امروز: پنج شنبه 09 بهمن 1399 برابر با 27 ژانویه 2021

چند نکته درباره «رفتار غیر منصفانه» پیرامون یک رویداد تلخ /از موج سواری رسانه های بیگانه تا ادامه شاهکارهای سیما

  • پنج شنبه, 09 خرداد 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

خبر حادثه تلخ پیرامون محمد علی نجفی و همسر دومش بیش از آن چیزی که تصور می شد رسانه ای شد. البته دلیل مهم آن این بود که فرد متهم «نجفی» به دلیل ارتکاب به قتل و آنهم از جایگاهی که مردم او را سالها به عنوان مرد و رجل با سابقه سیاسی و فرهنگی می شناسند اهمیت دوچندان پیدا کرد. اما همین کافی بود تا برخی رفتارهای غیر ضروری به حواشی عجیب و غریب خبری دامن بزند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس خبر کوتاه بود و اما هولناک . دکتر نجفی با شلیک گلوله همسر دومش را کشت!

در این روزها چه روایتهایی و قضاوتهایی از حادثه ای که پیرامون یکی از دولتمردان سابق و شاید سرمایه های نظام افتاده، نشد!

ایکاش بیشتر از اینها منصف بودیم.

از لحظه ای که خبر این حادثه تلخ به بیرون از یکی از آپارتمانهای برج دوبرال سعادت آباد درز پیدا کرد، شاید رسانه های بیطرف بین المللی فراتر از انتظاری که می رفت، این خبر را به جهان مخابره کردند. خبری که وزن آن شاید متعادل تر از رسانه های داخلی بود واهمیتش فقط در این حد که یکی از اعضای سابق کابینه خاتمی و روحانی و البته مدیر سابق کلانشهری همچون تهران دست به جرمی هولناک زده است.

اما رسانه های داخلی که برخی هم با شیطنت و برخی هم از روی عقده گشایی پیرامون این واقعه نوشتند و تحلیل کردند را چه باید گفت؟ رسانه هایی که در صف بندی جناحی نجفی را به لکه ننگ روحانی در کارنامه دولت تشبیه و حمله و حمله کردند!

محمدعلی نجفی  امروز در جایگاه متهم، همانطور که همسر سابقش هم تأکید کرده، همچنان با متانت و آرامش خاصی رفتار می کند. شاید هیجان و سراسیمه بودن عوامل تلویزیون و مجری معروفش که از این دست حوادث جنایی را پوشش می دهند، آنقدر حاشیه تولید کرد که خود نجفی از زمان ورودش به آگاهی تا پوشیدن لباس زندان، اسیر حاشیه نشد.

حاشیه های عجیب و غریب که رئیس پلیس را مجبور به توضیحاتی به افکار عمومی کرد. از نحوه و چگونگی پذیرایی و احترام به محمدعلی نجفی در ماه مبارک رمضان تا سایر حواشی که لاشخورهای ضد انقلاب بر روی آن موج سواری کرده و برای خود به نحو احسن از این آب گل آلود ماهی صید کردند.

انتشار محتوای غیر منصفانه و متنوع شامل تیکه ها و متلکهای متوالی که پلیس و عوامل زحمتکش ناجا را به باد تمسخر گرفتند که چرا از متهم پذیرایی شده و چرا مقام ارشد پلیس به سیاستمدار کهنه کار و البته «قاتل» ادای احترام کرده در حالیکه مردمی که در یک گوشه خیابان دست به اعتراض می زنند و یا در ایام روزه داری آب میوه میل می کنند به بدترین وجه ممکن، توسط پلیس تنبیه می شوند!

و خلاصه اینکه چرا اسلحه و آلت قتاله ای که احتمالاً با سماجت مجری سیما، برای نمایش مقابل دوربین قرار گرفت، بجای اینکه در لابراتوآر تخصصی پلیس جنایی باشد، در دستان مجری خبرهای جنایی و قضایی صدا و سیما باید قرار گیرد؟

قطعا اگر عوامل حاضر در صحنه سیما با تکیه بر امتیازی که برای حضور در محلهای ممنوعه و مکانهایی که حضور سایر خبرنگاران در آنجا میسر نیست، اندکی وقت شناسی، قدرشناسی و با انتخاب روشی علمی در پی تهیه گزارش از متهم بر می آمدند، بسیاری از این حواشی اصلاً پیش نمی آمد. عجله و شتابزدگی برای تهیه گزارش از فردی که هم ذاتاً آرام است و هم تعادل روانی مناسب ندارد و هم اینکه با پای خودش به پلیس مراجعه کرده اصلاً توجیه علمی و ژورنالیستی نداشته و ندارد.

روش نمایش اسلحه توسط مجری سیما، به ذهن هر بیننده ای که از جزئیات حادثه خبر ندارد، این موضوع را متبادر می کند که این تفنگ با خشاب پر در جریان یک جست و جوی طولانی پلیسی و بر پایه یک درگیری تن به تن از قاتل فراری کشف و ضبط شده است!

اصلا تصور کنیم از محمد علی نجفی در ساعت نزدیک به افطار پذیرایی هم شده باشد، هر روانشناس و آسیب شناس اجتماعی می داند که فرد متهم در چنین شرایطی به غیر از عذر موجه شخصی، چه به دلیل ارتکاب به جرم و ارتکاب به گناه کبیره و چه به لحاظ سفر و چه به لحاظ افت فشار و عدم تعادل روانی، قاعدتاً نمی توانسته روزه باشد و باید رفتار پرسنل انتظامی که بر پایه رافت اسلامی صورت گرفته ستود.

دیگر لازم به توضیح نیست که چرا  آبدارخانه اداره آگاهی در آن لحظه نزدیک به افطار قطعاً آماده مهیا کردن بساط افطاری برای پرسنل بوده و قطعاً می توانسته از متهم پذیرایی کند.

در همین راستا البته انتقادهایی هم به رفتار توام با حیا و احترام مدیران ارشد پلیس برای همکاری صمیمی با عوامل سیما در شبکه های اجتماعی و در بین کاربران وجود داشته و دارد. اینکه اساساً چرا بدون تأمل و تدبیر بیشتر، فضا را برای بهره برداری آماتور عوامل سیما که به این شدت پتانسیل تولید حاشیه دارند، مهیا می کنند.

از سوی دیگر چقدر گمانه زنی های مختلف و پیش بینی های عجیب و غریب در مورد اساس و منشا این حادثه،  نسبتها و برچسبهای ناروا به مرحومه میترا استاد و از سوی دیگر کشاندن جزئیات حادثه به سمت بازیهای سیاسی و امنیتی شد. رفتاری که حاصل بی برنامگی و تشنگی ذاتی مردم و عوامل رسانه های داخلی در پرورش شایعه و دامن زدن به اخباری می شود که جو ملتهب جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده و نتیجه منفی و باطل در پی خواهد داشت.

پیرامون این واقعه تلخ حرف و حدیث فراوانی است، بنظر می رسد یکی از مهمترین علل حجم انبوه واکنشها در میان مردم و رسانه ها درباره این رخداد تأسف بار این باشد که طرف متهم و قاتل کسی است که باورش برای افکار عمومی و افرادی که نجفی را به لحاظ حیا و نجابت از نزدیک می شناسند سخت و دشوار کرده است.

اما باید قبول کرد اگر نجفی در یک انسداد روحی و روانی برای خاتمه به مشکلات شخصی خود در مسیر اشتباهی که در زندگی زناشویی اش برگزیده بود، دست به رفتاری ترسناک و غیر انسانی زده، بسیاری از مردان «هم وزن نجفی» در مقام و رتبه های گوناگون، این روزها با نون آغشته به خون ملت ارتزاق می کنند. کسانی که بوی تعفن رانت و دزدی آنها از بیت المال، تنفس را برای مردم سخت و خواب آسوده را از ملت سلب کرده است.

البته از حق هم نباید گذشت که اگر تکاپوی عوامل قضایی و تیز بینی قوه قضاییه نبود، چه بسا برخی از این انگل ها سالیان سال در سایه دلمشغولی و حواس پرتی عوام به گرفتاریهای، حواشی و مسائل و دردسرهای روزمره به رفتار دهشتناک خودشان ادامه می دادند!

محمد علی نجفی به عنوان یک نخبه علمی و دولتمرد سابق نظام و سیاستمدار کهنه کار، امروز با اتهام سنگینی روبروست. ممکن است فردا هم ابعاد تازه ای از جزئیات، علت و علل ماجرای حادثه ای که رخ داده روشن و افشا شود. اما در نهایت باید قبول کرد قسمت بزرگی از این حادثه و شاید کل این واقعه دارای ویژگیهایی است که به زندگی خصوصی چند خانواده پیوند خورده و لزوم رعایت احترام به این حریم رفتاری انسانی و خدا پسندانه است.

پرداختن به این دست موضوعات برای پر کردن کنداکتور خبری، جلب دنبال کننده و تکثیر کاربر در فضای مجازی کاری زشت و غیر اخلاقی است. در این چند روز به اندازه ای که افکار عمومی از جزئیات حادثه و اما و اگرها سیراب شود، خبر منتشر شده و بگذاریم قوه قضاییه و عوامل امنیتی و قضایی در کمال آرامش به این موضوع ورود کرده و وظایف خود را انجام دهند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 20980

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی