امروز: شنبه 30 شهریور 1398 برابر با 21 سبتامبر 2019

  • مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛
چموش ماسوله ثبت جهانی می شود

  • سه شنبه, 21 خرداد 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن هفته صنایع دستی برگزار شد ، گفت : در نظر داریم که چموش ماسوله را نیز به عنوان یک صنعت دستی به ثبت جهانی برسانیم

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس دکتر شهرود امیر انتخابی افزود : سال گذشته روستای قاسم آباد با همین محوریت به ثبت ملی رسید و در همان زمان تلاش کردیم تا پرونده ی آن را به شورای ثبت جهانی برسانیم و با توجه به شاخصه هایی که این روستا دارد شورای راهبردی معاونت صنایع دستی کشور را متقاعد کردیم که کاندیدای سال 2019 جمهوری اسلامی روستای قاسم آباد باشد .

امیر انتخابی ادامه داد : هر کشور می تواند 5 کاندیدا داشته باشد و البته شاخص های لازم تعریف شده است و ما با تشکیل کارگاهها و ورک شاپ ها توانستیم این شورا را متقاعد کنیم .

امیر انتخابی افزود : نماینده و مدیر کل منطقه ی آسیا و اقیانوسیه شورای ثبت جهانی صنایع دستی خانم "غادا هیجاوی " آخر هفته وارد ایران و استان گیلان خواهد شد و روستای قاسم آباد را از حیث دریافت ثبت جهانی مورد بررسی قرار خواهد داد .

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت : 38 شهر و روستا در سراسر دنیا ثبت جهانی شده ، در سال 94 شهر تبریز به عنوان شهر فرش و اصفهان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی ثبت شده اند و  اگر روستای قاسم آباد به ثبت جهانی برسد ایران 11 شهر یا روستا را در فهرست ثبت جهانی دارا خواهد بود که در دنیا از این منظر رتبه ی نخست را داریم.

امیر انتخابی با بیان اینکه ایران جز سه قدرت بزرگ صنایع در دنیاست ،عنوان کرد : متاسفانه با توجه به این مقام و رتبه و تنوع صنایع دستی در ایران ، هنوز انتظار تولید ثروت برآورده نشده است و استان گیلان نیز مستثنی نیست و ما در زمینه ی ارزآوری در صنایع دستی جایگاه قابل توجهی نداریم.

وی با بیان اینکه برنامه های خوبی در جهت اقتصادی کردن تولیدات صنایع دستی در گیلان مد نظر است ،گفت : گام اول برای این امر از قاسم آباد شروع خواهد شد و امیدواریم که 24 هزار هنرمند صنایع دستی گیلان که شناسایی شده اند بتوانند در زمینه ی اقتصادی به رونق دست یابند.

امیر انتخابی از ثبت چموش ماسوله خبر داد و افزود : در نظر داریم که چموش ماسوله را نیز به عنوان یک صنعت دستی به ثبت جهانی برسانیم.

وی ادامه داد : یکی از فعالیت های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ترویج و احیا است و باید آداب و رسوم خود را ثبت کنیم .صنایع دستی انتقال دهنده ی ارزش های فرهنگی و هویتی ماست.

وی تاکید کرد : صنایع دستی به ما کمک می کند که صنعت گردشگری استان را به جهان بشناسانیم و بدین طریق هویت خود را بهتر به دنیا معرفی کنیم.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 21048

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی