امروز: یکشنبه 09 آذر 1399 برابر با 29 نوامبر 2020

ناکامی پروژه ۱۰ میلیاردی؛ بازنگری در پروژه شکست خورده اتوبوس تندروی رشت

  • پنج شنبه, 13 مهر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

خطوط ویژه اتوبوسرانی رشت که با هزینه ای ۱۰ میلیارد تومانی در این شهر احداث شده، نه تنها نتوانسته به ابتدایی ترین اهداف خود دست یابد که نیازمند بازنگری جدی است.


به گزارش پایگاه خبری رشت پرس خطوط ویژه اتوبوسرانی(بی.آر.تی) که از سال ۹۴ در رشت احداث آن آغاز و در تیرماه سال ۹۵ به بهره برداری رسید، همواره از پرچالش ترین موضوعات شهری در رشت طی دو سال اخیر بوده است و این بار با تشکیل کمیسیون های تخصصی دوره پنجم شورای شهر رشت، کمیسیون ترافیک این شورا در اولین اقدام خود، بازنگری و اصلاح خطوط ویژه اتوبوسرانی این شهر را در اولویت کاری قرار داده است.

فاز نخست این خطوط که مسیری دو کیلومتری را در مرکزی ترین نقطه شهر رشت شامل می شود، در زمان احداث با مخالفت هایی از سوی سازمان های مردم نهاد روبرو شد که دلیل اصلی این مخالفت ها، قطع درختان چندین ساله مسیر فوق بود که در نهایت با اعتراض شهروندان، شهرداری در اقدامی با تغییر اندک در پروژه، از تعداد درختانی که باید قطع می شد، کم کرد.
اما این تنهاترین چالشی نبود که طی اجرای این پروژه دامان مدیریت شهری رشت را گرفت. عرض کم خیابان های محل اجرا که از میدان دکتر حشمت تا میدان مصلی رشت را در برمی گیرد نیز از دیگر مسائلی بود که سبب بروز ترافیک بیشتر، نارضایتی شهروندان و کسبه در مسیر می شد.
همچنین کاهش درآمد و معیشت چند هزار تاکسیران مسیر فوق نیز از جمله دیگر چالش های اجرای این پروژه بود که خود را پس از اجرا به خوبی نشان داد. علاوه بر این ها، نبود اتوبوس به تعداد کافی نیز چالش دیگری بود که شهرداری رشت طی سه سال گذشته به شدت با آن مواجه بوده است.
در نهایت با قرارداد خرید اتوبوس که آن نیز اما و اگرهای خود را داشت، فعالیت ۱۵دستگاه اتوبوس جدید در این مسیر دو کیلومتری برای شهروندان در نظر گرفته شد. قرار بر این بود که خط ویژه فوق، محل تردد پرسرعت اتوبوس ها برای شهروندان باشد به طوری که شهروندان بتوانند مسیر دوکیلومتری ذکر شده را حتی تا میدان گیل(نخستین میدان ورودی شهر رشت از جاده تهران) در مدت هفت دقیقه طی کنند. با اینهمه اگرچه اهدافی همچون توسعه ناوگان اتوبوسرانی، کاهش ترافیک و آلودگی هوا و مدیریت ترافیک خیابان های باریک و قدیمی رشت از جمله اهداف اجرای این پروژه ۱۰ میلیارد تومانی بود اما در نهایت این پروژه نتوانست اهداف فوق را به طور کامل محقق کند.مهر

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 15503

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی