امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399 برابر با 26 می 2020

توسعه رشت در گرو ایجاد شادی جمعی

  • شنبه, 15 دی 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سروش علیزاده/در مدیریت و توسعه شهر ها نکته ای که گاهی مغفول می ماند ایجاد شادی جمعی برای مردم است.

با شهر نشینی جدید شاید امکاناتی برای ایجاد شادی فردی آن هم به صورت کوتاه مدت ایجاد شده باشد. مثلا شما به یک فروشگاه بروید و چیزی که دوست دارید را بخرید این می تواند شما را برای مدت کوتاهی خوشحال کند و سپس فراموش خواهید کرد و خوشحالی پایداری نخواهید داشت اما اگر در معماری شهری و شهرسازی نگاه مدیریت شهری و شهردار به گونه ای باشد که ایجاد مکان ها و بناهایی را در دستور ساخت قرار داده و ایجاد کنند تا شادی جمعی را برای مردم به ارمغان بیاورند با ایجاد خاطره جمعی شادی پایدار را برای مردم شهر به ارمغان می آورند.
مونتگومری روزنامه نگار کانادایی و فعال در زمینه توسعه شهری  يک نسخه پايه براي شادي شهري پيشنهاد مي دهد که ازمطالعات فيلسوفان , روانشناسان , متخصصان مغز و اعصاب  و کارشناسان اقتصاد شادي استخراج شده است . يک شهر پس از تامين نيازهاي اوليه مانند: غذا, مسکن وامنيت بايد به چه چيزي دست يابد؟
الف . شهربايستي لذت را به حداکثر برساند و ازسختي ها بکاهد.
ب.  بايستي به جاي مريضي ما را به سمت سلامتي هدايت کند.
پ.  بايستي به ما آزادي واقعي,حرکت وساخت زندگي که آرزو داريم را ارائه دهد.
ت.  همچنين به شيوه اي عادلانه فضا, خدمات, امکانات ,لذت وتفريح, سختي وهزينه بين افراد اختصاص دهد.
ث.  بيشترازهمه, بايستي ما را درساخت وقوي ترکردن گروههاي بين دوستان, خانواده ها وغريبه ها توانمند کند که به زندگي معنا مي بخشد،گروه هايي که عالي ترين وبرترين موقعيت ها وفرصت ها را ارائه مي دهند.
ج.  شهري که سرنوشت مشترک ما راتصديق مي کند وجشن مي گيرد,که درها را بسوي يکدلي وهمکاري وتعاون مي گشايد, به ما کمک خواهد کرد که از عهده بزرگترين چالش قرن معاصر يعني شادماني برآييم.
در شهر رشت در زمان شهرداری محمد علی ثابت قدم با استراتژی برنامه اجرایی "رشت شهر شاد علوی"  الگوی  گام هایی  در زمینه ایجاد شادی جمعی برای مردم برداشته شد که البته بسیاری از آن ها پس از استیضاح شهردار و تعویض مدیریت شهری به فراموشی سپرده و یا برچیده شد. نمونه بارز ایجاد شادی جمعی آب نما شهر رشت بود که متاسفانه عملا تعطیل شد و حتی صحبت از انتقال آن به خارج شهر می شود.
شادی حق مردم رشت است و کسی نباید شادی را از مردم دریغ کند و آینده توسعه شهری رشت باید به سمت شادی آفرینی برود تا سبب رونق اقتصادی و جذب و ماندگاری توریسم و ... شود.
شادی را به مردم هدیه دهید و شک نکنید خود مردم شهر را به بهترین شکل خواهند ساخت و ایجاد شادی برای مردم در اصلاح فرهنگ هم اتفاق های خوب دیگری در پیش دارد که در یادداشت های دیگری به آن ها خواهم پرداخت.

رشت پرس:انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 19748

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی