امروز: پنج شنبه 08 خرداد 1399 برابر با 28 می 2020

تحلیل آماری از وضعیت وقوع در سیل های استان گیلان

  • پنج شنبه, 29 فروردين 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دکتر حسن مهدیزاده/چندسالی است سیل ها به عنوان یکی از بلاهای طبیعی یکی پس از دیگری و خیلی زودتر از دوره‌های بازگشت طبیعی در اغلب حوزه‌های آبخیز کشورمان اتفاق می افتد، انسان‌ها نیز همیشه به فکر خسارت‌های ناشی از سیل به روش‌های مختلف از قبیل احداث سیل بند ها ،سیل برگردان ها، دیوار های حفاظتی آبخیزداری، انحراف مسیر رودخانه ،کاهش شیب رودخانه و غیره بودند از سوی دیگر این خود آنها هستند که با اقداماتی نظیر از بین بردن مراتع و جنگلها و دخل و تصرف در بستر رودخانه ها یا برداشت غیر اصولی از مصالح موجود در رودخانه ها باعث ایجاد سیل های ویرانگر شدند.

در جهت تحلیل آماری از وضعیت وقوع در سیل های استان گیلان
رودخانه ها در شرایط عادی دارای یک بستر جاری و یک بستر سیلابی هستند که شامل رود و اطراف آن و مجموعه سنگهایی است که در آن قرار دارد، بستر جاری رودخانه ها تا ۵۰ متر بوده و بستر سیلابی آنها می تواند تا یک کیلومتر امتداد داشته باشد برای پخش سیلاب مهار آن وجود داشته به نحوی که مقدار زیادی از سرعت سیلاب در برخورد با این عوارض طبیعی کاهش یافته و حجم عظیم آب با تقلید و پخش شدن باعث تغذیه آبرو می شود.
راهکارهای جلوگیری از وقوع سیل
جلوگیری از برداشت غیر قانونی از بستر رودخانه ها ؛طی سالیان اخیر ما با یک معضلی روبرو شده ایم و آن برداشت غیرقانونی مصالح از بستر رودخانه ها در استان گیلان بوده است که این امر خود باعث نگرانی در آینده برای سیل می گردد پیش بینی می گردد اگر اتفاقی ناگوار در استان هایی همچون گلستان و خوزستان رخ دهد در استان گیلان نیز با حجم بالای آب ورودی روبرو شویم  که باعث بروز خسارات زیادی شود، لذا باید از همین امروز شروع کنیم.

طی ۲۷ سال تعداد ۱۴۷ مورد بارندگی در استان گیلان رخ داده که بیشترین تعداد این سطرها از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۰ بوده است و  در سال ۷۴، ۹۲ و ۹۵ هیچ گونه گزارشی مبنی بر سیل نداشتیم لذا با بالا آمدن آب سطح دریای خزر، برداشت غیرقانونی مصالح از بستر رودخانه های سپیدرود و رودخانه های دیگر و عدم لایروبی باید منتظر خطر های گوناگون برای مبحث سیل در استان گیلان باشیم.

اطلاعات تکمیلی و روش های مقابله با سیل در مقالات بعدی به استحضار تمامی همشهریان و هموطنان عزیز رسانده می شود.

انتهای پیام/۰۸۳۴۶۶

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 20592
برچسب‌ها

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی