امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 19 ژانویه 2019

  • /images/banners/Special.png
رونمایی از گنجینه جام مارلیک بعد از 50 سال در موزه رشت

همزمان با هفته میراث فرهنگی و صنایع دستی ، از جام مارلیک و 59 قطعه و مجسمه فلزی کشف شده ازتپه مارلیک رودبار در موزه باستان شناسی رشت رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، بعد از گذشت 50 سال از کشف اشیای باستانی در تپه مارلیک رودبار به همت موزه رشت و مشارکت موزه ملی ایران ، این اشیا به مدت 15 روز در معرض نمایش علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ گیلان قرار گرفت. 

به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان شعار امسال هفته میراث فرهنگی، موزه های در هم تنیده، رویکرد نو و مردمان نو از سوی شورای بین المللی موزه ها در سال 2018 عنوان شده است و در این راستا سازمان میراث فرهنگی گیلان 50 برنامه در این هفته در دست اجرا دارد.  

صنایع دستی و گردشگری گیلان، «رضا علیزاده» در مورد آثار به نمایش گذاشته شده در موزه رشت هم گفت: جام مارلیک، درخت زندگی، افسانه زندگی بز کوهی، عقاب و قوچ، سر ببر زرین، گردنبند زرین ، مهره های آویز، دکمه و سربند زرین و ...  ازجمله اشیا نمایش داده شده در موزه رشت خواهد بود.  این آثار در سال 1342 از پنج تپه باستانی پیله قلعه، جازم کول، دوره بیجار، زینب بیجار و چراغعلی تپه (مارلیک) در دره گوهررود رحمت آباد رودبار کشف شد.

وی با تاکید بر ایجاد موزه های تخصصی در گیلان اعلام کرد: 30 میلیارد ریال اعتبار ابلاغی و ملی در این راستا پیش بینی شده است و اختصاص آن به ما در اجرای برنامه های فوق کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ۵۹ قطعه از این اشیا که در موزه ملی ایران نگهداری می شد گفت: این اشیا پیش از این در بسیاری از کشورهای دیگر به نمایش گذاشته شده واکنون در رشت به مدت 15 روز به نمایش گذاشته می شود.

علیزاده به لزوم احداث موزه های تاریخی بیشتر در استان تاکید کرد و گفت: باید با ساخت موزه های  تخصصی بیشتر جریانی هویت ساز در تداوم مباحث فرهنگی  استان ایجاد شود.

وی با اشاره به احداث موزه در پیاده راه فرهنگی رشت بیان کرد: باید بناهای تاریخی موجود در این محدوده مانند ساختمان شهرداری، پست و هتل ایران نیز به موزه  تاریخ فرهنگ و تمدن استان تبدیل شود. با تبدیل بناهای تاریخی پیاده راه فرهنگی می توانیم رشت از به ایستگاه و مقصد گردشگری تبدیل کنیم. لذا با اختصاص  ۳۰ میلیارد ریال اعتبار ابلاغی و ملی  به موزه های استان اقدامات جدی تری در احداث موزه ها و تجهیز آنها صورت می گیرد.

وی همچنین از افتتاح موزه حکیم نظامی آستارا ، موزه ماسوله و موزه کتابهای دینی درآستانه اشرفیه خبر داد.

در ادامه معاون میراث فرهنگی این سازمان با اشاره به بازسازی آثار قدیمی در استان، بیان کرد: امسال بیش از 10 میلیارد ریال برای این مهم در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه در نظر داریم با همکاری شهرداری و شورای شهر رشت ساختمان شورا به موزه مشروطه، خانه فرهنگ به موزه فرهنگ و ساختمانهای تاریخی پیاده راه از قبیل ساختمان پست و هتل ایران و شهرداری به موزه های تخصصی و منطقه ای بدل شود.

به گفته «ولی جهانی» افتتاح تخستین مرکز پژوهشی میراث فرهنگی تاریخی و طبیعی کاسپین همراه با رونمایی 10 جلد کتاب در خصوص موزه از مهم ترین برنامه های هفته میراث فرهنگی است .

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 17702

تماشاخانه تصویر

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی