امروز: جمعه 27 مهر 1397 برابر با 19 اکتبر 2018

همه استان ها با خشکسالی روبرو هستند+ جزییات

  • پنج شنبه, 16 آذر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس سازمان هواشناسی ایران اظهار داشت: آمارها نشان می دهد از ابتدای مهر تا هفتم آذر ۱۷ استان بیشتر از ۴۰ درصد کمبود بارش دارند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، داود پرهیزکار افزود: از ابتدای مهر( آغاز سالی آبی) تا هفتم آذر بارش های کشور ۲۱٫۶ میلیمتر بوده که این مقدار در مقایسه با میانگین بلندمدت بارش‌ها در این بازه زمانی حدود ۳۳ درصد کاهش نشان می دهد.

به گفته او آمارها نشان می دهد در این مدت ۱۷ استان بیشتر از ۴۰ درصد کمبود بارش دارند که در این میان وضعیت بارشی در ۵ استان یزد (با ۸۷ درصد کمبود) ، مرکزی (با ۹۰ درصد کمبود)، اصفهان (با ۹۱ درصد کمبود)، خراسان جنوبی (با ۹۲ درصد کمبود) و قم (با ۹۹ درصد کمبود) از بقیه استان ها شرایط دشوارتری را داشته اند.

پرهیزکار گفت: پهنه بندی خشکسالی بلندمدت در کشور حاکی از درگیر شدن خشکسالی است و تمامی استان‌ها دست کم با یکی از درجات خشکسالی بلندمدت (خفیف یا متوسط یا شدید یا بسیار شدید) روبرو هستند. او با بیان اینکه بررسی خشکسالی بلندمدت ۸۴ ماه کشور تا پایان آبان ۱۳۹۶ بر مبنای شاخص SPEI بیانگر افزایش شدت و وسعت پهنه‌های درگیر با خشکسالی در بسیاری از مناطق کشور است، گفت: در مقایسه با خشکسالی های کوتاه مدت، بر تعداد و همچنین وسعت مناطق درگیر با این پدیده افزوده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بارش‌های استان تهران یادآور شد: استان تهران در سال آبی جدید تا این تاریخ از بارش‌های مناسبی برخوردار نبوده است به طوری که از ابتدای مهر تا هفتم آذر مجموع بارش استان تهران میزان ۴٫۱۰ میلیمتر بوده است که این مقدار در مقایسه با سال گذشته (۸٫۲۰ میلیمتر) حدود ۵۰ درصد کاهش و در مقایسه با میانگین بلند مدت بارش در این بازه زمانی حدود ۷۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار داشت: بررسی دمای کشور در ماه گذشته نشان می‌دهد که آبان امسال همه استان‌ها و به تبع آن کل کشور شاهد افزایش دمای هوا نسبت به بلند مدت خود بودند، به طوری که در مجموع کشور با حدود ۸٫۱ درجه سلسیوس گرم تر از شرایط طبیعی و بلند مدت بوده است. به گفته پرهیزکار، در بین استان های کشور استان البرز با ۷٫۳ درجه سلسیوس، قزوین و زنجان با ۳/۳ درجه سلسیوس و تهران با ۱٫۳ درجه سلسیوس بیشترین انحراف مثبت دمایی از میانگین بلند مدت خود را تجربه کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آخرین وضعیت خشکسالی کشور بیان کرد: شاخص خشکسالی SPEI برای دوره کوتاه مدت دوازده ماه تا پایان آبان ۱۳۹۶ حاکی از آن است که عمده مناطق کشور با درجات مختلفی از پدیده خشکسالی مواجه است که در برخی از مناطق از شدت بیشتری برخوردار بوده است. وی در باره پیش بینی بارش‌ها و دمای هوا برای ماه های آتی در سطح کشور گفت : پیش بینی بارشی کشور در دور? آذر، دی و بهمن ۱۳۹۶ نسبت به میانگین بلند مدت حاکی از آنست که بارش در سطح کشور در محدوده نرمال خواهد بود، اما احتمال بارش بیش از نرمال برای نیمه جنوبی کشور وجود دارد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: پیش بینی‌های ما در خصوص دمای کشور در طی دوره آذر، دی و بهمن ۱۳۹۶ بیانگر آن است که دمای هوا در مناطق مرکزی و شرقی کشور در محدوه نرمال تا نیم درجه بیش از نرمال خواهد بود، اما در این مناطق احتمال کاهش دمای هوا به کمتر از نرمال در مقیاس هفتگی تا ماهانه وجود دارد. در این مدت استان‌های واقع در شمال‌غرب و غرب کشور افزایش دمای هوا از نیم تا دو درجه نسبت به نرمال را تجربه خواهند کرد و تحلیل های هواشناسی حاکی است دمای کشور تا پایان سال عمدتا متمایل به نا‌هنجاری مثبت است، اما احتمال وقوع ناهنجاری منفی دما به صورت کوتاه مدت در ماه‌های آذر و دی ماه سال جاری وجود دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 16159

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظر سنجی

آیا با انتخاب شهردار غیر بومی رشت توسط شورای شهر موافقید؟

بلی - 32.2%
خیر - 67.8%
اين نظرسنجي به پايان رسيده است

همایش

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی