امروز: جمعه 04 مهر 1399 برابر با 25 سبتامبر 2020

کشف یک پل خشتی تاریخی در فومن/ارسال پرونده پل برای ثبت ملی

  • چهارشنبه, 12 دی 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معاون میراث فرهنگی گیلان از شناسایی یک پل خشتی تاریخی در شهرستان فومن خبر داد و گفت: پرونده این پل برای ثبت در آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی ارسال می شود.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، ولی جهانی با اشاره به شناسایی یک پل خشتی دوره قاجار در شهرستان فومن، اظهارکرد: این پل خشتی در روستای سند و در دو کیلومتری شهرستان فومن قرار دارد که برای نخستین بار توسط میراث فرهنگی گیلان شناسایی و مستندنگاری شد.

وی با اشاره به ویژگی‌های مصالح به‌کار رفته در پل خشتی که از آجر و ملاط ساروج ساخته شد، افزود: براساس نظر اولیه این پل در دوره قاجار بر روی نهر روستا ساخته شده است. برای استعلام دقیق تاریخ ساخت، تعدادی از آجرهای پل به آزمایشگاه پژوهشکده میراث فرهنگی ارسال شده و پس از مستند سازی کامل سال‌یابی دقیق آجر یا ملاط بکار رفته در این پل، قدمت اثر مشخص می شود.

جهانی با اشاره به اقلیم گیلان و سرعت رشد گیاهان در حریم بناهای میراثی تصریح کرد: به دلیل فعل و انفعالاتی که طی سالهای اخیر در حریم و بستر رودخانه اتفاق افتاده آبی در زیر پل جریان ندارد و همین امر سرعت رویش گیاهان در حریم و روی پل خشتی را افزایش داده و از دید دیگران پنهان مانده بود.  

معاون میراث فرهنگی گیلان با اشاره به گیاه زدایی و پاکسازی از حریم و روی پل خشتی، ادامه داد: بزودی پرونده ثبتی این پل خشتی برای ثبت در فهرست آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال می شود.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 19725

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی