امروز: سه شنبه 30 بهمن 1397 برابر با 19 فوریه 2019

ازآماده‌باش دامپزشکی و محیط زیست تا ورود کاروان قرنطینه مهار آنفلوانزای پرندگان به گیلان

  • دوشنبه, 23 بهمن 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: از پنج روز پیش آنفلوآنزای پرندگان با گونه جدید که بین طیور و انسان مشترک است وارد کشور شده و سازمان‌های دامپزشکی و حفاظت از محیط زیست در آماده باش هستند.

 به گزارش پایگاه خبری رشت پرس صفرعلی ماکنعلی در پاسخ به اینکه با توجه به کارهای پیشگیرانه شما طی چند ماه اخیر چرا مجدداً آنفلوآنزای پرندگان در کشور شایع شده است، گفت: این مدل ویروس جدید است و برای نخستین‌بار ششم فوریه (۱۷ بهمن‌ماه) در بوجاق کیاشهر گیلان مشاهده شده است که نوع ویروس H5N6 بوده و بین انسان و پرندگان مشترک است از این‌رو ما تدابیر سخت‌گیرانه‌ای در نظر گرفته‌ایم.

وی از همکاری مشترک با سازمان حفاظت محیط زیست و شناسایی پرندگان بیمار و حیات وحش خبر داد و گفت: طی اقدامات مختلف از جمله در نظر گرفتن دیده‌بان‌هایی که در محیط باز بلافاصله در صورت مشاهده هرگونه پرنده‌ای که در حیات وحش مرده باشد نمونه‌برداری‌ها آغاز و تدابیر قرنطینه‌ای انجام می‌شود. همچنین نمونه‌گیری‌های تشدیدی از پرندگان بومی روستایی آغاز شده تا در صورت شیوع در بین پرندگان روستایی آنها نیز معدوم‌سازی شوند.

معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور همچنین از فعال شدن سیستم هشدار در سیستم‌های تولیدکنندگان صنعتی کشور اشاره کرد و گفت: البته این ویروس در کشورهای چین و انگلستان هم مشاهده شده است.

به گزارش خبرنگار فارس از سال گذشته آنفلوآنزای پرندگان در کشور شایع شده که نوع ویروس آن H5N8 بود به طوری که هم در پاییز سال گذشته و امسال ۳۰ درصد از مرغداری‌های کشور به دلیل شیوع آنفلوآنزای پرندگان معدوم شدند تا حدی که برای تنظیم بازار ۲۰ هزار تن تخم‌مرغ وارد کشور شد و اکنون نیز ویروس جدید بروز کرده است.

ورود کاروان قرنطینه مهار آنفلوانزای پرندگان به گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: کاروان بهداشتی ویژه قرنطینه مهار آنفلوانزا وارد گیلان شد.

دکتر «قربانعلی محمدپور» گفت: با توجه به اهمیت بحث پیشگیری و جلوگیری از انتشار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مهاجر در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان، به خصوص در حوزه پارک ملی بوجاق کیاشهر، حوزه شهرستان آستانه اشرفیه، تالاب امیرکلایه هم‌چنین تالاب بین‌المللی انزلی پس از هماهنگی‌های انجام شده و بازدید میدانی ماکان علی معاون دامپزشکی کل کشور، کاروان بهداشتی ویژه قرنطینه مهار آنفلوانزا و انجام اقدامات عملی مورد نیاز این اداره، وارد استان گیلان شد.
وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع، دستور آماده‌باش کامل به نیروهای یگان حفاظت برای انجام گشت‌های حفاظتی و جمع‌آوری احتمالی پرندگان بیمار در مناطق هم‌چنین گشت و پایش مستمر بازارهای محلی تا اطلاع ثانوی از سوی اداره‌کل حفاظت محیط زیست گیلان صادر شده است
.
محمدپور تصریح کرد: از مردم تقاضا می‌شود، در صورت مشاهده پرندگان مهاجر بیمار علی‌الخصوص مرغابی‌سانان، قو، مرغابی، خودکا، گیلار، چنگر فورا با اداره‌کل حفاظت محیط زیست گیلان تماس بگیرند

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 16881

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


  

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی