امروز: یکشنبه 04 اسفند 1398 برابر با 23 فوریه 2020

تخریب کامل خانه‌ مادری «سایه»/میراث فرهنگی اعتباری ندارد که ملکی را بخرد

  • یکشنبه, 25 فروردين 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

خانه مادری هوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه) در رشت به صورت کامل تخریب شد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان - که روز گذشته (۲۴ فروردین‌ماه) از توقف تخریب این خانه که البته بخش زیادی از آن تخریب شده بود خبر داده بود درباره تخریب کامل خانه گفت: به من هم گزارش دادند که این اتفاق افتاده است. ما نیرویی نداریم که همیشه آن‌جا باشد.  تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که از شهرداری  شکایت کنیم. دیروز و امروز آن‌جا سربازی گذاشتیم که به خانه دست نزنند و کاری نکنند، اما تا اداره تعطیل می‌شود، بولدوزر می‌آورند و خانه را خراب می‌کنند. اگر بخواهند نصف شب اقدامی انجام بدهند کاری نمی‌توان کرد. آقای دکتر مونسان (رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) هم به ما دستور دادند  با توجه به این‌که پرونده ثبت خانه در سازمان میراث فرهنگی در جریان است، علیه مدیران شهرداری شکایت کنیم. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم همین است؛ تا بیایند پاسخ دهند.

 او درباره این‌که آیا شکایت از مدیران شهرداری بعد از تخریب خانه فایده‌ای هم دارد، بیان کرد: درباره خانه میرزا  کوچک خان هم چنین کاری کرده بودند اما  می‌توان عین به عین بنا را ساخت. بعد از تخریب کاری از دست ما برنمی‌آید اما دستگاهی که مجوز می‌دهد باید پاسخگو باشد. مجوز شهرداری هم در فضای مجازی منتشر شده که ۲۷  اسفند صادر شده؛ این درحالی است که ما ۲۵ اسفند جلسه شورای  ثبت داشتیم که این خانه را ثبت اضطراری کنیم. 

امیرانتخابی درباره این‌که به گفته رضا رسولی - عضو شورای شهر رشت - میراث فرهنگی می‌گوید این خانه ارزش تاریخی ندارد، اظهار کرد: این حرف بی‌ربطی است. آقای رسولی با من صحبت کرد و  من هم گفتم شما  صورت جلسه  داشتید که ملک را بخرید. اگر این موضوع یک مطالبه عمومی است، ملک را بخرید، ما هم ثبت می‌کنیم. هرچند برای انتساب خانه به ابتهاج ابهام وجود دارد. مالک فعلی خانه معتقد است «این ملک همان ملک نیست. سه پلاکی که وجود دارد این خانه نیست. این خانه در سال ۴۰ ساخته شده است و خانه‌ای که سایه به دیدن مادربزرگش می‌رفته، خانه‌ای است که الان اداره پسماند شده است». علی‌رغم این موضوع ما گفتیم اگر مطالبه عمومی بر این است که خانه سایه ثبت شود، شهرداری بخرد ما ثبت می‌کنیم. میراث فرهنگی اعتباری ندارد که ملکی را بخرد.

روز جمعه ۲۳ فروردین بعد از دو سال کش و قوس برای ثبت ملی خانه مادری هوشنگ ابتهاج برای جلوگیری از تخریب این خانه، خبر رسید که این خانه تخریب شده است.

در پی این موضوع، مدیرکل میراث گیلان از توقف تخریب این خانه که عملا بخش زیادی از آن تخریب شده بود خبر داد و گفت: به محض اطلاع از این‌که خانه در حال تخریب است، نیروهای یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان را فرستادیم و عملیات تخریب این خانه متوقف شد. این خانه دو طبقه‌ مانند بود که طبقه دوم کاملا تخریب شده و به طبقه‌ پایینی هم رسیده‌اند و می‌توان گفت بخش اعظمی از خانه را سریع‌السیر تخریب کرده‌اند.ایسنا

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 20557

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی