امروز: پنج شنبه 01 آبان 1399 برابر با 22 اکتبر 2020

ضرب و جرح گیلان در رتبه هفتم کشوری است

  • یکشنبه, 25 تیر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل اداره کل پزشکی قانونی استان گیلان بااشاره به اینکه یکی از معضلات استان های شمالی خودکشی با قرص برنج است گفت: یک هزار 674 خودکشی منجر به مرگ با بیش از شش درصد کاهش که شایع‌ترین آن از طریق حلق‌آویز و پس‌ازآن قرص برنج است در آمار پزشکی قانونی استان گیلان به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس مهدی قربانی در جمع خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت قوه قضائیه با اشاره به دلایل مراجعات به پزشکی قانونی اظهار کرد: جرح ضرب با 17 هزار و 778 مورد بیشترین  علت مراجعات به پزشکی قانونی است که در مقایسه با سال ۹۴ پنج درصد کاهش داشته است.

وی بابیان اینکه حوادث ترافیکی با پنج درصد کاهش به‌عنوان دومین عامل مراجعات به این اداره است گفت: همسر آزاری با دو هزار 296 مورد از عوامل دیگر ارجاع به این اداره است.

مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان با اشاره به کاهش ۱۰ درصدی کودک‌آزاری با ۴۶مورد در سال 95 نسبت به سال ماقبل آن بیان کرد: صدور مجوز سقط‌جنین درمانی از دیگر موارد علت مراجعه به این اداره عنوان شد که با ۳۵۶ مورد مجوز سقط  ۲۴ درصد افزایش داشته است.

قربانی به کاهش شش‌درصدی مرجعان برای بررسی طلاق و معاینات مختص به زنان را با پنج هزار و 97 مورد به پزشکی قانونی گیلان اشاره کرد و افزود:

مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان بابیان اینکه سختی کار در پزشکی قانونی این است که همه مراجعین به ما رنجیده‌خاطر هستند گفت: ما باید علاوه بر انجام وظایف مربوطه مراقب حال آن‌ها نیز باشیم.

وی با اشاره به ۶۱۹ مورد مصدومان حوادث کار با کاهش یک‌درصدی بیان کرد: در سال 94 شاهد ۶۲٨ مورد مرگ ناشی از حوادث ترافیکی بودیم که از این تعداد ۲۰۲ نفر عابر، ۱٨۷ نفر موتورسیکلت‌ سوار و  ۶۰درصد کشته‌شدگان حوادث ترافیکی در سال ۹۵ را شامل می‌شدند.

قربانی بابیان اینکه۵۱۰نفر از این تعداد در تصادفات برون‌شهری و ۱۱٨نفر درون‌شهری هستند افزود: بیشترین آمار فوت‌شدگان در سنین بالای ۶۰ سال هستند.

وی با تأکید بر اینکه آمار کشته‌شدگان در سال ۹۵ کاهش خوبی نسبت به سال ۹۴ را نشان می‌دهد کرد: میزان ۶۰ درصدی کشتگان در این حوادث بسیار بالاتر از نرم کشوری است.

مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان با اشاره به اینکه عمده علت مرگ در حوادث ترافیکی ضربه‌مغزی است افزود: فروردین و اردیبهشت شایع‌ترین زمان حوادث منجر به مرگ ترافیکی دانست.

وی به آمار متوفیان از طریق خودکشی ارجاعی به پزشک قانونی اشاره کرد و گفت: یک هزار 674 خودکشی منجر به مرگ با بیش از شش درصد کاهش که شایع‌ترین آن از طریق حلق‌آویز و پس‌ازآن قرص برنج است در آمار پزشکی قانونی استان گیلان به ثبت رسیده است.

قربانی بابیان اینکه یکی از معضلات استان‌های شمالی خودکشی با قرص برنج است گفت: از دلایل این انتخاب می‌تواند سهل‌الوصول بودن قرص برنج در اختیار مردم به‌خصوص مردم شمال کشور است.

 مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان با اشاره به آمار 100 نفری متوسط سالیانه غرق‌شدگان در ۵سال اخیر تصریح کرد: همه این غرق‌شدگان خارج از طرح دریا و یا خارج از ساعت طرح گزارش‌شده  و در سه‌ماهه اول سال۹۶، 11 نفر در اثر غرق‌شدگی جان خود را ازدست‌داده‌اند و این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ با ۱۷ غرق‌شده ، کاهش ۳۵ درصدی داشته است.

قربانی از راه‌اندازی آزمایشگاه DNA در سال جاری خبر داد و  گفت: امیدواریم که بتوانیم تأییده آن را تا پایان شهریور اخذ کنیم، بدیهی است که با راه‌اندازی این مهم نیازی به ارجاع به سایر مراکز  نیست.

وی به رتبه استان گیلان در کشور در حوزه معاینات با رتبه ششمی و رتبه پنجمی استان در مصدومان حوادث ترافیکی اشاره کرد و افزود: استان گیلان در ضرب‌وجرح رتبه هفتم کشور  را داراست و در مسمومیت با سموم که شایع‌ترین آن قرص برنج است با رتبه دوم کشوری پیشتازی می‌کند.

قربانی بابیان اینکه ۲۰۷ پرونده در سال ۹۵ در حوزه خطاهای پزشکی ارجاع داده‌شده بیان کرد: ۱۰۰ پرونده منجر به محکومیت پزشکان اعلام‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه غالب شکایات برای اعمال زیبایی غیرضروری صورت می‌گیرد بیان کرد: گیلان باوجود دو سالن تشریح قادر به رفع نیاز مردم نیست، لذا باید بابت این موضوع از مردم عذرخواهی کنم.

مدیرکل اداره پزشک قانونی استان گیلان گفت: این اداره با ۱۴۰نفر نیرو تخصصی و خدماتی فقط توانسته  یک‌سوم نیاز نیروی انسانی این اداره را تأمین کند.فارس

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 14557

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی