امروز: سه شنبه 29 بهمن 1398 برابر با 18 فوریه 2020

شهرداری رشت با شهر فروشی درآمد زایی می کند/وضعیت درآمدی شهرداری رشت غیر شفاف است

  • دوشنبه, 01 بهمن 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

هفتاد و سومین جلسه علنی شورای رشت در عمارت شورا برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، ریس شورای اسلامی شهر رشت در جلسه امشب شورا در ساختمان میرزا خلیل رفیع با تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت ۲۹ دی مصادف با روز غزه اظهار کرد: یقین می دانیم روزی این مقاومتها به بار نشسته و اسرائیل به عنوان غده سرطانی برای همیشه نابود می شود.
سید امیر حسین علوی با اشاره به سه شنبه های بدون خودرو در رشت افزود: در هفته گذشته سه شنبه بدون خودرو به صورت یک حرکت نمادین در رشت انجام شد که مورد توجه بسیاری از خیرخواهان رشت قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در برخی از مباحث کارها با وقفه انجام می شود گفت: فروش بلیط اتوبوس به صورت الکترونیکی می تواند راهگشای برخی از مشکلات در حوزه حمل و نقل باشد و قصد داریم حداقل هفته ای یک روز خودمان را مکلف به استفاده از حمل و نقل عمومی کنیم.

علوی با اشاره به تهیه و تدوین بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت افزود: بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت آماده شده و در صحن جلسه امشب شورا توسط سرپرست شهرداری رشت تقدیم شورا می شود.

سرپرست شهرداری رشت نیز با حضور در جلسه امشب شورای رشت با اشاره به تدوین بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت اظهار کرد: تمام تلاشمان را به کار گرفته ایم تا در امورات شهر خللی ایجاد نشود .
علی بهارمست با بیان اینکه بودجه شهرداری رشت طی سالهای اخیر با روند افزایشی غیر اصولی همراه شد افزود: متاسفانه این اقدامات موجب شد که امروزه شهرداری رشت گرفتار بدهی های هنگفت شود و تحقق بودجه شهرداری رشت نیز طی این سالها بسیار اندک بوده است.
وی به تحقق چهارصد میلیارد تومانی بودجه شهرداری رشت در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: شهرداری رشت همطراز با شهرداری شهرهایی از جمله همدان فعالیت می کند اما در حال حاضر بودجه رشت با شهرداری این شهرها فاصله فراوانی دارد و در این دوره به منظور جلوگیری از تداوم مشکلات شهرداری رشت تلاشمان را در راستای ارائه و تحقق بودجه منطقی به کار گرفته ایم .
بهارمست با تاکید بر اینکه بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت ۶۸۵ میلیارد تومان است بیان کرد: بودجه پیشنهادی با کاهش سی درصدی نسبت به بودجه سال ۹۷ تدوین شده که ۴۶ درصد آن جاری و ۵۴ درصد آن عمرانی است‌.

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز با اشاره به اینکه وضعیت درآمدی شهرداری رشت غیر شفاف است اظهار کرد: با تشکیل کارگروهی بررسی های لازم نسبت به  مباحثی که پیرامون بودجه نویسی مطرح است انجام شده و در این طرح شهرداری رشت به حسابرسی تعهدی پایبند می شود.
رصا رسولی با بیان اینکه در صورت اجرای این طرح می توانیم مطالبات شهرداری رشت را پیگیری کنیم افزود: بر این اساس می توانیم مطالبات، بدهی و دیگر مباحث مالی شهرداری را در هر زمانی که بخواهیم به راحتی پیگیری کرده و متاسفانه در حال حاضر به واسطه ضعف هایی که وجود دارد نسبت به مطالبات و بدهی های شهرداری رشت اطلاعات کاملی در دست نیست.

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز با اشاره به اینکه وضعیت درآمدی شهرداری رشت غیر شفاف است اظهار کرد: با تشکیل کارگروهی بررسی های لازم نسبت به  مباحثی که پیرامون بودجه نویسی مطرح است انجام شده و در این طرح شهرداری رشت به حسابرسی تعهدی پایبند می شود.
رصا رسولی با بیان اینکه در صورت اجرای این طرح می توانیم مطالبات شهرداری رشت را پیگیری کنیم افزود: بر این اساس می توانیم مطالبات، بدهی و دیگر مباحث مالی شهرداری را در هر زمانی که بخواهیم به راحتی پیگیری کرده و متاسفانه در حال حاضر به واسطه ضعف هایی که وجود دارد نسبت به مطالبات و بدهی های شهرداری رشت اطلاعات کاملی در دست نیست.

وی با تاکید به تجلیل از نام آوران رشتی در تمامی عرصه های علمی، فرهنگی، ورزشی و غیره تصریح کرد: مرحوم سید مصطفی رضازاده از جمله قهرمانان و پهلوانان رشتی بود که اخیرا و در حین کمک رسانی به انسانی دیگر دچار حادثه و فوت کرد و امیدوارم با انجام اقداماتی در خور و شایسته ، نام و خاطره چنین بزرگانی گرامی داشته شود.
 رسولی با اشاره به بودجه پیشنهادی سال ۹۸ شهرداری رشت افزود: دفترچه ضوابط بودجه تحقق بودجه را کانالیزه می کند و باید به تمامی بندهای آن توجه داشت.

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به حضور در همایش شهر دوستدار کودک در شهر اصفهان اظهار کرد: تمامی افرادی که به سن هیجده سالگی نرسیده اند کودک محسوب می شوند و در طرح شهر دوستدار کودک باید به خواسته های آنان در راستای ایجاد رفاه اجتماعی توجه شود.
محمد حسن عاقل منش ویژگیهای شهر دوستدار کودک را برشمرد و افزود: نظارت، استاندارد سازی و نظام مند کردن زیر ساخت ها برای کودکان از جمله اهداف مورد نظر در شهر دوستدار کودک است.

وی با تاکید بر اینکه باید در بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت اعتبار مشخصی برای توجه به مباحث شهر دوستدار کودک در نظر گرفته شود گفت: می توانیم با هماهنگی با آموزش و پرورش از نظرات کودکان و خواسته های بحق آنان در حوزه شهری اطلاع پیدا کرده و یقینا داشتن یک بانک اطلاعاتی قوی در تمامی تشکل های دولتی و غیر دولتی می تواند در تحقق هر چه بهتر شهر دوستدار کودک مثمر ثمر باشد.

یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت نیز با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون وضعیت پیاده راه فرهنگی رشت اظهار کرد: معتقدم چنانچه در حوزه ای مشکلی وجود دارد حذف کردن راه حل برطرف کردن آن مشکل نیست و باید اصولی و منطقی اقدام کرد.
بهراد ذاکری به بنر نصب شده در پیاده راه فرهنگی رشت پیرامون موسیقی خیابانی اشاره کرد و گفت: نوع نگاه مخاطب به موسیقی خیابانی متفاوت بوده و معتقدم با توجه به اینکه  موسیقی خیابانی برخاسته از افراد درون جامعه است باید از آن حمایت کنیم.
وی با تاکید به حمایت از موسیقی و تئاتر خیابانی در رشت افزود: در تلاطم های زندگی امروزه و مشکلاتی که بر جامعه حاکم است شنیدن صدای موسیقی حتی برای چند دقیقه می تواند آرامش خاطری برای افراد بهمراه داشته باشد.
ذاکری با اشاره به اینکه باید در حوزه استحکام بنای ساختمانها در رشت توجه بیشتری معطوف شود تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از ساخت و سازها در رشت دارای استحکام بنا نبوده و این اقدام غیر اصولی همچنان در رشت در حال انجام بوده و یقینا در صورت بروز حوادثی و بلایایی همچون زلزله بدترین اتفاقات برای خریدار رقم می خورد.
وی با ابراز گلایه از عدم نظارت بر خدمات موتوری در شهرداری رشت گفت: متاسفانه در این حوزه نظارتی وجود ندارد و با حذف سازمان خدمات موتوری در ادوار گذشته مشکلات
 فراوانی در این باره  در رشت رقم خورده است.
ذاکری با اشاره به بودجه پیشنهادی ۶۸۵ میلیارد تومانی شهرداری رشت بیان کرد: عدم واقعی بستن بودجه موجب انعقاد قرار دادهایی شده که  ضرر و زیان هنگفتی به شهرداری و شهر وارد کرده است.
وی با تاکید بر اینکه شهرداری رشت با شهر فروشی درآمد زایی می کند افزود: تا کنون ایده  مناسبی در حوزه درآمد زایی در رشت اجرایی نشده و در شرایط فعلی بودجه پانصد میلیارد تومانی برای شهر رشت را مناسب تر می دانم.

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به شیب بودجه ۹۸ شهرداری رشت اظهار کرد: سال گذشته نیز بارها اعلام کردم که بودجه شهرداری رشت در سال ۹۷ غیر واقعی بوده و معتقدم بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت نسبت به آن واقعی تر نوشته شده است.
احمد رمضانپور با اشاره به میزان تحقق بودجه شهرداری رشت از سالهای ۹۲ تا ۹۷ افزود: در حال حاضر منابع شهرداری رشت مشخص بوده و باید با توجه به تمامی تنگناهایی که در حوزه مالی شهرداری رشت وجود دارد به مبحث بودجه نگاه شود.
وی با تاکید بر اینکه بودجه باید با در نظر گرفتن میزان درآمد سال های گذشته در شهرداری رشت تدوین شود بیان کرد: معتقدم بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت نیز که ۶۸۵ میلیارد تومان بیان شده غیر واقعی بوده و بنده تاکید دارم باید از نگاه سلیقه ای داشتن در تدوین بودجه خودداری شود.

اسماعیل حاجی پور عضو دیگر شورای رشت نیز با اشاره به اینکه تحقق برخی از کدهای بودجه شهرداری رشت خارج از اختیارات شورا و شهرداری است اظهار کرد: وام، کمک های دولتی و غیره از جمله مواردی است که خارج از توان شهرداری رشت بوده و بودجه ۶۸۵ میلیارد تومانی را برای شهر مناسب می دانم .

یکی دیگر از اعضای شورای رشت در جلسه امشب شورا با اشاره به اینکه مدیران شهرداری رشت در تحقق بودجه نقش دارند اظهار کرد: فقط توجه داشتن به میزان تحقق بودجه انگیزه فعالیت را از مدیران شهرداری سلب می کند و در بودجه سال ۹۷ رقم ۵۴ میلیارد تومان در حوزه سرمایه گذاری پیش بینی شده بود که تحقق پیدا نکرد.
فرهام زاهد با بیان اینکه یقینا تمامی اعضای شورا تمایل داریم فاصله بودجه محقق و مصوب اندک باشد افزود: تداوم برخی از رفتارها و انتقادات از شهردار یقینا انگیزه حضو سرمایه گزاران برای سرمایه گزاری در این شهر را کاهش می دهد و با کاهش رقم بودجه فقط به منظور تحقق  آن مشکلی برطرف نمی شود و با این اقدام مخالف هستم.

عضو دیگر شورای رشت نیز در جلسه امشب شورا با اشاره به اینکه در برخی از آیتم ها معمولا بودجه شهرداری رشت محقق نمی شود اظهار کرد: در حال حاضر به واسطه تاخیر در پرداخت اقساط وام توسط شهرداری به بانک شهر ممکن است به زودی ساختمان شهرداری  توسط این بانک توقیف شود.
حامد عبداللهی با بیان اینکه با کاهش بودجه حس رقابت در بین مدیران شهرداری رشت کاهش پیدا می کند افزود: کاهش بودجه شهرداری رشت اتفاق خوبی نیست و با این اقدام موافق نیستم .

سید امیر حسین علوی رئیس شورای رشت نیز با اشاره به اینکه برخی از اشتباهات و عدم تعهد به برنامه مصوب مشکلاتی در تحقق بودجه ایجاد کرده است اظهار کرد: اعضای شورای رشت به همان اندازه که به مجموعه شهرداری تعهد دارند نسبت به شهروندان نیز متعهد هستند و تمام تلاش خود را برای تحقق بودجه مصوب به کار می گیرند

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 19926

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی