امروز: سه شنبه 06 اسفند 1398 برابر با 25 فوریه 2020

رانت مدیریت شهری در کلانشهر رشت

  • سه شنبه, 07 بهمن 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس رضا جمشیدی چناری در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری رشت پرس با بیان اینکه امروزه در مدیریت کلانشهرها فرصت ها و تهدیدهای بسیاری وجود دارد اظهار داشت: به اعتقاد بنده برخی از این به ظاهر فرصت ها در واقع تهدیدی جدی برای شهروندان و به خصوص مدیران شهری محسوب میشوند وچیزی که امروزه رانت خوانده میشود تهدیدی جذاب میباشد که متاسفانه برخی از مدیران را گاها وسوسه مینماید.

عضو شورای اسلامی شهر رشت افزود: تعدادی به گمان بهره گیری اقتصادی یا سیاسی از فرصتهای شغلی در یک رقابت ناعادلانه و نابرابر دست به کارهای به ظاهر عرف ولی در باطن غیر شرعی زده تا برای خود فرصتی خاص فراهم آورند .

جمشیدی با اشاره به اینکه در شهر رشت با تمام فراز و نشیب های مدیریتی این معمولا رانت خواران هستند که در هیاهوهای سیاسی فرصت را غنیمت شمرده و از مراجعه کنندگان و شهروندان مستأصل به چشم فرصت و طعمه ای برای مقاصد اقتصادی خویش بهره می جویند غافل از آنکه همواره چشمان تیزبین و بیدار گروهی دیگر آنها را پایش میکند افزود: شهرداری و شورای اسلامی کلانشهر رشت همواره دستخوش تغییرات تند و تیز مدیریتی بوده است اما همواره تعدادی بوده اند که از این نوع فرصتها نهایت استفاده را می برند.

وی گفت: یک از بی عدالتی هایی که در سطح رشت کاملا مشهود می باشد عدم انطباق شهری میباشد و به عبارت دیگر در یک محله و یک خیابان، یک ساختمان 9 طبقه مشاهده میشود در حالی که در همسایگی آن ساختمان دیگری به تعداد حداکثر 6 طبقه مجوز داده میشود. حال سئوال این است که در کشوری اسلامی آنهم دارای حکومتی ممتاز با شعار عدل علی (ع) چگونه میتوان شاهد این همه بی عدالتی بود!!!

جمشیدی با بیان اینکه در بدو فعالیت خویش در شورای اسلامی کلانشهر رشت با همراهی همکارانم در کمیسیون توسعه و عمران طرح انطباق شهری را روانه اداره کل راه و شهرسازی و کمیسیون ماده 5 نمودم ولی علی رغم پافشاری اینجانب متاسفانه این طرح و درخواست مورد تایید قرار نگرفت. در طرح مزبور در واقع پیشنهاد این بود تا در صورتی که قبلا در خیابانی به شهروندی تعداد طبقات مشخصی را مجوز داده ایم (چه در کمیسیون ماده 5 و چه در کمیسیون ماده 100) عدالت اسلامی و معماری اسلامی که از شاخصه های آن رعایت عدالت است حکم میکند به سایر متقاضیان در شرایط کاملا مشابه نیز به همان تعداد طبقه مجوز دهیم و البته عوارض آن را به صورت پله ای دریافت دارند.

عضو شورای اسلامی شهر رشت تصریح کرد: بعد از گذشت یکسال و در راستای ماده 71 قانون شوراها که 34 بند به عنوان وظیفه برای اعضای شورا متصور میباشد متوجه گشتم برخی از اعضای کمیسیون ماده 5 و یا برخی از مدیران مناطق شهرداری یا معاونین آنها در خارج از محیط کار دفاتر فنی دارند که خدمات مهندسی به شهروندان ارائه میدهند. در این بین سراغ دارم کسی که با چنین امتیاز و رانتی مجوز 9 طبقه به شهروندی داده است در حالی که دیگران از این فرصت بی بهره هستند.

وی در پایان افزود: تذکری جدی به مسئولان استان دارم تا جلوی این نوع رانت خواری و ویژه خواری را بگیرند و افرادی که چنین سمت هایی دارند یا از سمت خویش استعفا دهند و یا دفاتر خویش را تعطیل نمایند.

جمشیدی ابراز امیدواری کرد :روزی فرا برسد که همگان به فرصت های شغلی خویش به چشم فرصت خدمت به شهروندان نگاه کنیم و رانت خواری به طور کامل متلاشی گردد.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 1401

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی