امروز: چهارشنبه 30 مهر 1399 برابر با 21 اکتبر 2020

سند بازآفرینی شهر رشت مورد بررسی قرار گرفت/سازمانها فعالیت های خود را از حالت فرمایشی تبدیل به عملیاتی کنند

  • چهارشنبه, 13 دی 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رییس کمیسیون عمران با اشاره به اهمیت سند بازآفرینی شهر با رویکردی انسان محور با بیان این موضوع که تاکنون در طرح های اجرا شده الزام به این مهم مد نظر قرار نگرفته است بسیاری از مشکلات امروز شهروندان را ناشی از این موضوع دانست.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس رییس کمیسیون عمران در  جلسه مشترک کمیسیون های عمران و برنامه بودجه با حضور شهردار و رؤسای کمیسیون های شورای شهر و جمعی از کارشناسان و مشاورین در دفتر شهردار با اشاره به اهمیت سند بازآفرینی شهر با رویکردی انسان محور با بیان این موضوع که تاکنون در طرح های اجرا شده الزام به این مهم مد نظر قرار نگرفته است بسیاری از مشکلات امروز شهروندان را ناشی از این موضوع دانست.

رسولی با بیان این موضوع که بسیاری از تمایلات اجتماعی واقعیات انکارناپذیر زندگی بشر است توجه به نیازهای مختلف افراد در انجام پروژه های عمرانی و شهری را با اهمیت دانست و خواستار نگاهی استاندارد محور در سامان دهی این حوزه شد.

وی با بیان این مورد که این انجام این سند یک فرآیند میباشد از مشاورین طرح خواستار استفاده از آرا و نظرات کارشناسی نخبگان بومی شد و به این موضوع اشاره داشت که با توجه به جامعیت و اهمیت این سند اگر مجموعه افراد و سازمانهای درگیر فعالیت های خود را از حالت فرمایشی تبدیل به عملیاتی کنند رشت از آورده های قابل توجهی بهرمند خواهد شد.

رمضانپور با اشاره به این موضوع که این سند دارای جوانب مثبت و منفی میباشد خواستار نگاهی کارشناسانه و نکته سنج در تدوین این سند شد.

وی با بیان این موضوع که اگر این طرح تصویب شود مبدل به نقشه راهی خواهد شد که باعث ارتقای کیفیت و سطح معیشت شهروندان خواهد شد توجه به تدوین این طرح را توجه به چشم انداز رشت دانست.

رمضانپور با اشاره به این موضوع که اراضی گیلان حاصلخیز و مرغوب بوده و قابلیت کشاورزی دارد خواستار نگاهی متفاوت از گذشته در سند بازآفرینی برای عدم ساخت و ساز در این اراضی شد.وی با بیان اینکه همه دستگاهها باید در اجرای این طرح همراه باشند توجه به محیط زیست را از اولویتهای مهم دانست.

شیرزاد نیز با بیان اینکه مواضع شورای پنجم نیز شامل نگرانی های متخصصین رشت در حوزه تدوین سند بازآفرینی میباشد اجرای سند چشم انداز را مستقیما مربوط به هویت شهری دانست.

رییس کمیسیون بهداشت با اشاره به بحث نوسازی و بهسازی بسیاری از محلات قدیمی که به دست فراموشی سپرده شده این موضوع را دغدغه ای قابل توجه برای شهر دانست.

شیرزاد در ادامه متذکر شد که اجرای این قبیل طرح های کلان اجتناب ناپذیر میباشد خواستار همراهی همه کارشناسان بومی در رشته های تخصصی مختلف از قبیل عمران،فرهنگ و محیط زیست در برهه زمانی تدوین تا اجرای این سند شد.

رییس کمیسیون بودجه با اشاره به اشتباهات گذشته در اجرای طرح های کلان و عدم پژوهش و تحقیق و مشاوره های کارشناسی قبل از اجرای طرح های عمرانی این قبیل نشست ها را در راستای آسیب شناسی قبل از اجرا با حضور نخبگان و کارشناسان بومی جهت اعلام نظر و مشاوره دانست.

زاهد با مثال طرح پیاده راه فرهنگی اجرای این طرح را باعث ایراد آسیب جدی به بازار دانست و خواستار عدم تکرار این قبیل اشتباهات در انجام پروژه های کلان شد.وی تعلق خاطر و اشراف مشاورین بومی را ضامن اتخاذ سیاست های درست در تدوین سند باز آفرینی دانست.

رییس کمیسیون فرهنگی با بیان این موضوع که اجرای سند بازآفرینی میتواند فرصتی مناسب برای شهر باشد دربرگیری حوزه های متعددی همچون عمران،بهداشت و محیط زیست،فرهنگ و امنیت را در این طرح متذکر شد که باید در آن از نظرات کارشناسی بهره جست تا بتوان دیدگاهی جامع ای را برای برداشت درست مشاورین طرح ارائه داد.

عاقل منش با اشاره به این موضوع که این قبیل جلسات باید خروجی ملموسی داشته باشد با اشاره به طرح چشم انداز ۱۴۰۱ از کارشناسان درخواست توجه و اعلام نظرات کارشناسی داشت.

رییس کمیسیون ترافیک با تبریک روز رشت و بیان تاریخچه ای از رشت قدیم و تشریح سلایق شهروندان،فرماندار را مسئول هماهنگی همه دستگاهها برای ورود به حوزه تدوین و اجرای سند بازآفرینی رشت دانست.

حاجی پور با بیان این موضوع که قانون به شورا برای دعوت هر دستگاه و سازمانی که مدنظر دارد اختیار داده است خواستار حضور جدی همه دستگاههای ذیربط و درگیر با این موضوع در صحنه شد.

وی با نقد از مفاد طرح تفصیلی اقدامات اشتباه این چنینی را ناشی از عدم بهرمندی مشاورین اجرایی طرح ها از نظرات کارشناسان بومی دانست.

حاجی پور شهروندان قدیمی ساکن در محله های اصیل را جزو بهترین مشاورین تجربی جهت ارائه مشاوره در این قبیل طرح ها دانست که متاسفانه تاکنون به این ظرفیبت توجه نشده است.

شهردار رشت با بیان این موضوع که با توجه به اجرای سند بازآفرینی در رشت به عنوان یک پایلوت اجرای دقیق این طرح با توجه به خصوصیات بومی و اقلیم و فرهنگ شهروندان را فرصتی برای رشت دانست.

نصرتی با اشاره به این موضوع که در این سند باید همه جوانب و حوزه ها دیده شوند خواستار بهره گیری از نظرات کارشناسی متخصصین فن و مشاورین بومی جهت اجرای این سند مهم شد.

 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 16429

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی