امروز: پنج شنبه 13 آذر 1399 برابر با 03 دسامبر 2020

  • رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر؛
استانداری گیلان فاقد طرح جامع پسماند است /رفع مشکل رودخانه های رشت نیازمند هزاران میلیارد تومان اعتبار است

  • پنج شنبه, 20 دی 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر به انتخاب نماینده ویژه دولت پیرامون احیا و بازسازی رودخانه های رشت اشاره کرد و گفت: انتظار داریم در راستای رفع مشکلات عدیده رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت شاهد اختصاص و افزایش اعتبارات دولتی باشیم. 

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس فاطمه شیرزاد با اشاره به اینکه رودخانه های رشت نبض توسعه شهر هستند اظهار کرد: از سال های ۹۲ با تصمیمات اتخاذ شده و گسترش فعالیت سمن های زیست محیطی اقدامات موثری پیرامون رفع مشکل آلایندگی رودخانه های شهر انجام شد.

فاطمه شیرزاد به انتخاب نماینده ویژه دولت پیرامون احیا و بازسازی رودخانه های رشت اشاره کرد و گفت: انتظار داریم در راستای رفع مشکلات عدیده رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت شاهد اختصاص و افزایش اعتبارات دولتی باشیم. 

وی با اشاره به لایروبی دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت بیان کرد: با توجه به ارتباطی که مابین رودخانه ها و تالاب عینک رشت با دیگر مباحث زیست محیطی شهر وجود دارد یقینا رفع مشکلات این دو حوزه می تواند نقش موثری در تامین سلامت جامعه ایفا کند.

شیرزاد با ابراز نگرانی درباره دغدغه های مالی پیرامون ساماندهی گوهررود و زرجوب و تالاب عینک رشت افزود: اقداماتی از جمله پاکسازی سطح تالاب عینک از گیاه مهاجم سنبل آبی توسط سمن های مردم نهاد زیست محیطی انجام شده و این مهم قابل تقدیر است.

 رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت تامین منابع مالی به منظور رسیدگی و برطرف کردن مشکلات پیرامون رودخانه های شهر را امری ضروری دانست و گفت: در تامین منابع مالی و جذب اعتبارات دولتی به منظور رفع مشکلات این حوزه نیازمند همراهی و تعامل بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی رشت هستیم و ساماندهی رودخانه های گوهررود و زرجوب با اختصاص مبالغ اخیر امکانپذیر نیست.

شیرزاد با تاکید بر اینکه رفع مشکل گوهررود و زرجوب رشت نیازمند هزاران میلیارد تومان اعتبار است افزود: انتظار داریم با توجه به اینکه این مهم به یک مطالبه عمومی تبدیل شده دولت نیز با توجه به این خواسته بحق نسبت به رفع کامل این مشکل ورود کند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط شهرداری رشت در منطقه سراوان و در راستای ساماندهی پسماند بیان کرد: اقدامات فنی و مهندسی خوبی توسط شهرداری رشت در سراوان انجام شده است و در دوران فعالیت شورای چهارم طرح جامع پسماند رشت مصوب شد.

 رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با بیان اینکه متولی رودخانه ها در تمام کشور سازمان آب منطقه ای است تصریح کرد: در بحث سرمایه گزاری پیرامون دو رودخانه گوهررود و زرجوب و تالاب عینک رشت می توانیم با ایجاد تعامل بیشتر ما بین شهرداری و دیگر دستگاه های متولی نسبت به ایجاد زیر ساختهای مناسب اقدام کرده و احداث هتل در حاشیه تالاب عینک رشت از جمله مواردی است که می تواند با همکاری بیشتر تحقق پیدا کرده و این اقدام رونق اقتصادی و توسعه گردشگری در رشت را به همراه دارد.

شیرزاد به حجم انبوه زباله در سراوان اشاره کرد و گفت: چالش های ایجاد شده پیرامون تولید زباله زیر پوشش سبز استان گیلان پنهان شده و این در حالی است که استانداری گیلان فاقد طرح جامع پسماند است.

 وی با ابراز گلایه از عدم انجام تعهد دولت پیرامون احداث زباله سوز سراوان گفت: شهرداری رشت با تمامی مشکلات و دغدغه هایی که دارد اقدامات خوبی در حوزه پسماند انجام داده و این در حالی است که اعتبار ۳۰ درصدی از سوی دولت بابت واریز به حساب شرکت تی تی اس به منظور خرید زباله سوز سراوان تا کنون محقق نشده است.

شیرزاد با اشاره به اجرای پروژه های آب و فاضلاب در محلات کم برخوردار رشت بیان کرد: انتظار داریم رفع مشکلات آب و فاضلاب در محلاتی از جمله فخب، معلولین، کوی حسینی و غیره جزو پروژه های اولویت دار آب و فاضلاب گیلان قرار بگیرد.

وی به انعقاد تفاهم نامه ما بین سازمان آب منطقه ای و مدیریت شهری رشت اشاره کرد و گفت: انعقاد این تفاهم نامه می تواند در رفع بسیاری از مشکلات زیست محیطی و تسریع بخشیدن به اقداماتی پیرامون رودخانه ها و تالاب عینک رشت موثر باشد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت به موضوع فراخوان مسابقه ارائه طرح های نوین مهندسی با رویکرد احیا، ساماندهی و سرمایه گذاری پیرامون رودخانه های زرجوب و گوهررود و تالاب عینک رشت اشاره کرد و گفت: این فراخوان به زودی و با هدف جذب گردشگر و رونق اقتصادی با محوریت رودخانه های گوهررود و زرجوب و تالاب عینک رشت انجام می شود.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 19808

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی