امروز: پنج شنبه 26 تیر 1399 برابر با 16 جولای 2020

رشت پیشگام در تهیه سند راهبردی شوراها / نخستین برنامه راهبردی شورای شهر رشت تدوین شد

  • چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شب گذشته و در نود و دومین جلسه شورای اسلامی شهر رشت، نخستین برنامه راهبردی شورای شهر رشت در صحن شورا ارائه و بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس این برنامه که از سوی اداره مطالعات و پژوهش و تحول اداری و توسط شرکت آسمان مفرح امید (دپارتمان مدیریت شهری کانون تفکر زبرالحدید) تدوین یافته است، در نظر دارد برنامه راهبردی شورای شهر رشت را در افق چهار ساله ترسیم نماید.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اعلام این خبر اظهار داشت: شهر رشت، نخستین شهر پیشرو در تدوین برنامه راهبردی برای شوراهاست و از میان کلانشهرها تنها شهر مشهد در آستانه تدوین این برنامه است و هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.

سید امیر حسین علوی بر ضرورت تدوین این سند راهبردی تاکید کرد و افزود: ترسیم چشم انداز این سند راهبردی، "مشارکت جویی" "برنامه محوری" افزایش مشارکت های مردمی از یک سو و نظارت سازنده شوراها بر عملکرد مدیریت شهری است.

در این جلسه که نرجس محجوب، رئیس اداره مطالعات و پژوهش شهرداری رشت و متین عاشوری، مدیر نوسازی و تحول اداری شهرداری حضور داشتند، نمایندگان شرکت پیرامون چگونگی تدوین این برنامه توضیح دادند.

نماینده شرکت آسمان مفرح امید با تشریح ضرورت ها و اهداف این سند راهبردی گفت: این سند مبنا، برنامه ای  راهبردی با افق چهار ساله است و به منظور دستیابی شورا به چشم انداز "مشارکت جویی" "برنامه محوری" "نظارت سازنده" و "ابتکار" تدوین شده است.

دکتر محمد رسول خشوعی، تنظیم سند را  بر اساس الگوی "برایسون" توضیح داد و افزود: این الگوی برنامه ریزی راهبردی برای سازمان های عمومی می باشد.   

وی بخش های دهگانه برنامه را چنین بر شمرد: این برنامه بخش "توافق اولیه" "وظایف رسمی و غیر رسمی" "ذینفعان کلیدی" "بیانیه ماموریت" "تحلیل وضعیت" "موضوعات استراتژیک" "بسته های راهبردی" "بیانیه چشم انداز" "سند مکلف" و "الگوی ارزیابی" و "به روز رسانی برنامه" را شامل می شود.

وی با تشریح چگونگی فرآیند احصا این فرآیند خاطر نشان ساخت: کسب نظر اجماع از طیف های مختلف شهروندان اعم از مدیران، اعضای شورا و شهروندان برای ما ضروری بود تا بدانیم چه انتظاراتی از شوراها دارند. بر همین اساس، 45 مصاحبه از 40 نفر از مدیران مجموعه مدیریت شهری، نخبگان و فعالین اقتصادی تاثیر گذار شهر، صورت گرفته است.

خشوعی با ذکر نمونه ای از این فرآیند، گفت: تمامی صورتجلسات شورای پنجم بررسی و پایش شده و اسناد آمایش سرزمینی گیلان و اسناد بالادستی استان  به عنوان منابع ورودی این پروژه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

وی یادآور شد: تاکنون بیش از 9000 نفر ساعت جهت تدوین این برنامه، کار کارشناسی صورت گرفته است.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 20847

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی