امروز: چهارشنبه 07 اسفند 1398 برابر با 25 فوریه 2020

  • مدیر عامل برق منطقه ای گیلان؛
برای هر نیروگاه ۱۰۰۰مگاواتی یک میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است/مصرف کننده خوبی نیستیم و منابع خود را هدر می‌دهیم

  • چهارشنبه, 01 خرداد 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان ضمن تبریک روز بهره وری و بهینه سازی مصرف با اشاره به اینکه صنعت برق صنعتی هزینه بر و زمان بر می باشد افزود: برای احداث یک نیروگاه ۶ تا ۷ سال زمان نیاز داریم و برای هرنیروگاه ۱۰۰۰مگاواتی حدود یک میلیارد دلار سرمایه گذاری مورد نیاز است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس بلبل آبادی با اشاره به اینکه در سطح استان گیلان 8 نیروگاه بزرگ و کوچک با ظرفیت نامی 2826مگاوات در حال بهره برداری است گفت: به زودی یک نیروگاه مولد مقیاس کوچک 25 مگاواتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی معادل بیش از 100 میلیارد تومان در منطقه آزاد انزلی به جمع تولیدی استان گیلان اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به عدم وجود منابع کافی در صنعت کل کشورافزود: در سال گذشته موفق شدیم معادل ۹۶ میلیارد تومان پروژه مورد بهره برداری و افتتاح رسمی قرار دهیم همچنین ۲۴ میلیارد تومان پروژه که تا کنون افتتاح رسمی نشده است.

بلبل آبادی در ادامه با بیان اینکه در سال 97 در سطح انتقال و فوق توزیع جمعا 120 میلیارد تومان پروژه مورد بهره برداری قرار گرفت که‌ آمار قابل قبولی را نشان می دهد افزود: موفق شدیم طی سال ۹۶ و ۹۷ جمعا حدودا ۴۵۰ مگاولت آمپر به ظرفیت نامی پست های انتقال فوق توزیع اضافه کنیم

وی همچنین گفت: رشد مصرف صنایع سنگین استان گیلان در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۱۷.۷ درصد بود که نشان از اشتغال زایی و رونق تولید دارد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان با بیان اینکه در بخش تولید با هیچگونه چالشی روبرو نیستیم افزود: در سال گذشته بیشترین مصرف برق گیلان در نهم مرداد ماه به میزان ۱۸۳۵ مگاوات بود که در مقایسه با ظرفیت تولید ۲۸۲۶ مگاوات میزان تولید استان بیشتر از میزان مصرف است درنتیجه از بابت تولید خوشبختانه استان از شرایط مطلوبی برخوردار است.

وی در ادامه افزود: در بخش شبکه ی انتقال و فوق توزیع به علت تنگای مالی در صنعت کل کشور میزان سرمایه گذاری درشبکه ی انتقال و فوق توزیع متناسب با رشد مصرف به میزان کافی در گیلان اتفاق نیفتاده و نیاز به سرمایه گذار و احداث شبکه های جدید دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت برق منطقه ای گیلان با توجه به چالشی که در بخش انتقال و فوق توزیع احساس کرد با رایزنی ها منجر به بروز ایده ای تحت عنوان به کارگیری از ظرفیت ازاد تجهیزات موجود در حال بهره برداری در شبکه شد افزود: ارایه ی این ایده و عملیات اجرایی آن سبب شد برای شرکت برق منطقه ی گیلان یک پروژه ی کشوری تعریف شود حال اگر این ایده در سطح کشور مورد استفاده قرار بگیرد ظرفیت معادل ۲۵۰۰۰ مگاولت آمپر و۱۵۰۰۰ مگاولت آمپر در بخش فوق توزیع در ظرفیت آزاد موجود در سطح کشور قرار می‌گیرد که بار مالی آن حدودا ۴هزارو ۵۰۰ میلبارد تومان است.

بلبل آبادی با اشاره به اوج مصرف برق در تابستان اظهار داشت: برای عبور از پیک تابستان سال ۹۸ ایده به کارگیری از ظرفیت آزاد تجهیزات موجود در حال بهره برداری در شبکه را به صورت مبثوت تر شامل ۱۷ پروژه مدنظر قرار دادیم که 5 پروژه در سطح 230 کیلوولت و 12 پروژه در سطح فوق توضیع یعنی 60کیلوولت در ماه سال کذشته کلید خورد که درحال حاضر با 100 میلیاردتومان ظرفیت در حال ایجاد هست.

وی در ادامه از بهره برداری آینده پست 63/20 كيلو ولت GIS صومعه سرا با ۸۰ مگاوات آمپردر ماه آینده خبر داد و افزود:  پروژه ی بزرگ مرکز استان تحت عنوان پست 63/20 كيلو ولت GIS کلید خورده که حدودا ۲۲۵ میلیارد تومان برای سهامی برق منطقه ای گیلان هزینه خواهد داشت .

بلبل آبادی با اشاره به اینکه صنعت برق صنعتی هزینه بر و زمان بر می باشد افزود: برای احداث یک نیروگاه ۶ تا ۷ سال زمان نیاز داریم و برای هرنیروگاه ۱۰۰۰مگاواتی حدود یک میلیارد دلار سرمایه گذاری مورد نیاز است.

وی با اشاره به فرا رسیدن فصل گرما افزود: در سطح کشور مخصوصا در ایام فصل گرم سال حدودا ۲۱۰۰۰ مگاوات از ۵۷۰۰۰ مگاوات مصرف برق کشور فقط مربوط به سیستم های سرمایشی بود که تنها با کم کردن درجه وسایل سرمایشی می‌‌توان ۱۰ درصد از مصرف برق را کاهش داد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان سرانه ی مصرف برق خانگی در ایران بیش از ۳۰۰۰ کیلووات برشمرد که در مقایسه با‌ کشورهای اروپایی سرانه ی مصرف برقمان ۳ برار است در نهایت حقیقت مصرف کننده ی خوبی نیستیم و منابع خودمان را هدر میدهیم.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 20919

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی