امروز: چهارشنبه 09 مهر 1399 برابر با 30 سبتامبر 2020

سیل مهاجرت ها به گیلان آسیب وارد می کند

  • چهارشنبه, 29 خرداد 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

‌نماینده مردم لنگرود در مجلس با اشاره به تغییر کاربری اراضی کشاورزی در پی مهاجرت‌ها، گفت: باید برای سیل مهاجرت‌ها ابتدا ظرفیت‌ها را شناسایی کنیم زیرا در غیر این صورت به کشاورزی و محیط زیست ما آسیب وارد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، مهرداد لاهوتی در خصوص افزایش مهاجرت‌ها به گیلان، اظهار کرد: مهاجرت در عین اینکه می‌تواند نکته مثبتی برای استان گیلان باشد، اگر دقت‌های لازم را نداشته باشیم، می‌تواند آسیب‌هایی را به استان وارد کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس افزود: گیلان با ۲۹۷ کیلومتر خط ساحلی تقریباً با استان مازندران که ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد، برابر است. اما مازندران از مجموع خط ساحلی که دارد فقط ۳۴ کیلومتر از سواحلش آزاد است اما بقیه در تصرف است در حالی‌که در گیلان یک الی دو درصد از خط ساحلی در تصرف است و بیشتر خط ساحلی آزاد است که چنانچه دقت و نظارت نشود مانند مازندران تصرف می‌شود و خطر تغییر کاربری اراضی کشاورزی را تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی برنج، ۷ هزار هکتار از باغات چای و حدود ۴ هزار هکتار از باغات توت ما دچار تغییر کاربری شده‌اند، گفت: بر این اساس اگر دقت‌های لازم را نداشته باشیم با وجود تحریم‌های حاکم بر کشور باید بتوانیم قوت خود را در کشور تأمین کنیم زیرا در حال حاضر شرایط خریداری و واردات برنج و چای از دیگر کشورها داریم، ممکن است زمانی شرایط خرید یا واردات را نداشته باشیم لذا باید همین اراضی موجود را صیانت کنیم. اگر درست استفاده کنیم، این مهاجرت‌ها می‌توانند ظرفیت و تحول‌های خوبی را در اقتصاد استان فراهم کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با اشاره به تغییر کاربری اراضی کشاورزی در پی مهاجرت‌ها، گفت: گیلان، استان وسیعی نیست و از تراکم بالای جمعیتی برخوردار است. لذا باید برای سیل مهاجرت‌ها ابتدا ظرفیت‌ها را شناسایی کنیم تا بتوانیم متناسب با ظرفیت‌ها برنامه ریزی و ساماندهی زیرساخت‌ها را داشته باشیم زیرا در غیر این صورت به کشاورزی و محیط زیست ما آسیب وارد می‌شود.

وی ادامه داد: دولت هم باید به مبحث مهاجرت‌ها ورود کند زیرا به عنوان مثال اگر یکی از استان‌های جنوبی کشور که ظرفیت ۳ میلیون نفر جمعیت را دارد، تخلیه شود و جمعیت آن کاهش یابد، هم ضرر اقتصادی به همان استان وارد می‌شود و هم فشار و هجمه به استان‌های مهاجرپذیر وارد می‌شود.

لاهوتی تصریح کرد: باید افرادی را که در بخش گردشگری توانایی سرمایه گذاری دارند را حمایت و به سمت فرصت‌های گردشگری هدایت کنیم تا در منافع اقتصادی استان تأثیر داشته باشد.

نفوذ؛ عامل اصلی واردات بی رویه

نماینده مردم لنگرود در مجلس بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی سرانه مصرف برنج هر فرد را ۳۶ کیلوگرم اعلام کرده است، طبق این آمار ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن مصرف برج سالانه کشور است که در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن در کشور تولید داریم که نیاز است برای جبران کمبود و همچنین ذخایر لازم برای مواقع ضروری یک میلیون تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن وارد کنیم، در حالی‌که جهاد کشاورزی با کشت دوباره و تغییر بذر و کشت ارقام پر محصول می‌تواند زمینه خودکفایی را فراهم کند.

وی اضافه کرد: با خودکفایی به راحتی می‌توانیم مانع واردات شویم اما عده‌ای هستند که در دستگاه‌های دولتی نفوذ دارند و از طرفی عده‌ای هم در دستگاه‌های دولتی هستند که منافع آن افراد را بر منافع ملی کشور می‌فروشند و این عامل اصلی واردات بیش از نیاز به کشور است وگرنه اگر بخواهیم منطق را پیش بگیریم نباید با وجود ظرفیت‌های داخلی برنج تولید کنیم یا شاهد باشیم ۳ هزار هکتار از اراضی برنج ما تحت تغییر کاربری قرار بگیرند.

لاهوتی با بیان اینکه کشاورز اعلام آمادگی کرده که توانایی تولید و خودکفایی دارد اما باید شرایط برایش اقتصادی باشد، گفت: ممکن است قیمت ارز آسیب‌هایی را بر ما وارد کرده باشد ولی به خودی خود تأثیر خوبی در کاهش واردات داشته است که حذف ارز دولتی برای چای و ابریشم باعث شد وضعیت اقتصادی بهتری داشته باشد، برنج هم به نسبت بهتر شده که ان‌شاءالله همین روال تا زمان برداشت برنج ادامه داشته باشد تا کشاورز متضرر نشود.ایسنا

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 21108

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی