مسوولان کشوری و استانی اظهار داشت : استان گیلان در تاریخ طبیعی ایران همیشه نقش بسیار مهمی را داشته است و این طبیعت در طول قرون و سالها از گزند عوامل طبیعی و حوادث مصون ماند .

محمد رضا برجی با بیان این مطلب که استان سر سبز گیلان  هر ساله میزبان 25 میلیون نفر گردشگر از سراسر کشور می باشد لذل همه این پسماندها متعلق به گیلان نیست و همه آلودگی ها نیز ناشی از ساکنین گیلان نمی باشد اظهار داشت:  حال آنکه در زیر این پوسته ی زیبا دارای معضلات زیست محیطی نگران کننده ای قرار دارد  و دریاچه ی خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان و با داشتن اکوسیستمی غنی از آبزیان منحصر بفرد در حال حاضر دارای آلودگی های زیادی است و میزان استحصال خاویار آن از 400 تن در سال در گذشته به دو تن در سال رسیده است .

برجی تصریح کرد : جمعیت فک دریایی که یکی از گونه های مهم این دریاچه است از یک میلیون قلاده به 100 هزار قلاده کاهش یافته است .

وی با اشاره به اینکه ، بر میزان آلودگی تالاب انزلی در سالهای اخیر افزوده شده است اذعان داشت : تالاب انزلی در سال 1354 با 15 هکتار وسعت در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و میانگین عمق آن در همان سال 9 متر بوده است حال آنکه اکنون عمق این تالاب به یک متر می رسد و با توان ذخیره آبی یک میلیارد و 500 متر مکعب به اندازه ذخیره آبی چند سدی در احداث همین استان است.

وی خاطر نشان کرد: در گذشته تالاب انزلی با ذخیره ی آبی یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب به اندازه ی ذخیره ی آبی چندین سد در حال احداث استان است در حالیکه در سالهای اخیر بیشتر اراضی این تالاب خشک شده است .

مدیر کل اداره محیط زیست گیلان به کاهش صید ماهیان تالابی اشاره کرد و افزود : صید سالیانه این تالاب 500 هزار تن در سال بود اما الان 200 تن در سال است که این ماهیان را نیز حتی بنده که مدیر کل محیط زیست گیلان هستم به علت آلودگی زیاد جرات مصرف آن را ندارم.

وی تاکید کرد : سالیانه 243 هزار تن رسوبات وارد این تالاب می شود که ناشی از سیاست های غلط در حوزه های زیست محیطی و بهره برداری از مراتع است .

وی با بیان این مطلب که روزانه 2000 تن زباله در استان تولید می شود اظهار داشت : این زباله ها در 25 مرکز دفن زباله غیر استاندارد و غیربهداشتیدر استان که عموما در جنگل ها و حاشیه ی رودخانه ها قرار دارند دفن می شود و شیرابه ی حاصل از این زباله های وارد رودخانه ها می گردد .

برجی به مشکل زباله ی مرکز دفن سراوان اشاره کرد و افزود : روزانه 600 تن زباله در جایگاه دفن سراوان تخلیه می شود و شیرابه ی حاصل از این زباله ها در فصول مختلف بین چهار و نیم الی 18 لیتر در ثانیه است که این شیرابه مستقیما به رودخانه‌ها و از آنجا به تالاب انزلی می‌ریزد.

مدیر کل محیط زیست گیلان اضافه کرد : از 52 شهر استان گیلان فقط 3 شهر دارای سیستم تصفیه فاضلاب هستند که آنهم با ظرفیت 30 درصد در حال فعالیت است .

وی ادامه داد : شهرک صنعتی شهر رشت هیچ گونه سیستم تصفیه ی فاضلاب ندارد و فاضلاب آن مستقیما وارد رودخانه های گوهر رود و زرجوب می شود .

برجی تاکید کرد : از 22 بیمارستان دولتی استان تنها 4 بیمارستان دارای تصفیه پساب هستند که این امر باعث نگرانی شدید محیط زیستی است .

وی گفت : در حادثه ی تلخ زلزله رودبار در سال 69 ، جمعیت زیادی از این استان از بین رفتند اما در حال حاضر آلودگی های زیست محیطی گیلان نوبت به نوبت جان هم استانی های ما را مورد تهدید قرار می دهد .

برجی اذعان داشت : رشد بالای بیماریهای صعب العلاج خود گواه این مطلب است و استان گیلان در شرایط بحرانی قرار دارد .

مدیر کل محیط زیست گیلان در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های انجام شده برای ساماندهی بحث محیط زیست در گیلان از زمان به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اشاره کرد و اظهار داشت : امیدواریم با تامین اعتبار لازم برای انجام طرحهایی نظیر ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهر رود ، ایجاد سیستم های تصفیه فاضلاب بیمارستانی ، انسانی و صنعتی ، احداث تصفیه خانه شیرابه لندفیل سراوان ، ساخت مراکز زباله سوز و ... بتوانیم این معضلات را مرتفع کنیم .

وی در پایان گفت : در مورد تداوم احیای تالاب انزلی در یک دوره ی 10 ساله ان شاأ الله با همت تمامی مسئولین بتوانیم این تالاب را به جایگاه اصلی خود برگردانیم .

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 1312

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی