امروز: جمعه 24 مرداد 1399 برابر با 14 آگوست 2020

  • رییس هیأت مدیره مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاء قوه قضاییه استان گیلان؛
مسائل حقوقی مهم ترین چالش های پیش روی اصناف و نهادها

  • چهارشنبه, 08 اسفند 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رییس هیأت مدیره مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاء قوه قضاییه استان گیلان مسائل حقوقی را از مهم ترین چالش های پیش روی اصناف و نهادها بر شمرد

 به گزارش پایگاه خبری رشت پرس سید حسن حسینی شیوایی در جمع خبرنگاران به مناسبت هفتم اسفند ماه، روز وکیل مدافع با اشاره به عملکرد مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاء قوه قضائیه، درخواست های جامعه حقوقی از مردم و مسئولین را تشریح کرد .

وی با بیان اینکه مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاء قوه قضاییه با هدف دسترسی آسان تر مردم به وکلا تاسیس شده است و در این زمینه به چند طریق خدمات ویژه خود را ارائه می دهد افزود: تخصیص وکیل معاضدتی به افرادی که توان پرداخت حق الوکاله را ندارند و یا در اختیار قرار دادن وکلای تسخیری برای متهمانی که توانایی گرفتن وکیل تعیینی را ندارند را از جمله وظایف این مرکز برشمرد و چنانچه دادگاه تشخیص دهد متهم توانایی انتخاب وکیل را ندارد از بین وکلا این مرکز، وکیلی برای متهم تعیین خواهد شد.

رئیس مرکز وکلای گیلان عنوان کرد: با توجه به استقرار واحد معاضدت مرکز وکلای قوه قضائیه استان گیلان در مجتمع قضایی چله خانه رشت روزانه شاهد مراجعه حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ نفر برای کسب اطلاعات حقوقی هستیم و لازم به ذکر است که این مشاوره در دادگستری های سایر شهرهای استان نیز هر روزه انجام می پذیرد و این یکی دیگر از خدماتی است که به صورت رایگان توسط این مرکز به مردم ارائه می شود..

سید حسن حسینی شیوایی در خصوص نحوی اعطای پروانه وکالت در مرکز بیان داشت: : روند کارآموزی و اعطای پروانه پایه دو وکالت با برگزاری دوره علمی و عملی در این مرکز برگزار می شود و کارآموزان بعد از شرکت در آزمون در مصاحبه علمی و همچنین کلاس های آموزشی در راستای بازآموزی مطالب حضور پیدا می کنند. همچنین در دوره عملی نیز کارآموزان با حضور در محاکم قضائی نسبت به مطالعه و آشنایی بیشتر با پرونده ها اقدام می کنند. در پایان دوره کارآموزی بعد از گذراندن آزمون اختبار پروانه وکالت پایه دو به وکیل اعطا شده و پس از گذشت دو سال و بازنگری در فعالیت وکیل پروانه ی پایه یک ارائه می گردد. وی اضافه کرد که امسال برای اولین بار ثبت نام و تشکیل پرونده برای قبول شدگان در مراکز استانی انجام پذیرفت و این درحالی است که در دوره های گذشته این اقدامات در مرکز تهران انجام می شد

رییس هیأت مدیره مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاء قوه قضاییه استان گیلان با بیان اینکه مسائل حقوقی از مهم ترین چالش های پیش روی برخی اصناف و نهادهاست ما همواره شاهد آن هستیم که بدون آموزش حقوقی به کار خود می پردازند. به طور مثال اگر بنگاه های املاک ما به مباحث حقوقی آشنا باشند شاهد این حجم از مشکلات حقوقی در معاملات نیستیم.

در این راستا آموزش همگانی از سوی رسانه های ملی، خصوصی، آموزش و پرورش و دیگر ارگان ها لازم است. در یک کشور توسعه یافته مشاهده می کنیم که یک دانش آموز نیز به حقوق خود آشنا است، ولی متاسفانه در اینجا شاهد این هستیم که فردی با تحصیلات عالیه به کوچکترین حقوق فردی و اجتماعی خود آگاه نیست و به تبع، این عدم آگاهی باعث بروز مشکلاتی خواهد شد که هم گریبانگیر خود فرد و هم جامعه می شود.


وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: بخش قابل توجهی از پرونده ها به دلیل عدم آشنایی به مسائل حقوقی شکل می گیردلذا . باید توجه داشت که هرچقدر آگاهی رسانی نسبت به پرونده ها مورد توجه مردم باشد، کار آن پرونده به شکل صحیح تری بررسی می شود و عدم آشنایی به قوانین و حقوق شهروندی در زندگی آحاد جامعه و خود ما نیز اثر گذاشته است.

رییس هیأت مدیره مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاء قوه قضاییه استان گیلان در پایان با بیان اینکه وب سایت این مرکز که از بهمن ماه سال ۱۳۹۴ شروع به فعالیت کرده است یکی از سایت های بروز و مرجع در زمینه فعالیتی خود بوده که مورد توجه حقوقدانان و اهالی فن نیز قرار دارد. همگان می توانند با مراجعه به آدرس gilanattorneys.ir از اخبار مرکز، مباحث حقوقی، اطلاع رسانی های لازم و امکان جستجوی وکلای استان گیلان بهره مند گردند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 20250

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی