امروز: چهارشنبه 07 اسفند 1398 برابر با 26 فوریه 2020

  • /images/banners/Special.png
عدم اشرافیت مدیرکل میراث گیلان به سیاست های ابلاغی بسته اشتغال فراگیر دولت/ تشریح روند ثبت نام متقاضیان تسهیلات اشتغال در سامانه کارا

  • دوشنبه, 25 دی 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کارگزار توسعه اشتغال استان بیان کرد متاسفانه در طول ده های اخیر تنها ملاک برخی مدیران ارایه آمار بوده است و هیچگونه چشم اندازی در مسیر توسعه و تحقق اشتغال پایدار نداشته اند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، مصوبه شماره 37597 مورخ 96/3/31 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و در راستای اجرای ماده 5 تصویب نامه کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغیه شماره 139003/96مورخ 96/5/8 بانک مرکزی ج.ا.ایران مبنی بر ارائه تسهیلات به طرحــهای اشتغالزاي ذیل برنامه اشتغال فراگیر از منابع بانکــــهای عامل منتخب که شیوه نامه اجرایی آن چند ماه است که به استانها ابلاغ شده است .

بر همین اساس حسین متقی طلب کارگزار توسعه اشتغال استان امروز در حاشیه کمیته فنی استان با اشاره به اینکه پس از سیر مراحل مختلف کارشناسی و آموزشی و حضور مستمر در کارگروه های اشتغال شهرستانی و تبیین و تشریح اهداف طرح تکاپو و سیاست های ابلاغی اشتغال فراگیر دولت خوشبختانه سامانه کارا جهت ثبت طرح های متقاضیان توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شد و انتظار می رود دستگاه های بخشی بر اساس مسئولیت و وظایف تبیین شده در بسته اشتغال فراگیر با برنامه ریزی و در راستای رسته های اولویت دار و مصوب کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان گام بردارند.

به همین منظور مقرر گردیده متقاضیان پس از اطلاع رسانی در خصوص اولویت های استان توسط دستگاه های اجرایی مرتبط ؛ طرح های خود را در قالب سرمایه درگردش، توسعه ای و ایجادی در سامانه کارا ثبت و پس از تائید دستگاه اجرایی صادر کننده مجوز به کمیته فنی شهرستان ارجاع دهند. شایان ذکر است در این مرحله دستگاه های اجرایی ملزم به تکمیل فرم رتبه بندی و ارزیابی فنی طرح های متقاضیان می باشند. کارگزار توسعه اشتغال استان در ادامه افزود: کمیته فنی شهرستان با بررسی اولیه طرح و تائید زمینه ارجاع طرح متقاضیان به کمیته استانی را فراهم می کنند و در نهایت پس از ارزیابی نهایی و کسب امتیاز لازم در حوزه های مداخله ای رسته های اولویت دار ، متقاضیان جهت دریافت تسهیلات یارانه دار به بانک عامل معرفی خواهند شد.

حسین متقی طلب با اشاره به اینکه طی چند ماه اخیر جلسات کارشناسی مستمری با مدیران و کارشناسان اجرایی و فعالان بخش خصوصی جهت معرفی تکاپو و بهره مندی از مشوق های دولت در سراسر استان برگزار شده است افزود: برنامه های اجرایی طرح تکاپو شامل برنامه های مختلفی است که باعث ارتقاء کل زنجیره ارزش یک رسته کسب و کار از تامین تا مصرف می گردد و طیف وسیعی از فعالیتها در زمینه توسعه تکنولوژی ، ارتقاء مهارت های نیروی انسانی ، ارتقاء کیفیت تولیدات یا خدمات ، ارتقاء بهره وری عوامل تولید ، ایجاد نهادهای تخصصی و شبکه سازی و ... را در بر می گیرد و بنابراین سیاستهایی مانند اختصاص یارانه سود و یا تبصره های تکلیفی مبتنی بر منابع بانکی، به تنهایی راهکارهای موثری برای ایجاد اشتغال نخواهند بود.

کارگزار توسعه اشتغال استان با اشاره به اینکه سیاست های ابلاغی بسته اشتغال فراگیر به دنبال تحقق رشد فراگیر یعنی رشد اقتصادی توام با اشتغال پایدار است و لذا تا زمانی که اجماع و اعتقاد مشترک و همگانی مدیران دستگاه های اجرایی بوجود نیاید نمی توان انتظار تحقق اشتغال پایدار را داشت.

حسین متقی طلب در خصوص نامه اخیر مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان در خصوص اعلام انصراف فعالان صنایع دستی از تسهیلات اشتغال فراگیر و پیشنهاد حذف رسته صنایع دستی از اولویت های استان اظهار کرد: نامه اخیر مدیرکل محترم میراث نشان از عدم اشرافیت ایشان به اهداف توسعه و اشتغال فراگیر دولت در سیاست های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است و با تفسیر اشتباه و تنها با نگاه سود تسهیلاتی و تعهد بیمه نگارش شده است که متاسفانه در روزهای اخیر زمینه اعتراضی بسیاری از مدیران از جمله فرمانداران و فعالان صنایع دستی استان را بدنبال داشته است که امیدوارم مدیر کل محترم در این خصوص پاسخگو باشند.

متقی طلب با اشاره به اینکه متاسفانه در طول ده های اخیر تنها ملاک برخی مدیران ارایه آمار بوده است و هیچگونه چشم اندازی در مسیر توسعه و تحقق اشتغال پایدار نداشته اند را عامل اصلی بروز چنین اظهاراتی دانست و گفت: بهتر است بجای نامه نگاری های التهابی، تامل برانگیز و تحریک آمیز، همه مدیران دستگاه های اجرایی در مسیر سیاست های ابلاغی بسته اشتغال فراگیر دولت قرار گیرند.

http://uupload.ir/files/uu23_miras.jpg

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 16554

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی